Kajak-kenu vk: taroltak a mieink, élen zártunk az éremtáblán!

MTI/PIRCS ANIKÓMTI/PIRCS ANIKÓ
2017.05.28. 13:32
Mindkét váltóversenyt a hazai duó nyerte vasárnap délután, így a magyarok 13 éremmel, hét arannyal, három ezüsttel és három bronzzal zárták a Szegeden rendezett kajak-kenu világkupa-versenyt.

A szombati 1000 és 500 méteres döntők során ugyancsak öt érmet, három aranyat, illetve egy ezüstöt és egy bronzot szereztek a magyarok, akik így a délutáni záró váltóversenyek előtt tíz dobogós hellyel állnak.

VÉLEMÉNYEK
Lucz Dóra, a K-1 200 méter győztese: „Nagyon nehéz versenyen vagyok túl, amely hasznos állomása volt a felkészülésemnek. Úgy éreztem, jól sikerült a rajtom, ezt követően nem nézelődtem, csak nyomtam előre, ahogy tudtam, miközben - remélem, az edzőm is így látta - igyekeztem betartani az előzetesen megbeszélt taktikát. Ez az arany az első világkupa-érmem, nagyon boldog vagyok, hogy hazai közönség előtt szereztem meg. Csodálatosak a magyar drukkerek, jelentős biztatást és extra motivációt kaptam tőlük.”
Balla Virág, a C-2 500 méter győztese: „Nem érzékeltem a különbségeket, az első háromszáz méteren húztuk, ahogy a csövön kifér, és tudtuk, hogy a végével sem lehet gond, mert kellőképpen edzettek vagyunk. Ezúttal örültem, hogy nekem kimaradt a programból a kétszáz méter, ha ott is indulok, nem evezünk párosban ilyen jó időeredményt. Az viszont feldobott, hogy Kincső ezüstérmes lett! Nagyon együtt van a párosunk, remélem, a folytatásban is ennyire jól megy majd, és a duónk meghatározó egysége lesz a nemzetközi versenyeknek.“
Takács Kincső, a C-1 200 méter ezüstérmese: „Biztos, hogy én vagyok a második? Alig tudom elhinni, egyelőre túl sok mindenre nem emlékszem a futamból. Azt tudom, hogy a rajtom jó volt, utána igyekeztem jó ritmust találni, ami, úgy tűnik, sikerült. Én úgy láttam, mindkét kanadai versenyző előttem van, jelentős fegyvertény, hogy az egyiküket meg tudtam előzni. Fantasztikus volt hazai pályán versenyezni, olyan érzésem volt, mint ha világbajnokságon lennénk.”
Hajdu Jonatán, a C-1 200 méter 4. helyezettje: „Nem esett jól a futam és nem is volt a legjobb pálya… A rajtom még jól sikerült, a mezőny nagy részétől el tudtam menni, de a végére a kelleténél jobban elfáradtam. Az olimpiai program változása miatt idén már nem a sprinttáv egyese a fő számom, ötszáz méterre készülök, amiből - reményeim szerint - egy-két éven belül már ezer méter lesz.”

Vasárnap délelőtt 12 finálét bonyolítottak le, s ezek közül csak háromban – férfi C-2 500 és K-1 200 méteren, valamint női K-2 500 méteren – nem volt magyar hajó.

A legrövidebb táv döntői mindjárt egy magyar éremmel kezdődtek, a női kajakpárosok versenyében Hagymási Réka és Szabó Ágnes remek versenyzéssel szerezte meg a harmadik helyet az ukránok és az olaszok mögött. Mögöttük Kiss Blanka és Malcsiner Eszter duója érkezett be a negyedik helyen. Mindkét egység már a péntek délutáni előfutamból kvalifikálta magát a legjobbak közé, azaz a szombati középfutamot kihagyhatta.

„Viszonylag friss páros vagyunk, de az előfutam után reménykedtünk egy jó helyezésben. Jól jött ki a lépés, közösen készülünk a válogatóra, meglátjuk mi lesz” – fogalmazott a parton Szabó Ágnes.

A női kenupáros, Bonyai Regina és a mindössze 15 éves Molnár Rebeka hatodik helye után a riói olimpikon Hajdu Jonatánért szoríthatott a Maty-ér közönsége. A Dunaferr 20 esztendős kenusa nagyot küzdött a döntőben, de végül leszorult a dobogóról, s a negyedik helyen végzett.

