Szinte meg sem izzadt a Veszprém, így is legyőzte a Portót

2022.09.21. 20:36
Petar Nenadics ezen a meccsen tarthatatlan volt (Fotó: EHF)
A férfi kézilabda Bajnokok Ligája A-csoportjában a Veszprém jó játékkal magabiztos győzelmet aratott a portugál Porto otthonában, így két forduló után pontveszteség nélkül áll.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT
FC PORTO (portugál)–TELEKOM VESZPRÉM 28–35 (12–16)
Porto, 1100
néző. V: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
PORTO:Mitrevszki – Alves, Thurin 6 (4), Salina 2, Valdés, LAESÖ 4, RUI SILVA 4. Csere: Frandsen (kapus), Iturrizia 1, Branquinho 3, Mikkelsen 1, Magalhaes 1, Oliveira 1, Areia 3, Fernandes 2, Jiménez. Edző: Magnus Andersson
VESZPRÉM: CORRALES – Gasper Marguc 1, Jahja 2, Mahé 2, Pesmalbek 2, LAUGE 4, STRLEK 5. Csere: Cupara (kapus), Ligetvári, el-Dera 1, NENADICS 7, Sipos A. 1, Ilic Z. 3, Vajlupau 3, Elisson 4 (1). Edző: Momir Ilics
Az eredmény alakulása: 5. p.: 3–1. 11. p.: 3–4. 16. p.: 6–6. 20. p.: 9–9. 23. p.: 9–12. 34. p.: 13–19. 41. p.: 18–25. 50. p.: 21–30. 55. p.: 25–35
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 1/1
Magnus Andersson:
– Nem vagyok boldog a mutatott játék miatt, de talán tettünk egy lépést, és kicsit jobban játszottunk, mint a szezon eddigi meccsein. Nehéz időszakon megyünk keresztül, nem ilyen játékhoz és eredményekhez szoktunk, de nem akarok kifogásokat keresni. Próbálkoztunk, de úgy éreztem, hiányzott belőlünk a küzdőszellem, és nem használtuk ki az esélyeinket a világ egyik legjobb csapata ellen, amely a végső címre is esélyes.
Momir Ilics: – Remek meccset játszottunk a portugálokkal, győzelmet arattunk, de tudtuk, hogy nehéz dolgunk lesz. Jól játszottunk, különösen a második félidőben, és leginkább a védekezésünk tetszett, persze ezúttal is kimagasló volt mögötte a kapusteljesítmény. Az elvárásokról nem nagyon szeretnék még beszélni, elvégre eddig csak két meccset tudtunk le a BL-idényben, de tény, jó csapatunk van, és jól is dolgozunk.

Ha rendszerszintű bajt nem is okozott, jól semmiképpen sem jött, hogy a PSG ellen szemsérülést szenvedő, védekezésben és támadásban is bevethető svéd beálló, Andreas Nilsson nem utazott a Telekom Veszprém férfi kézilabdacsapatával Portugáliába, ahol az FC Portóval csapott össze a Bajnokok Ligája második csoportfordulójában.

Ez azonban lehetőséget is adott Momir Ilics kezébe, hogy megnézze, Nilsson kiesése és a védelemben eddig kulcsszerepet betöltő Blaz Blagotinsek távozása után hogyan oldja meg a feladatát a Sipos Adrián, Ligetvári Patrik, Dragan Pesmalbek trió a középső védelemben, ami annak ellenére biztató volt, hogy a hazaiak az első húsz percben makacsul kapaszkodtak, tartották a döntetlent, de felállt fal ellen a portugálok nehezen boldogultak, az első tizenkét percben szinte kizárólag gyors lerohanásokból és három hetesből szerezték a góljaikat.

Rodrigo Corrales fontos pillanatokban védett nagyokat, a vendégek kitartó munkája pedig meghozta a gyümölcsét, mert az első félidő második negyedórájában sikerült tempót váltani. Nyerőemberré ekkor a szerb balátlövő-irányító, Petar Nenadics lépett elő, aki három gólpassza mellett sorozatban négy gólt szerzett, az egyiknél szépségdíjas lefordulásból talált be, szinte a háta mögött kilőve a kapu bal alsó sarkát, majd adott egy egész pályás, mértani pontosságú gólpasszt Manuel Strleknek, a Veszprém pedig elszakadt három góllal.

