Szétlövéssel dőlt el, a lengyel hokisok álmodhatnak tovább az olimpiáról

2016.02.14. 17:56
Sofron szólója és a végén a védés – hatalmas ziccer volt! (Fotó: Szabó Miklós)
A Budapesten zajló jégkorong olimpiai selejtező harmadik fordulójában a házigazda magyar válogatott szétlövéssel kikapott Lengyelországtól, így kiesett.

A kapuban ismét Rajna Miklós kezdett, aki az első meccset shutouttal hozta le a litvánok ellen. A pénteki meccsen megsérülő Szirányi Bence nem tudta vállalni a játékot, így hat védőnk maradt vasárnapra.

Félig álomszerűen indult a találkozó: az első percben Sofron István ziccerben lépett ki a félpályáról, sajnos a befejezés már nem sikerült. Kisvártatva emberelőnybe kerültünk, és benyomtuk a lengyeleket a harmadukba, de igazából nem jutottunk lövőhelyzethez. Utána öt az öt ellen is domináltunk mezőnyben, viszont a sokat és gyorsan korcsolyázó, erőszakos lengyelek a harmad közepére fölénk kerekedtek.

Rajna Miklósnak több védeni valója akadt, mi pedig annak is örültünk, ha a megszerzett koronggal akciót tudtunk kezdeményezni. A kapura ekkor semmilyen veszélyt nem jelentettünk, de legalább gyakorolhattuk a védekezést, ami hat védőt forgatva is rendben volt. Talán egyedül a fiatal Stipsicz Bencén volt érezhető, hogy ez a sebesség még sok neki. A lengyelek bátran lőttek, de többnyire távoli lövésekre korlátoztuk őket. Az első harmadban közel háromszor annyit próbálkoztak – ott tizenegy, nálunk négy lövés –, mint mi, pedig nekünk volt fórunk is (0–0).

A második harmad elején és a végén adódtak ugyan lehetőségeink – különösen Kóger Dánielék sora volt veszélyes –, a kettő között azonban mezőnyjátékot láthattunk, amelyben olykor egészen a kapunk előtt kényszerültünk védekezni. Ezt sikeresen oldottuk meg, még akkor is, amikor két alkalommal négy az öt ellen maradtunk a jégen. A lengyeleknek emberfórban nem sok teret adtunk, viszont Gőz Balázs sérülés miatt kivált a játékból, így újabb védőnk esett ki.

A szakmai stáb a támadók közül Vas Jánost vezényelte vissza a védősorba, aki többször testvérével, a csapatkapitány Mártonnal bekkelt, és rutinosan oldotta meg a feladatot. Ebben a harmadban már kiegyenlített volt a kapura lövési statisztika, a mieink játékán érezhető volt, hogy céltudatosabban keresik a befejezéseket (0–0).

A harmadik harmadban mindkét kapu előtt adódtak lehetőségek, előbb a lengyelek, majd mi játszottunk veszélyesebben, de hiába jöttek a lövések, nem született gól a továbbra is jó iramú találkozón. Nagy volt az iram, csak a hajrára fáradt el egy picit a lengyel csapat, ami mi huszáros hajrával próbáltunk kihasználni, de gólt nem sikerült szereznünk (0–0).

A hosszabbításban két percig négy a három ellen maradtunk a jégen, de hiába dobtunk csatába kétszer négy-négy támadót, csupán lövésekig jutottunk, gólig nem. Jöhetett a szétlövés, amelyben Vas Márton, Sarauer és Banham is hibázott, így elég volt a két próbázó lengyel közül egy sikeres kísérlet, hogy mi búcsúzzunk, ő pedig továbbjussanak (0–1).

Rich Chernomaz szövetségi kapitány az M4 Sportnak adott interjújában elmondta, nem kérhet ennél többet játékosaitól, akiknek még a hosszabbításban is volt helyzetük.

„Fájó, hogy egy büntető döntött, nem mondhatom, hogy nem érdemeltünk győzelmet. Három meccsen egy gólt kaptunk rendes játékidőben, de ez sem volt elég” – mondta a szakvezető.

A szapporói J-csoportban is eldőlt a továbbjutás: a házigazda japánok 2–1-re megverték Ukrajnát, így az ázsiaiak játszhatnak a folytatásban a selejtező harmadik fordulójában.

„NULLA LŐTT GÓLLAL ELÉG NEHÉZ MECCSET NYERNI”

JÉGKORONG, OLIMPIAI SELEJTEZŐ TORNA, 2. FORDULÓ
H-CSOPORT
3. FORDUL
MAGYARORSZÁG–LENGYELORSZÁG 0–1 (0–0, 0–0, 0–0, 0–0, 0–1)
– szétlövés után
Papp László Budapest Sportaréna, 8000 néző. V: Ohlund (svéd), Stricker (svájci); Jucers (lett), Ponomarjow (német)
MAGYARORSZÁG:
Rajna – Stipsicz, Vas M., Kóger, Sarauer, Sofron – Pozsgai, Mestyán, Banham, Hári J., Bartalis – Gőz, Kiss D., Kovács Cs., Nagy G., Vas J. – Benk, Nagy K., Vincze P., Galló V. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
LENGYELORSZÁG:
Odrobny – Dronia, Rompkowski, Zapala, Malasinski, Kolusz – Wajda, Pociecha, Chmielewski, Pasiut, Lopuski – Kotlorz, Bryk, Wronka, Dziubinski, Bepierszcz – Kruczek, Baginski, Urbanowicz, Guzik, Galant. Szövetségi kapitány: Jacek Plachta
G:
Kiállítások: 8,, ill. 4 perc
A végeredmény: 1. Lengyelország 8 pont (16–3), 2. Magyarország 7 (11–2), 3. Észtország 3 (7–14), 4. Litvánia 0 (2–17)