Várhatóan új győztest avatnak a Giro d'Italián

2014.05.09. 11:33
A Girót jelképező (rózsa)szín az északír birka fején (Fotó: Reuters)
Valószínűleg új bajnokot avatnak a pénteken rajtoló Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyen, amelynek első három szakaszát rendhagyó módon Észak-Írországban és Írországban rendezik.

A 97. alkalommal kiírt háromhetes viadalról ezúttal hiányoznak majd a sportág legnagyobb sztárjai, ugyanis a címvédő olasz Vincenzo Nibali mellett nem áll rajthoz a Sky csapat két, egyaránt Tour de France-győztes brit kerekese, Chris Froome és Bradley Wiggins, továbbá a spanyol Alberto Contador sem, aki a jelenlegi mezőnyben egyedüliként mindhárom nagy körversenyen – a Girón, a Touron és a Vuelta a Espanán – nyert már. Mind a négy versenyző azért marad távol, mert idén a francia viadalra készül.

Jó versenyzőkben persze így sem lesz hiány: a szakemberek a kolumbiai Nairo Quintana vagy a spanyol Joaquim Rodríguez sikerét várják. Előbbi tavaly második lett a Touron, utóbbi pedig mindhárom nagy körversenyen volt már dobogós, illetve ezeken kilencszer végzett a legjobb tízben, de nyerni még nem tudott.

Az ő küzdelmükbe több olyan hazai kerekes szólhat bele, akik korábban már diadalmaskodtak a Girón: ott lesz a 198 versenyző között a 2011-es bajnok Michele Scarponi, a kétszeres győztes (2006, 2010) Ivan Basso és a 2004-ben első Damiano Cunego is. Meglepetést okozhat még a kolumbiai Rigoberto Urán, a spanyol Samuel Sánchez, aki állt már dobogón a Touron és a Vueltán is, illetve a tavalyi Girón harmadik, 2011-ben pedig Tour-győztes ausztrál Cadel Evans, továbbá a 2012-ben váratlanul élen záró kanadai Ryder Hesjedal.

A sprinterek közül is hiányzik majd a mezőnyből a leggyorsabbnak számító bringás, a brit Mark Cavendish. Ez viszont jó alkalmat kínálhat a hazai szurkolók egyik nagy kedvencének, Alessandro Petacchinak, hogy elérje az 50 szakaszsikert a három nagy körversenyen. Ehhez még két etapelsőség hiányzik neki, nála többször csak a belga Eddy Merckx (64) és a szintén olasz Mario Cipollini (57) haladt át elsőként a célvonalon. Céljainak elérésében többek között az amerikai Tyler Farrar és a norvég Edvald Boasson Hagen akadályozhatja meg a 40 éves Petacchit.

A 21 szakasz során egy csapat- és két egyéni időfutam, illetve nyolc hegyi befutó vár a mezőnyre, amelynek közel 3450 km-t kell majd leküzdenie a június elsejei trieszti célig.

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: gazzetta.it/Giroditalia)