A Porto fő fegyverének a hét hat elleni támadást tartják, ehhez képest Momir Ilics volt az, aki előbb bevetette az emberelőnyös taktikát támadásban, „hátha bejön” alapon a szünet előtti utolsó percekben, de a hazaiak trénere, Magnus Andersson az első harminc percben egyszer sem nyúlt ehhez a lehetőséghez, még akkor sem, amikor csapata többgólos hátrányba került. Nilsson hiányát egyébként remekül oldotta meg az Építők, Sipos Adrián tőle szokatlan módon néha fel-feltűnt támadásban is, Ligetvári pedig nagyon rutinosan állt a védelem közepén, és védőképességeit remekül mutatta, mikor egyedül állított meg egy gyors lerohanást, és harcolt ki támadóhibát, miután remek ütemben állt meg a támadójátékos előtt.

A szünet után megszerezte első BL-gólját a világ egyik legjobb balszélsője, az izlandi Bjarki Már Elísson, a Veszprém előnye pedig percek alatt hétgólossá nőtt, így a vendégeknek nem kellett mást tenni, csak tartani ezt a fokozatosan kiépített, már jelentős előnyt, ami az indiszponáltan, tűz nélkül kézilabdázó portugál együttes ellen nem tűnt lehetetlen vállalkozásnak.

Sőt, a mérkőzés utolsó negyedórájában egyre inkább olyan volt a Porto támadójátéka, mintha teljesen hiányozna belőle bármiféle taktikai megbeszélés, a játékosok mindenféle elképzelés nélkül passzolgattak, miközben Nenadics olyan kiszámíthatatlan passzt adott a válla fölött, háta mögött a hatosvonalra befutó és a Veszprém 30. gólját szerző Pesmalbeknek, majd kínai figurára a berepülő Elísonnak, hogy a hazai védők azt sem tudták, mi történik éppen.

A hajrában örömjátékot bemutató Telekom Veszprém győzelméhez kétség sem férhetett, a Porto a hajrában hiába váltott hét a hat elleni támadójátékra, ennek már semmilyen hatása sem volt a meccsre. Az Építők eddig kétszer lépett pályára Portóban, mindkétszer hét góllal nyert, és most is folytatta a sormintát, és harmadszor is hétgólos előnnyel és újabb két ponttal utazhat haza Portugáliából. 28–35

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, simán nyert a Veszprém. 28–35

60. perc: El-Dera gyenge lövése a kapus zsákmánya lett, a másik oldalon Salina dobott még egy gólt. 28–35

59. perc: Elügyetlenkedett veszprémi támadás után jött előre Branquinho, és belőtte a ziccert. 27–35

58. perc: Elísson hibázott ziccert, a másik oldalon Areia került helyzetbe, Corrales viszont lábbal védett.

57. perc: Rui Silva egy csel után megverte a védőjét, majd betört, és a bal alsóba lőtt. 26–35

57. perc: Az előző akciónál Mikkelsen könyöke eltalálta Nenadicsot, kizárták a játékból.

56. perc: Corrales ziccervédése után Nenadics nagy passzal hozta játékba el-Derát, aki a hálóba lőtt. 25–35

55. perc: Sipos is szerepet kapott támadásban, és ha már ott volt, elhajolva lőtt a jobb alsóba. 25–34

55. perc: Vailupau rontott lövést, a másik oldalon türelmes játék után Areia lőtt jobbról a rövid sarokba. 25–33

54. perc: Mikkelsen szerzett gólt kínaiból, szépségtapasznak jó lesz. 24–33

53. perc: Ilic vállalt el egy lövést, és a kapus csak nézte, ahogy a labda a hálóba vágódott. 23–33

53. perc: Iturriza szedett le egy labdát a levegőből, és a vonalról könnyen bedobta. 23–32

52. perc: Atyaég, Nenadics milyen gólt lőtt a jobb felsőbe... Ma nagyon sül a keze. 22–32

51. perc: Itt a veszprémi kínai is! Nenadics feladta, Elísson pedig bepattintotta. 22–31

50. perc: Hét a hat elleni játékra állt át a hazai csapat, és Rui Silva talpról lőtt nagy gólt. 22–30

50. perc: Portói időkérés.

