Jöhet a cseh-szlovák és a finn-orosz elődöntő

2012.05.17. 22:48
Szépségdíjas volt a svédek vezető találata, de aztán úgy maradt a társrendező (Fotó: Reuters)
Csehország–Szlovákia és Oroszország–Finnország elődöntőt rendeznek a jégkorong-világbajnokságon. Helsinkiben bejött a papírforma: a finnek nehezen, az oroszok simán búcsúztatták az Egyesült Államokat, illetve Norvégiát. Stockholmban viszont elmaradt a várt Svédország–Kanada elődöntő, előbbit a csehek, utóbbit a szlovákok győzték le minimális különbséggel.

Svédország–Csehország

Miután az ellenállást nem tűrően kezdő svédek Loui Eriksson góljával a nyolcadik perc elején vezetést szereztek, úgy tűnt, hogy semmi nem állítja meg őket. Legkevésbé a csehek. Erre fel utóbbiak a 31. percben 3–1-re vezettek... Nem volt a helyzet magaslatán a svéd védelem – különösen Jonathan Ericsson hibázott sokat, amiért góllal is bűnhődtek –, talán a társrendezők is elhitték, 1–0 után simán behúzzák az elődöntőt. A csehek másként gondolták.

Előbb jól megjáratott korong végén Petr Nedved egyenlített a 12. percben – a keményen középre lőtt korongot finoman tolta be közelről –, majd egy balról középre lőtt korong perdült be a svéd kapuba. Közben a csehek még ziccert is hibáztak. Martin Erat emberelőnyből szerzett góljáig – David Krejci a mezőnynek háttal, a lába között passzolt vissza a kapu elé, a röviden helyezkedő társnak már csak rutinmunka volt a hálóba továbbítani – csak kereste önmagát a fonalat már régen elveszítő svéd együttes. A második játékrész végére azonban sikerült mezőnyfölényre szert tennie Svédországnak, Henrik Zetterberg pedig begyűrte a szépítő találatot. Lélektanilag jó pillanatban, a szünet előtt.

Minden bizonnyal ez is közrejátszott abban, hogy a harmadik harmad elején a svédek nagy offenzívába kezdtek, mindössze 45 mp-re volt szükségük az egyenlítéshez: Jonathan Ericsson valamicskét kárpótolva önmagát, társait, szakvezetőit és a drukkereket távolról volt eredményes. Élvezetes volt a folytatás, a svédek erőre kapva el nem tudták képzelni, hogy ne győzzenek. De a vezetést csak nem tudták átvenni, a percek meg folyamatosan fogytak. A végén aztán jött a slusszpoén: Milan Michalek két védő között (!) szerzett korongot az ellenfél alapvonalánál a palánk mellett, a svéd kapu felé húzott, majd éles szögből kilőtte a rövid felsőt. Parádés egyéni megmozdulása győzelmet, és elődöntőt ért a csoportkörben nem túl meggyőző cseheknek egy bivalyerős vb-kerettel bíró házigazdák ellen.