Férfi kézi Eb: nyertek a svédek, Szerbia továbbjutott

2018.01.16. 22:10
Dika Mem kilenc gólt szerzett a francia válogatottban (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Európa-bajnokság A-csoportjának harmadik fordulójában Szerbia 29–26-ra megverte Izlandot, ezzel bejutott a középdöntőbe, miután Svédország legyőzte a házigazda Horvátországot (35–31). A B jelű kvartettből Franciaország hibátlanul lépett tovább, Ausztria kiesett.

A-CSOPORT

Szerbia háromgólos győzelmet aratott Izland felett (29–26), ezzel továbbjutott, miután Svédország az esti meccsen megverte Horvátországot (35–31). Így ugyanis csupán a szerbek és az izlandiak végeztek két ponttal, és jobb egymás elleni eredményüknek köszönhetően Zsarko Sesumék kerültek a középdöntőbe.

Szerbia egyébként a háromgólos győzelemmel amúgy sem lehetett elégedetlen, mert a második félidőben szinte végig az eredmény után futott, három találattal pedig előtte nem is vezetett. Hiányérzetük azért lehet a déli szomszédainknak, mert az utolsó támadást ők vezették, ám Petar Nenadics lövését Björgvin Páll Gústavsson hárította – így maradt a 29–26, de Szerbia számára utóbb ez is elegendőnek bizonyult.

GUDJON VALUR SIGURDSSON PAZAR HELYZETFELISMERÉSE

A horvátok és a svédek izgalmasnak induló mérkőzése hamar váratlan fordulatot vett, a házigazdák ugyanis 4–3 után csaknem nyolc percig nem szereztek gólt, így 9–4-es hátrányba kerültek. Innen Horvátország még visszajött háromra (7–10, 8–11, 10–13), de utána egyre nagyobb és nagyobb hátrányba kerültek, és jóformán esélyük sem volt a pontszerzésre.

A második félidőben Svédország már kilenc találattal is elhúzott (16–25), a horvátok a hajrában csak kozmetikázni tudtak az eredményen (31–35). A hazaiak számára azért fájó a vereség, mert így csak két pontot visznek magukkal tovább a középdöntőbe, a svédek ellenben négyet. A mérkőzés legeredményesebb játékosa Ivan Cupic volt, aki a hét góljából ötöt hétméteresből dobott.

B-CSOPORT

A fehéroroszok a 17. percben még kettővel vezettek a franciák ellen (9–7), a szünetben azonban már háromgólos hátrányban voltak (11–14), végül simának mondható héttalálatos vereséget szenvedtek (25–32). A felek negyedszer csaptak össze Európa-bajnoki mérkőzésen, mindannyiszor Franciaország bizonyult jobbnak.

A csoportot hibátlanul megnyerő – ezáltal a középdöntőbe négy ponttal érkező – galloknál a Barcelona kiválósága, Dika Mem kilenc gólt dobott, míg Nikola Karabatic hatszor volt eredményes.

A norvégok fölényes győzelmet arattak Ausztria felett, ezzel csoportmásodikként, több mint 100 gólt szerezve továbbjutottak. A skandinávok nem sok esélyt adtak sógorainknak, az első félidő közepén már hattal vezettek (11–5). Innen még az osztrákok feljöttek háromra (17–14), de a szünet után Norvégia nagyon magabiztossá tette a sikerét (39–28).

Magyar szempontból érdekesség, hogy az osztrákoknál egyszer betalált Robert Weber, aki így már 60 gólnál jár az Európa-bajnokságok történetében, ezzel Szilágyi Viktort (59) maga mögé utasítva hazája legeredményesebb játékosa az Eb-ken.