50. perc: Még a legnagyobb ziccert is kihagyták, aztán a másik oldalon nagyszerű játék után Pechmalbec lőtt a bal alsóba. 21–30

49. perc: Ez a meccs eldőlt, újabb rossz lövés a hazaiaktól, majd Nenadics szerzett újabb szép átlövésgólt. 21–29

48. perc: Corrales nagy védése után jöhetett a Veszprém, no nem sokáig, mert Nenadics jobbról a jobb alsóba lőtt. 21–28

47. perc: Oliveira maradt szinte órákig a levegőben, majd eldobta, és így lett jó neki. 21–27

46. perc: Lauge futott be a résbe, és a bal alsóba lőtt. 20–27

46. perc: Iturriza lábbal ért a labdához, méghozzá szándékosan, és ez kétperces büntetést ért.

45. perc: Jahja lövése fölészállt, de a másik oldalon sem lett gól, mert Iturriza a lécet találta el.

44. perc: Mahé egészen éles szögből vállalta el, nem is ment be. Ezzel ellentétben a másik oldalon Areia a szélről belőtte. 20–26

43. perc: Valdés lövése jött ki a kapufáról, maradt a labda a hazaiaknál, megint Valdés próbálkozott, Corrales azonban védett.

42. perc: Itt az újabb Veszprém-gól, Mahé lőtt talpról a kapuba. 19–26

42. perc: Az edző szavai meghallgatásra találtak, Thurin lőtt betörés után a kapuba. 19–25

41. perc: Portugál időkérés.

41. perc: Labdát szerzett a Veszprém, Jahja indította Vailupaut, aki a jobb alsóba lőtt. 18–25

40. perc: Corrales nagy bravúrja után jöhetett a Veszprém, Lauge futott el a védőfal előtt, majd kissé jobbról nagy gólt lőtt a bal felsőbe. 18–24

39. perc: Mahé tört be két ember közé, kapott is egy hetest. A hetest Elísson a bal felsőbe lőtt. 18–23

39. perc: Christensen nem hagyta magát, emberrel a nyakán is bevágta. 18–22

38. perc: Hetest kapott a Porto, megint Thurin állt a vonalra, és ezúttal is biztosan belőtte. 17–22

37. perc: Elísson lopott labdát, végigrohant a pályán, és a kapuba pattintott. 16–22

36. perc: Örült a közönség, mert jött egy jó átlövés Christensentől, amelyre pillanatok alatt válaszolt Vailupau.16–21

34. perc: Thurin lövését védte Corrales, a kipattanó Fernandesé lett, bevágta. Aztán Areia lopott labdát, végigvitte, és a léc alá vágta. 15–19

33. perc: Rontott támadásban a Porto, Vailupau indult fürgén, kapta is a labdát, ő pedig belőtte a helyzetét. 13–19

32. perc: Fernandes a bal szélről nagy erővel lőtt a hálóba, rögtön jött rá a válasz szintén a bal szélről, Elísson talált be. 13–18

31. perc: Gyenge Thurin-lövés után támadhatott a Veszprém, Jahja éles szögből is elvállalta, és váratlanul bement. 12–17

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, négy gól a Veszprém előnye. 12–16

30. perc: Ligetvári ért el belemenést az ellenfélnél, az utolsó fél percben támadhatott a Veszprém, és Strlek végül bevágta a jobb alsóba. 12–16

29. perc: Hét a hat ellen támadott a Veszprém, Strlek kapta a bal szélen, de túl éles volt a szög, kihagyta.

28. perc: Strlek rontott helyzetet balról, jöhetett a Porto, viszonylag hosszasan támadtak a hazaiak, majd Magalhaes nagy passzából Salina lőtt a léc alá. 12–15

27. perc: Nagyszerű kínai figura jött a Portótól, Corrales viszont bravúrral védett.

27. perc: Sipos úszott meg egy kétpercest, folytatódott a portugál támadás, Nenadics labdát halászott, indította Strleket, aki a ziccerét a hálóba pattintotta. 11–15

26. perc: Ilics szerzett labdát, végigrohant a pályán, és bevágta a ziccert. 11–14

25. perc: Nenadics engedte el alulról, ez meglepte a kapust, és a hálóból szedhette csak ki a labdát. 11–13

25. perc: Nenadics ellépte, Magalhaes viszont fogta magát, és felhozta a csapatát egy gólra. 11–12

24. perc: Sokáig támadott a Porto, végül Rui Silva jobbról tört be, és be is lőtte. 10–12

23. perc: Időt kért a Porto.

