Hihetetlen módon, hetesekkel bukta el a BL-döntőt a Veszprém

NEDELYKOV TAMÁS (KÖLN)NEDELYKOV TAMÁS (KÖLN)
2016.05.29. 17:47
Útkeresés a kielcei falnál (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája kölni négyes döntőjének fináléjában a már kilenc góllal is vezető MVM Veszprém hétméteresekkel alulmaradt a lengyel Kielcével szemben.

Miközben a veszprémi játékosok vasárnapi programjában videózás, ebéd és pihenő szerepelt, a magyar szurkolók a szokásoknak megfelelően a kölni dómnál gyűltek össze, hogy közösen hangoljanak a döntőre. Csatlakoztak hozzájuk a lengyelek is, így igazán színes forgatag alakult ki a belvárosban.

A Veszprém változatlan kerettel, Christian Zeitz nélkül állt ki a fináléra, a Kielcéből Denis Buntic hiányzott. A legnagyobb kérdést Nagy László fizikális állapota jelentette, miután nem sokat tudott pihenni a hosszabbításos elődöntőben. A Veszprém kapujában ezúttal Mikler Roland kezdett, és a fallal együttműködve kiválóan megszűrték a lengyel támadásokat. Erre építve támadásban is góllal zárultak az akciók, a csapat 3–0-s előnyre tett szert. Talant Dujsebajev, látva játékosai támadásbeli tanácstalanságát, beküldte Karol Bieleckit, aki rögtön góllal mutatkozott be.

Kezdett lassan magára találni a Kielce, de a lengyel gólokra mindig érkezett a veszprémi válasz a túloldalon, így állandósult a háromgólos különbség. Árulkodó volt, hogy Slawomir Szmal helyére hamar jött Marin Sego. Sokat forgatta csapatát Xavier Sabaté, Pálmarsson helyén Lékai Máté is bemutatkozott a final fouron. A válogatott irányító szép megmozdulásokkal és gólokkal vétette magát észre, így tartotta előnyét a bakonyi együttes.

A 23. percben Renato Sulic kapott a lábához, és cserét kérve lesántikált. A félidő hajrájához érve 13–12-re feljött a Kielce, de egyenlíteni nem tudott, mert a Veszprém újra megrázta magát. A közönség által éltetett Mikler több védést is bemutatott, Andreas Nilsson jól élt a helyzeteivel, így 17–13-ra vezetett harminc perc után a Sabaté-csapat.

Sokáig lépéselőnyben volt a Veszprém (Fotó: AFP)

Nilsson gólja nyitotta a második játékrészt, ezzel először volt ötgólos a különbség, miközben Szmal állt vissza a Kielce kapujába. A svéd beálló tarthatatlan volt, Dujsebajev együttese pedig továbbra sem találta az ellenszerét a Veszprém védekezésének. Mindebből következett, hogy folyamatosan duzzadt az előny, és kezdett nagyon simává válni a döntő. A Kielce időkérését állva énekelte végig a veszprémi tábor, amely így igen látványos élőképet rajzolt ki Szmal kapuja mögött.

Kilenc találat volt a legnagyobb előny, utána azonban érthetetlenül megtorpant a magyar csapat, és sorozatban dobta a gólokat az egyre inkább belelkesülő Kielce. Reichmann és Bielecki is megszórta a Veszprémet. Váratlanul szoros lett az utolsó tíz perc, a lengyel szurkolók eksztázisban biztatták csapatukat. A Veszprém képtelen volt betalálni Szmalnak, Uros Zorman gólja után már csak 2827-re vezetett. Éles fordulatot vett a döntő, és igen nehéz helyzetbe hozta magát a megzavarodó magyar csapat. Bielecki hetesből egyenlített, de a vezetést már nem tudta átvenni a Kielce, mert a következő hetesét kifogta Alilovic.

Dujsebajev sikeresen fanatizálta a Kielcét (Fotó: AFP)

Ilics tizenkét perces (!) gólcsendet tört meg, majd Alilovic Strlek hetesét is hárította. Sabaté 36 másodperccel a vége előtt kért időt, de utána passzívnál Pálmarssont leblokkolták. Tíz másodperce maradt Dujsebajev időkérése után a Kielcének, és ennyi elég volt Lijewskinek, hogy kiegyenlítsen, jöhetett a hosszabbítás (29–29).