A női kajakosok hasonló számában aztán Lucz Dóra alaposan kárpótolta a szurkolókat, ugyanis a jó rajt után nagy csatát vívott az új-zélandi Aimee Fisherrel, majd némi meglepetésre meg is nyerte a számot, amely az olimpia műsorán is szerepel.

A folytatásban a női kenusok 200 méteres egyes döntőjében Devecseriné Takács Kincső végig az élbolyban haladt, s előbb úgy tűnt, hogy harmadikként haladt át a célvonalon, de végül a célfotó másodiknak hozta ki.

Ötszáz méteren a szombaton 1000 méteren győztes kajakos Kopasz Bálint jól kezdett, 250 méternél vezetett is, a végére azonban elfáradt, s ezúttal meg kellett elégednie az ötödik hellyel. A szám másik magyar indulója, Bárdfalvi Márk hetedikként ért a célba.

A női kenupárosok fél kilométeres fináléjában ugyancsak két egységgel képviseltették magukat a magyarok, s közülük a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső duó uralta is a mezőnyt. Jól kezdtek, már féltávnál is ők vezettek, majd a második 250 méteren még növelték is az előnyüket, s ezzel megismételték a múlt heti, portugáliai vk-n aratott sikerüket. Lakatos Zsanett és Molnár Csenge ötödik lett.

A program az 500 méteres kajaknégyesek döntőivel zárult. A férfiaknál ugyan két hazai egység is bejutott a legjobb kilenc közé, de az egyik egy betegség miatt végül nem állhatott rajthoz. A másik, Noé Zsombor, Tóth Dávid, Németh Viktor Máté és Mozgi Milán ötödikként zárt az erős mezőnyben.

A nőknél ott volt a rajtnál mindkét magyar négyes, s a várakozásoknak megfelelően közülük a rutinosabb, a Takács Tamara vezette Takács, Hagymási Réka, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta kvartett teljesített jobban. Az új-zélandi csapat fölényesen nyert, de mögötte szoros csata alakult ki, s ebből a magyarok jöttek ki a legjobban. Másodikként zártak, mögöttük a spanyolok és a Racskó Fruzsina, Malcsiner Eszter, Szabó Ágnes, Szénási Zsófia négyes jött be a harmadik és negyedik helyen.

„Nem lehetek elégedetlen. A legfontosabb az, hogy három olimpiai számban is nyerni tudtak a versenyzőink, három különböző szakágban” – értékelt az MTI-nek Hüttner Csaba szövetségi kapitány, hozzátéve, hogy egyedül a férfi kenu sikerült egy kicsit gyengébben, de dolgoznak rajta, vannak terveik arra, hogy hogyan tudják frissíteni ezt a szakágat, s eredményesebbek lenni.

„De ezzel együtt nagyon boldog vagy, főleg Kopasz Bálint, Lucz Dóri és a női kenupáros győzelmét látva úgy gondolom, hogy abszolút elégedettek lehetünk. Ez azt mutatja, hogy még a felkészülés közben is versenyképesek vagyunk, bár a mi versenyzőink még a válogatókra készülnek” – fogalmazott Hüttner Csaba.

DÉLUTÁN

Az új típusú stafétában egy-egy férfi és női kajakos, illetve kenus alkotott egy-egy csapatot, s a versenyzők 6x500 métert teljesítettek váltva egymást. A női versenyző rajtolt, a 3000 méteres táv utolsó szakaszát pedig a férfi teljesítette.

Magyar részről a Takács Tamara, Kopasz Bálint, illetve a Lucz Dóra, Németh Viktor Máté kajakos és a Lakatos Zsanett, Kiss Tamás kenus duó versenyzett, mindhárom kettős magabiztosan jutott a négyes döntőbe, ahol Takácsék és Lakatosék fölényes győzelmet arattak, míg Luczék a harmadik helyen zártak.

A magyarok 13 dobogós helyükkel az éremtáblázat élén végeztek. A paraversenyek során is szereztek egy érmet: Suba Róbert – még pénteken – ezüstérmes lett a KL1-es kategóriában.

A szegedi regattán, amely az idei gyorsasági vk-sorozat második állomása volt, 66 ország versenyzői küzdöttek.