23. perc: Rövid idő alatt újabb két gólt szerzett Nenadics, most átverekedte magát két emberen is, majd a bal alsóba lőtt. 9–12

22. perc: Rossz passz a Portónál, Marguc volt harcos, és megszerezte a labdát.

21. perc: Nenadics nem sokat vacakolt, pillanatok alatt lőtt egy átlövésgólt a jobb alsóba. 9–10

20. perc: Branquinho nagyon éles szögből vállalta el balról, és csodásan bepörgette a hálóba a labdát. 9–9

20. perc: Iturriza ejtése szállt fölé, hogy aztán a másik oldalon Nenadics is rontson.

19. perc: Hopp, itt egy nagy átlövés, Ilic lőtt szépen a bal alsóba. 8–9

19. perc: Megint ügyetlenkedett a veszprémi védelem, Christensen kapta a labdát, és kissé jobbról a rövid sarokba lőtt. 8–8

18. perc: Sokáig támadott a Veszprém, majd jött egy csodás passz Pechmalbecnak, aki bevetődött, és belőtte a jobb alsóba. 7–8

17. perc: Nagyon jó játékot mutatott be a Porto, amelynek a végén Branquinho maradt egyedül, és kegyetlenül bevágta a hatosról. 7–7

17. perc: Nenadics remekül találta meg a jobb oldalon Margucot, aki biztosan lőtte be a helyzetét. 6–7

16. perc: Nem nagyon ment a támadás emberelőnyben a Veszprémnek, így egy rossz Salina-ejtés után jött az időkérés.

15. perc: Iturriza rántotta le Jahját, mehetett is le két percre. Jahja lőtte el a hatos közeléből, belemenésgyanús volt, de aztán nem fújtak a bírók, a labda pedig nem ment be.

14. perc: Rossz védekezést láthattunk a veszprémi oldalon is, és ezt góllal büntette a hazai csapat Christensen révén. 6–6

14. perc: Lauge verte meg lábon a portói védelmet, majd a kapuba lőtt. 5–6

13. perc: Thurin ütemtelen közbelövése vágódott élesen a léc alá. 5–5

13. perc: Lauge csinálta meg a helyzetet, majd Strlekhez játszott balra, aki a rövid sarokba lőtt. 4–5

12. perc: Iturriza két ember között lőtte rá, és mivel az egyikük már bent állt a hatoson, jött az újabb hetes. A hetest Thurin a jobb felsőbe lőtte. 4–4

11. perc: Hektikus támadásokat láttunk gól nélkül mindkét oldalon, majd hosszasan támadott a Veszprém, és végül Mahé a szaggatottról lőtt a kapus segítségével a hálóba. 3–4

8. perc: A portugálok lövése a kapufán csattant, a kipattanóból indult Strlek, és belőtte a ziccert. 3–3

7. perc: Felhangzik az „Építők" biztatás a nézőtéren, a Veszprém támadása viszont Salina közbeavatkozása miatt meghiúsult.

7. perc: Thurin ezúttal átlövésből próbálkozott, a labdája viszont alaposan elszállt a léc felett.

6. perc: Jahja is bemutatkozott, méghozzá egy erős átlövéssel, amely a hálóban kötött ki. 3–2

5. perc: El-Dera lőtt elhajlás után, de a labda mellészállt. A másik oldalon gyorsan indult a Porto, hetest harcolt ki, Thurin ezt is belőtte. 3–1

4. perc: Lauge alsó lövését könnyen védte Mitrevszki. Ezt aztán bánhattuk, mert a másik oldalon Lauge megrángatta Silvát, hetes és kétperces kiállítás. A hetest Thurin biztosan belőtte. 2–1

3. perc: Rui Silva találta meg a rést az Építők védőfalán, és onnan már csak a kapu közepébe kellett pattintania. 1–1

2. perc: Labdát szerzett a Veszprém, Strlek fürgén megindult, és belőtte a ziccert. 0–1

1. perc: Az első támadás lehetősége a Veszprémé volt, hosszas passzolgatás után Pechmalbec lőtt a hatosról mellé.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Porto kék-fehér mezben, fehér nadrágban, a Veszprém tiszta pirosban játszik.