Nagy kérdés volt, bírja-e egy napon belül az újabb ráadást a Veszprém, ráadásul most a Kielce volt mentális fölényben. A 61. percben vezetett először a meccsen a Kielce, de hamar fordított a Veszprém.

Óriási küzdelem zajlott a pályán, Sabaté hármat is cserélt támadás és védekezés között. Eggyel vezetett a Veszprém öt perc után, a rövid szünetben a sántikáló Sulic „rohant”, hogy frissítőt vigyen Ilicsnek. Szmal egyenlő állásnál megfogta a szerb balátlövő hetesét, de utána Nagy László belőtte az üres kapus helyzetet. Lijewski betörésből egyenlített, majd Sliskovic ellen fújtak belemenést. Aguinagalde juttatta újra előnyhöz a Kielcét, az utolsó percen belül, a dudaszó előtt, már emberelőnyben Ugalde egyenlített a bal szélről (35–35)

Hetesek következtek: Alilovivc megfogta Cupic lövését, de utána Marguc is hibázott Segóval szemben. A negyedik sorozatban Terzic nem tudott túljárni Szmal eszén, a lengyelek viszont belőtték a hátra levő két kísérletüket, így álomszerű – nekünk pedig rémálomszerű… – feltámadást produkálva39–38-ra megnyerték a BL-döntőt.

A győzelemnek személyi következménye is lett: a lefújás után lemondott Kálomista Gábor, a kézilabdaklubot működtető gazdasági társaság vezérigazgatója.

A Veszprém fennállása során harmadszor (2002, 2015, 2016) vívott döntőt a legrangosabb kupában, amelyben továbbra is várnia kell a végső sikerre. A 20092010-ben bevezetett rendszer óta először nem német vagy spanyol győztese van a sorozatnak.

A siker mellé 500 ezer eurós díj is jár. A magyar férfi csapatok közül továbbra is csak a Bp. Honvéd tudott diadalmaskodni a legrangosabb kupában, még a BL jogelődjében, a BEK-ben 1982-ben.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FINAL FOUR (Köln, május 28–29.)
DÖNTŐ

KS VIVE TAURON KIELCE (lengyel)–MVM VESZPRÉM 35–35 (13–17, 29–29) – hetesekkel 4–3
Köln, Lanxesss Aréna, 20 000 néző. V: López, Ramírez (spanyolok)
KIELCE: Szmal – Cupic, Lijewski 6, Zorman 4, Aguinagalde 4, Jurecki 2, Jachlewski 2. Csere: Sego (kapus), Kus, Bielecki 6, Paczkowski, Reichmann 8, Strlek 3, Chrapkowski. Vezetőedző: Talant Dujsebajev
VESZPRÉM: Mikler – Marguc 1, Pálmarsson 5, Nagy L. 6, Schuch, Terzic, Ugalde 7. Csere: Alilovic (kapus), Ilics 5, Nilsson 6, Sulic, Iváncsik G. 1, Lékai 3, Sliskovic 1. Vezetőedző: Xavier Sabaté
Kiállítások: 10, ill. 12 perc
Hétméteresek: 6/3, ill. 2/1

KORÁBBAN
A HARMADIK HELYÉRT
PSG (francia)–THW Kiel (német) 29–27
(15–11)
G: Hansen 10, Onufrijenko 6, Narcisse 5, Kounkoud 3, Abalo 2, Honrubia, Karabatic, M'tima 1-1, ill. Dissinger 7, Duvnjak 5, Vujin, Wiencek 3-3, Canellas, Ekberg, Sprenger 2-2, Dahmke, Klein, Landin 1-1

A HETESEK

Vége a meccsnek, a Kielce először jutott BL-döntőbe, és rögtön meg is nyerte.

HOSSZABBÍTÁS

70. perc: Vége a rendes játékidőnek, jönnek a hetesek.

