Kajak-kenu: Hérics és Nádas ijesztett, Lakatos újabb Eb-ezüstje

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2015.05.03. 10:45
Lakatos Zsanett a páros után egyesben is második helyen zárta az Eb-t (Fotó: NS-archív)
A csehországi Racicében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon vasárnap délelőtt négy magyar egységnek volt jelenése a hét A-döntőben, közülük a Hérics Dávid, Nádas Bence kajakpáros szerepelt a legjobban: remek teljesítménnyel, bátor evezéssel lettek a negyedikek. A folytatásban 200 m-en kenus Lakatos Zsanett ezüstérmet szerzett kenu egyesben.

A nap első versenyszámaként a nőknél K–1500 m-en nem volt magyar versenyző az A-döntőben, amelyben lengyel siker született. A következő futamban Korisánszky Dávid C–1500 m-en a 8. lett. A verseny érdemi részébe nem tudott beleszólni a magyar kenus – 5.6 mp-re volt a győztestől –, viszont a szakági klasszis német Sebastian Brendel látótávolságon belülre végzett előtte. Bárdfalvi Márk K–1500 m-en sokáig jól tartotta magát, de végül nem bírta erővel és a kilencedik, utolsó helyen zárt.

Az 1000 m-es férfi kajaknégyeseknél nem volt magyar egység a döntőben, de német sem, ami a sportági erőviszonyokat tekintve mindenképpen furcsa. Az Eb-aranyérmet taktikus és erőtől duzzadó teljesítménnyel a csehek szerezték meg – zsinórban harmadszor – a portugálok és a spanyolok előtt.

Női K–2500 m-en sem volt magyar hajó az A-döntőben, így a szerbeket erősítő Ruzicsics-Benedek Dalmáért szoríthattunk, aki társával a harmadik helyen végzett, a győztes lengyel és a második román egység mögött. A hajráig az iramot diktáló fehéroroszok ötödikként zártak.

Német hajó ebben a számban sem szerepelt, érezhető volt, hogy hozzánk hasonlóan nem igazán illik bele a versenynaptárukba ez az Eb. A húzónevek közül tőlük ugyan többen elmentek – mi egy utánpótlás-válogatottal képviseltettük magunkat –, más kérdés, milyen edzettségi állapotban és formában, mert többségük egyáltalán nem volt kihegyezve. Hiányzott még belőlük a gyorsaság, ami rendszerint a felkészülési időszak utolsó feladata.

Szabó Gábor és Bodonyi András duója következett C–2500 m-en az egyes pályán. Az A-döntős mezőnyről tudni kell, hogy abban egy török kettős is helyet kapott, német viszont ebben sem. A mieink utolsók lettek, messze a mezőny után értek be a célba, ahová orosz, ukrán, fehérorosz sorrendben érkeztek be a hajók.

Nádas Bence és Hérics Dávid K–2500 m-en visszafogott rajt után az előre beígért kamikaze taktikát választva gyorsan az élre állt, de féltávnál már jöttek rájuk keményen a többiek is. Főként a németek ritmusváltása és tempója volt meggyőző. Végül hárman húztak el a mieink mellett, de a negyedik pozícióját így is megtartotta a fiatal magyar páros. (A két ígéret tavaly tagja volt a felnőttek között vb-aranyérmes kajakváltónak.) A győzelmet a németek szerezték meg, a szlovákok és a fehéroroszok előtt.

A Graboplast Győri VSE versenyzője, Lakatos Zsanett szombaton 500 méteren is második lett klubtársával, Takács Kincsővel, vasárnap C–1 200 m-en szintén csak egy riválisa, Sztanilia Sztamenova bizonyult gyorsabbnak nála. A tavalyi brandenburgi Eb-n is a bolgár győzött, Lakatos ott is másodikként ért célba.

Rajta kívül még egy magyar döntős volt a legrövidebb távon: a Balaska Márk, Birkás Balázs kajakos duó nyolcadik lett a fináléban a viadal honlapja alapján.

Dán, német és fehérorosz aranyérem született az 5000 méteres döntőkben. Magyar részről a kenus Kövér Márton szerepelt a legjobban, õ hatodik lett, míg a kajakosoknál Csontos Csaba nyolcadikként, Medveczky Erika pedig kilencedikként ért célba. A magyar küldöttség - amelyet jobbára fiatal versenyzők alkottak – két ezüstéremmel zárta a kontinensviadalt.Az éremtáblázat első helyén Németország végzett (7 arany-, 3 ezüst- és 1 bronzérem), Oroszország (4–4–3) és Fehéroroszország (4–3–4) előtt.