A Porto meccskerete:
16 Mitrevszki (k), 32 Fradsen (k), 2 Veitia Valdés, 4 Iturriza, 7 Mikkelsen, 10 Oliveira, 13 Christensen, 14 Silva, 15 Salina, 17 Plaza, 18 Thurin, 21 Fernandes, 23 Braquinho, 25 Areia, 29 Alves, 88 Magalhaes.

A Veszprém meccskerete:
12 Corrales (k), Cupara (k), 5 Jahja, 13 Nenadics, 21 Elísson, 23 Ligetvári, 24 Marguc, 25 Lauge, 26 Strlek, 27 Lukács, 35 Mahé, 39 el-Dera, 43 Ilic, 46 Pechmalbec, 55 Vailupau, 88 Sipos.

A mérkőzés előtt derült ki, hogy Andreas Nilsson szemsérülés miatt nem tudott a csapattal tartani Portugáliába.

ELŐZMÉNYEK

Figyelmeztető jel is lehetneaz FC Porto tavaly februári váratlanpontrablása a Telekom Veszprém otthonában a Bajnokok Ligájában, ugyanakkor az is igaz, hogy a 28–28-as döntetlen sokkal inkább volt köszönhető ahazaiak sok hibájának, semmint a vendégek lehengerlő játékának.Portóban eddig kétszer játszott azÉpítők, és mindkétszer hét góllal nyert,a másik hazai találkozón pedig tízet számolt a portugálokra, így tartaniazért most sem kell az ellenféltől. Figyelni rá viszont igen, mert a legutóbbi iksz azt jelezte, hogy a Veszprém tudolyan gyengén játszani, hogy sebezhetőlegyen, az elmúlt években sokat fejlődőPorto pedig már képes annyira felpörögni, hogy ezt kihasználja.

Az elmúlt években Magnus Andersson együttese hazai pályán olyan nagyágyúkat győzött le, mint a Pick Szeged,a német Flensburg vagy kétszer a lengyelKielce (itt megemlíthetnénk az RK Vardart is, de az elmúlt időszakban az északmacedónok már nem számítottak akkorafavoritnak), valamint döntetlent játszottaz akkor (és most is) címvédő Barcával.

A Porto fő fegyverévé tette a létszámfölényes támadójátékot, amelyet a portugál játékosok mozgékonysága révénlehetett ennyire erőssé és hatékonnyáfejleszteni. Ugyanakkor – elsősorbana svéd tréner 2018-as érkezésének köszönhetően – erősen érezhető a skandináv stílus hatása is, ami most érte ela csúcsát.

A nyáron távozó meghatározó játékosok, így a horvát balátlövő Ivan Sliskovic(Stuttgart) és a német jobbátlövő DjibrilM'Bengue (Bergischer HC) helyére minőségi cserék érkeztek. Három dán játékos is csatlakozott a kerethez, a legnagyobb fogás kétségkívül a világbajnokbalátlövő Nikolaj Laesö, de a jobbátlövőJakob Mikkelsen is nagy erősítés, valamint a svéd jobbátlövő, Jack Thurin érkezése is növeli a variációs lehetőségeket. A keret a spanyol beálló, IgnacioPlaza átigazolásával nemzetközibbé vált, mint eddig bármikor, ami jelzi, hogy aPorto készen áll a szintlépésre.

Nyilván idő lesz ezeket a játékosokattökéletesen beépíteni a csapatba, amelya tőle eddig megszokottól eltérő taktikát alkalmaz, de a vendéglátók egyébkéntsincsenek túl jó passzban az idény elején.A Bajnokok Ligája eső fordulójában négygólos vereséggel jöttek haza Plockból, ésa hétvégén döntetlent játszottak a portugál bajnokságban az Aguas Santasszal.Eközben a Veszprém a PSG elleni bravúrral kezdte a BL-t, a bajnokságban a Balatonfüred és a Dabas elleni mérkőzését ismegnyerte, az új játékosok beépítése pedig az eddigi teljesítményük alapján Momir Ilics edző szerint is jól sikerült.