70. perc: GÓÓÓÓÓÓL! Ugalde az utolsó másodpercben kiegyenlített! 35–35
70. perc:
Sokáig támadott a Veszprém, különösebb helyzetek nélkül, majd kiállították Chrapkowskit.
69. perc:
Hosszasan támadtak a lengyelek, majd Aguinagalde betalált beállóból. 35–34
68. perc:
Belemenés a Veszprémnél.
68. perc: Lijewski
megint mindenkit megbolondított, mielőtt gólt szerzett volna. 34–34
66. perc: Nagy László
labdát szerzett, és bedobta az üres kapuba. 33–34
66. perc: Ugaldéval
szabálytalankodtak, hetes. A hetest Ilics végezte el, és Szmal védett.
66. perc:
A Veszprém támadhat emberelőnyben. Ilicset lesáncolták Strlek indult, és egyenlített. 33–33
66. perc: Elkezdődött a hosszabbítás második félideje.
65. perc: Vége a hosszabbítás első félidejének.
65. perc: Ilics
emelkedett magasra, és nagyon bevágta! 32–33
65. perc: Jurecki
csapott oda Pálmarssonnak, kiállították.
három emberen verekedte át magát, úgy lőtt gólt. 32–32
64. perc: Nagy László
szenzációs átlövésével újra vezetünk! 31–32
63. perc:
Sokáig támadtak a lengyelek, és nem hiába, mert Jurecki begyötörte. 31–31
62. perc: Lijewski
ment be ziccerbe, és kihagyta, a meginduló Ugalde viszont nem! 30–31
62. perc: Pálmarsson
kihagyta, de a kipattanóra lecsapott Ugalde, és bedobta! 30–30
61. perc:
A Kielce támadhatott először, Jaklewskire játszották ki, aki a bal szélről nagyon belőtte. 30–29
61. perc: Elindult a kétszer öt perces hosszabbítás.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a rendes játékidőnek, jön a hosszabbítás. 29–29
60. perc:
Lengyel támadás, 10 másodperc van hátra. Lijewskit nem lehetett megállítani, ő meg belőtte. 29–29
60. perc: Utolsó támadás, lengyel időkérés.
60. perc:
36 másodperc van hátra... Nagyot faultolták, szabaddobás. Pálmarssont lesáncolták.
60. perc: Veszprémi időkérés.
59. perc: Újabb hetes a lengyeleknek, Lijewski
harcolta ki. A hetest Strlek végezte el, és Alilovic ezt is kifogta!
58. perc: Ilics
megtörte a jeget! Felemelkedett, és nagyon bevágta. 28–29
58. perc:
Újabb hetes a lengyeleknek. Bielecki állt oda megint, de Alilovic védett!
57. perc: Nagy
lövése nem ment be, mert Szmal védett. Vezetést szerezhet a Kielce.
57. perc:
Kilenc gól válasz nélkül... ez a lengyelek sorozata.
57. perc:
A hetest Bielecki belőtte. 28–28
56. perc: Alilovic h
atalmas védése után is támadhatott a lengyel csapat. Aztán Bielecki lövését is kiütötte, majd a Kielce kapott egy hetest.
55. perc: Nagy
kidobta a labdát a pályáról... Egyenlíthet a Kielce.
55. perc: Zorman
felhozta egy gólra a lengyeleket, ráadásul Terzicet kiállították. 27–28
54. perc:
Hét gólt dobott sorozatban a KIelce. Belemenés Lékainál.
53. perc: Kínaival
próbálkoztak a lengyelek, de szerencsére hiába. Utána Bielecki két gólra hozta fel a Kielcét. 26–28
53. perc: Lékai
lövését blokkolták, így védett Szmal.
52. perc: Sliskovic
lövését Szmal védte, jöhettek a lengyelek, és be is lőtték Jurecki révén. 25–28
51. perc: Veszprémi időkérés.
51. perc: Bielecki
találta meg Aguinagaldét, és még közelebb jöttek a lengyelek. 24–28
51. perc: Ilics
hibázott, most kisebb gödörbe került a Veszprém.
50. perc: Gulyás
a kapufát találta el, Reichmann megszerezte, és bedobta az üres kapuba. 23–28
49. perc: Reichmann
nem tud hibázni a szélről megint belőtte. 22–28
49. perc: Nagy László
lőtte el talpról, de Szmal védett.
48. perc: Reichmann
