Kajak-kenu: marad a négyes – Kammerer kikapott Ceinertől

2015.07.21. 13:25
Bár két számban jogot szerzett, a harmadikban pedig szétlövésen kapott esélyt, végül egy számban állhat rajthoz az augusztusi, milánói kajak-kenu-világbajnokságon a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán.

Az már korábban eldőlt, hogy a klasszis a páros (K–2 1000 m) és a négyes (K–4 1000) hajóban nem lehet ott egy versenyen, erről a szövetség szakmai döntést hozott. A vezérevezős így maradt az olimpiai ezüstérmes egységben. Kammerernek 5000 m-en maradt még esélye a kvalifikációra, ezt azonban elbukta a második, elmúlt hétvégi válogatót megnyerő Ceiner Benjáminnal szemben. Utóbbin kívül a szövetség honlapján olvasható tájékoztató szerint Medveczky Erika, valamint Hufnágel Tibor és a Forgó Christopher, Sarudi Pál összeállítású kenupáros jutott vb-induláshoz a mai szétlövésen.

Ahogy azt várni lehetett, az 500 méteres távokon a második válogatót megnyerő egységek domináltak. C2-ben a rajt után még az első világbajnoki válogatón győztes Korisánszky Dávid, Ballér Tamás duó tűnt gyorsabbnak, a finisben azonban jobbak voltak Sarudiék, akik szoros versenyben vívták ki a világbajnoki részvétel lehetőségét.

„Elég rosszul sikerült pálya volt, de minden jó, ha vége jó – értékelt a célba érve Sarudi Pál. – Nem sokat gyakoroltunk eddig, tulajdonképpen ez volt a második közös pályánk, de a világbajnokságig még rengeteget fogunk tudni fejlődni.”

„Erre szokták mondani, hogy jó páros született – tette hozzá Forgó Christopher. – Akik összepasszolnak, azoknak nem kell túl sokat együtt edzeni ahhoz, hogy gyorsak legyenek.”

Kevésbé alakult szorosan a férfi kajak egyesek ötszáz méteres pótválogatója. Hufnágel Tibor végig uralta a pályát és több mint egy hajóval verte meg saját csapattársát, Noé Milán Miklóst, akinél az első válogatón még 6 másodperccel lassabb volt.

„Szerencsére sikerült minden, amit elterveztem és nagy fölénnyel tudtam nyerni – mondta a második válogató és a szétlövés győztese. – Szeretnék dobogós helyen végezni a világbajnokságon” – tette hozzá Hufnágel Tibor.

A férfi kajak egyesek 5000 méteres távján is a második válogató győztese nyerte a szétlövést, igaz ebben a számban az első válogatót megnyerő Kammerer Zoltán nem állt rajthoz vasárnap. A mai külön csatát Ceiner Benjámin ráadásul úgy oldotta meg, hogy szinte végig ő ment elöl, a háromszoros olimpiai bajnok mégsem tudta lefiniselni.

Egyedül női K–1 5000 méteren borult az az elmélet, hogy a szétlövésen fölényben van, aki a második válogatót tudja megnyerni. Igaz, a vasárnapi versenyen Medveczky Erika tulajdonképpen nem kapott ki Csay Renátától, hanem a körülmények áldozata lett, mert hajója felakadt egy víz alatt lebegő, félig leeresztett gumimatracon. Ma nem történt hasonló technikai malőr, a két versenyző váltott vízen teljesítette a távot, a hajrát viszont Medveczky Erika jobban bírta, így az 1000 méter után a leghosszabb gyorsasági távon is készülhet a milánói világbajnokságra.

„Jó versenyeket láthattunk, külön érdekes volt, hogy nagy taktikai csata zajlott mindkét 5000 méteres számban, annak ellenére, hogy csak ketten álltak rajthoz – mondta Storcz Botond szövetségi vezetőedző. – Ezzel összeállt a csapat, a világbajnokságon annyit kvótát kell megszereznünk, hogy legyen esélyünk a kimagasló szereplésre a jövő évi olimpián. Éremelvárásom most nincs, de azt szeretném, hogy idén is megtartsuk vezető pozíciónkat a világ kajak-kenu sportjában.”

A szövetség elnökségének tegnapi döntése értelmében női K1 200 méteren nem rendeztek szétlövést, annak ellenére, hogy az első válogatót Kozák Danuta, a másodikat Kárász Anna nyerte meg. Egyikük sem fog ugyanis rajthoz állni a világbajnokságon ebben a számban, Kozák párosban és négyesben-, Kárász Anna egyesben és négyesben versenyez majd 500 méteren. K1 200 méteren Vad Ninetta állhat rajthoz Milánóban.

Férfi C1 500 méteren pedig azért nem rendeztek ma külön versenyt, mert a második válogató győztese, Kiss Tamás négyesben fog versenyezni, így Korisánszky Dávid lehetett ott ebben a számban a vb-n.