kapott labdát a szélen, Ugalde odanyúlt, de így is gól lett, a spanyolt meg kiállították. 21–28
48. perc: Marguc
ezúttal a kapufát találta el, pedig nagy helyzet volt.
47. perc: Jaklewski
kapott jó átadást a bal szélen, szépen belőtte. 20–28
46. perc: Nilsson
szedett össze egy nem túl jó átadást, és ezt is belőtte. 19–28
46. perc: Jurecki
fölé lőtt, jöhetett a Veszprém.
45. perc:
Ezúttal Ugalde a vonalról volt eredményes. 19–27
45. perc:
Reichmann újabb gólt lőtt. 19–26
44. perc:
Reichmann kozmetikázott az eredményen pazar mozdulattal. 18–26
43. perc: Zorman
lövése a kapufáról jött ki. Maradt a labda a lengyeleknél, de gyorsan eladták. Ugalde megindult, kapta a labdát, és belőtte a ziccert. 17–26
42. perc: Pálmarsson
tört be, és kiharcolt egy hetest. A hetest Ilics végezte el, és és a bal alsóba lőtt. 17–25
41. perc:
Bielecki nagyon eltalálta ezúttal, be is ment a labda. 17–24
41. perc: Sliskovicot
küldték ki két percre.
41. perc: Sliskovic
eladta a labdát, kapus nélkül támadnak, igyekeznek megfogni a veszett fejsze nyelét.
40. perc: Jurecki
került helyzetbe, de ziccerben hibázott.
40. perc:
Veszprémi labdaszerzés után Sliskovic volt nagyon bátor, és a szaggatottról a kapus lába között lőtt a hálóba. 16–24
39. perc: A Kielce időt kért.
39. perc: Bielecki
kapufája után Schuch labdát szerzett, majd Ugaldét indította, aki biztosan lőtte be a ziccert. 16–23
39. perc: Pálmarsson
találta meg remek labdával Nilssont, ő pedig kihasználta a helyzetet. 16–22
38. perc: Zorman
nagyszerű betörés után törte meg a lengyel gólcsendet. 16–21
38. perc:
Nilsson megint jól mutatta magát beállóban, be is lőtte. 15–21
37. perc: Bielecki
egészen messziről próbálkozott passzívnál, teljesen hiába.
36. perc: Pálmarsson
nem sokat vacakolt, a kapufa segítségével lőtt gólt. 15–20
34. perc: Kiállítás a lengyeleknél is, Kust
küldték ki.
33. perc: Bieleckinek
csinálták meg a lövőhelyzetet, és ő bevágta. 14–18
33. perc:
Belemenés a Kielcénél, a gyors indítás után Marguc hibázott ziccerben.
32. perc: Nagy László
húzta vissza Jureckit, kiállították.
31. perc: Nagy László
szerzett labdát, megindult előre, majd Nilssonhoz játszott, aki belőtte. 13–18
31. perc:
A Veszprém kezdte a második félidőt.Pálmarsson a kapufát találta el, majd Lijewskib
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, biztosan vezet a Veszprém. 13–17
30. perc: Pálmarsson
eresztette el test mellől, Sego pedig nem tudott menteni. 13–17
30. perc: A Veszprém 25 másodperccel a félidő vége előtt időt kért.
29. perc:
Nem ment a lengyeleknek, de azért egy hetest belül védekezésért kibrusztoltak. Ezúttal Bielecki állt oda, és biztosan lőtt a jobb felsőbe. 13–16
29. perc: Nagy László
kapott remek zárást, és biztosan lőtt a jobb fölsőbe. 12–16
28. perc: Milker
szép védése után újra a négygólos előnyért támadhatott a veszprémi csapat.
27. perc: Nagy László
hozta játékba Ilicset, ő Nilssont, aki befordult, és belőtte. 12–15
26. perc: Lijewski
elvesztette a labdát, de a gyors indítás gyenge volt. Szerencsére láb volt a lengyeleknél, így fel lehetett építeni az akciót.
26. perc: Pálmarsson
hát mögötti átadása Iváncsik elé került, aki felkanyarodott, és kilőtte a bal fölsőt. 12–14
25. perc: Ilics
ezúttal nem tudta belőni, nem így Reichmann, aki a jobb szélről egy gólra felhozta a lengyeleket. 12–13
25. perc: Zorman
remek labdáját Aguinagalde lőtte be beállóból. 11–13
24. perc: Ilics
kapott labdát, majd látszólag nem túl nagy helyzetből lőtt, de Sego lába között bement a labda... 10–13
23. perc: Sulic
combja meghúzódott, cserét kért. A lengyelek viszont támadtak, és Lijewski révén tovább kapaszkodtak fölfelé. 10–12
22. perc: Nagy László
lövését könnyen védte Sego.
22. perc: Zorman
tört be megint, és belőtte. 9–12
21. perc: Nagy
tört be, a kapus védett, de a kipattanó Lékai elé perdült, aki gyorsan a kapu bal oldalába lőtt. 8–12
21. perc:
Nem volt jó a veszprémi támadás, Strlek szép csellel került helyzetbe, és belőtte. 8–11
20. perc:
Hetest kapott a Kielce. Szokás szerint Reichmann állt oda, de ezúttal Mikler kivédte a lövést!
19. perc: Zormannál
belemenést láttak, jogosan, jöhetett előre a Veszprém. Ilics adott nem túl jó átadást Lékainak, aki kiszorított pozícióból is belőtte! 7–11
18. perc: A Kielce időt kért.
17. perc: Lékai
a pályán, először a Final Fourban, és ha már játszik, rögtön lőtt is egy gólt. 7–10
17. perc: Lijewski
nagyszerűen került helyzetbe, és a bal alsóba lőtt. 7–9
17. perc: Nagy László
viszont nem teketóriázott, nagyon szépen kilőtte a bal alsót. 6–9
16. perc: Ilics
eladta emberelőnyben, Reichmann pedig belőtte... 6–8
16. perc:
Itt egy kétperces büntetés a Kielcénél. Kus ment le.
15. perc: Jurecki
nem hiába tört be ügyesen, hetest érően állították csak meg. A hetest Reichmann végezte el, és a jobb alsóba pattintott. 5–8
14. perc: Zorman
ezúttal az oldalhálót zörgette meg, Nagy okos átadását pedig Ugalde lőtte a hálóba ziccerből. 4–8
13. perc: Nagy
kapott jó átadást, és nagyon be is vágta. 4–7
13. perc: Zormanra
oda kellett volna figyelni, mert úgy ment be a falon, mint a csík... Gól is lett a vége. 4–6
12. perc:
Passzívnak ítélték a veszprémi támadást, de Ilics hihetetlen erővel lőtte ki a jobb fölsőt. 3–6
11. perc:
Ez most gyors volt, Lijewski volt eredményes. 3–5
10. perc:
Kiegészült a Veszprém, majd hosszasan támadott, végül Marguc kapott nagyszerű labdát beállóból, és be is lőtte, ahogy kell. 2–5
9. perc: Bielecki
lövését Mikler védte, de maradt a lengyeleknél, újra Bielecki lőtt, és ezúttal már a hálóba pattant a labda. 2–4
9. perc: Ugalde
remek labdaszerzése után Pálmarsson rossz bejátszása miatt lett a lengyeleké a labda.
8. perc:
Újabb kiállítás a Veszprémben. Ezúttal Terzic ült le.
8. perc: Idegesek a lengyelek, eladták a labdát. Ilics mutatta, hogy passzol, aztán inkább lőtt, de Szmal eszén nem tudott túljárni.
7. perc: Ilics
ment föl magasra, és betalált! 1–4
6. perc: Pálmarsson
lövését ezúttal védte Szmal, Lijewski betört az ellentámadásból, és gólt lőtt. 1–3
5. perc: Mikler
szenzációsan védte Cupic próbálkozását a jobb szélről.
5. perc:
Itt az első kiállítás. Schuch Timuzsin ment ki.
4. perc:
Pálmarsson lopott labdát, majd egy gyorsan elvégzett szabaddobás után éppen Pálmarsson lőtt gólt átlövésből. 0–3
3. perc:
Lépéshiba Jureckinál, jöhetett a veszprémi támadás. Pálmarsson tört be, lebirkózták, de csak egy szabaddobásért. Aztán utána megint Pálmarsson dobhatott, és ezúttal már kilőtte a jobb alsót. 0–2
2. perc: Nilsson
kapott remek átadást beállóból, és be is vágta a jobb fölsőbe. 0–1
1. perc:
Az első támadás a lengyeleké. El is rontották, ahogy kell, de a Veszprém nem siettette a támadást.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A Veszprém tiszta pirosban, a Kielce tiszta sárgában játszik.