Hokisaink jól mutatkoztak be: néggyel győztük le Litvániát

2016.02.11. 19:25
Volt ok a magyar gólok megünneplésre (Fotó: Földi D. Attila)
A Budapesten zajló jégkorong olimpiai selejtező első fordulójában a házigazda magyar válogatott négygólos győzelemmel mutatkozott be Litvánia ellen. Pénteken 18 órától (Tv: M4 Sport) Észtország ellen lépnek jégre legjobbjaink, a mérkőzést a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti! Amint arról korábban már beszámoltunk: a játéknap és a torna első mérkőzésén a lengyelek biztosan igazolták papírforma fölényüket Észtországgal szemben.
MAJDNEM ELUTAZOTT
Galló Vilmos: Amikor megtudtam, hogy nem kerülök be a meccskeretbe, arra kértem meg a szakmai stábot, hogy mielőbb visszautazhassak a klubomhoz. Már megvolt a repülőjegyen, amikor szóltak szerdán délután, hogy mégis maradnom kellene. A mérkőzés nem volt könnyű, de köszönhetően elsősorban a szurkolóknak, sikerült legyűrnünk az ellenfelet. Ezt a lendületünket szeretnénk továbbvinni, a drukkerektől kapott támogatás mellett.

A litvánok nagyon figyeltek a védekezésre, előbb csapatmunkával, sok korcsolyázással, majd némi testjátékot is bevetve igyekeztek megakadályozni a magyar akciókat. Ebbe belefértek a kiállítások is, ám hiába voltunk háromszor is öt a négy ellen a jégen, csak lövésig jutottunk. Kerestük a tiszta lövőhelyzetet, ám azt ritkán kaptunk a jégen lévő négy litvántól, és mögöttük egy alkalmat leszámítva Mantas Armalis kapus is állta a lövéseket. Pedig beírtak neki a jegyzőkönyvbe 23-t... A 15. percben azonban kettő az egy elleni kontránknál már ő is tehetetlen volt. Nagy Krisztián vitte be lendületesen a korongot a litván harmadba, lekészítését pedig az újonc Galló Vilmos váltotta gólra. Húsz perc után megérdemelten vezettünk, mert az első felvonásban jó tempót diktálva végig mi irányítottuk a játékot. A lelkesen bekkelő litvánok akkor jutottak ígéretes helyzethez, amikor hátul rossz ütemben cseréltek a bekkjeink. Mondjuk ez előfordult három alkalommal is, szerencsére a kevés lövést kapó Rajna Miklós együtt tudott élni a játékkal (0–1).

A második harmad két magyar kiállítással vette kezdetét, amely során 51 mp-ig három az öt ellen maradtunk a jégen. Különösebb izgalmak nélkül hoztuk le a kritikus időszakot, majd amint kiegészültünk, Hári János révén megdupláztunk az előnyünket. A harmad további részében támadtunk ugyan, de az igazi tűz hiányzott a játékunkból. Főként a befejezésekből. Viszont hátul elmaradtak a kihagyásaink, ennek köszönhetően ritkán engedtük a kapunkig az ellent (0–2).

Rich Chernomaz: Az első harmadban jól tartotta magát Litvánia, különösen kapusa teljesített jól. De dicséret illeti a saját csapatomat is, mert rengeteg helyzetet dolgozott ki és a vezetést is megszerezte. A második harmadban nem becsültük meg kellőképpen a korongot, a harmadikban ezért az egyszerű játékot kértem. Ezt sikerült is megvalósítaniuk a játékosoknak, akik higgadtak maradtak és újabb gólokat szereztek. A záró harmadban nyújtott teljesítményt várom el a hátralévő két mérkőzésen is.
Bernd Haake: Önmagunkhoz képest nem játszottunk rosszul. Sőt, mezőnyben kifejezetten jól dolgoztunk, megvoltak a lövéseink is, de kevés, így a helyzetkihasználásnál kellett volna jobban koncentrálunk. A legjobb öt játékosunk nem lehet most velünk bajnoki kötelezettségeik miatt, egyébként pedig történelmi mérkőzés volt ez részünkről, hiszen Litvánia először játszott aktív A-csoportos rivális ellen. A magyarok megérdemelten győztek, ők a torna favoritjai, sok sikert nekik a folytatásra.

Két bombagóllal növeltük az előnyünket: előbb Banham Frank fórban tüzelt kapásból a kékvonalról – öt a négy ellen többnyire csak csatárral álltunk fel –, majd nem sokkal később Kiss Dániel gondolt egy merészet, és mivel védője behátrált, megnézte magának a bal felsőt. Az egyik litván emberfórt úgy hoztuk le, hogy négy az öt ellen nem engedtük be a riválist a harmadunkba, öt az öt ellen pedig végképp nem hagytunk teret. Nem volt durva a mérkőzés, néha mégis paprikás jelenetek bontakoztak ki, de bíróknak sikerült megállítani a kekeckedőket. A hajrában újabb emberhátrányt hoztunk le kapott gól nélkül, amihez már Rajnának is volt köze (0–4).

A magyar csapat legjobbjának Galló Vilmost választották meg, míg a szövetség hivatalosan is elbúcsúztatt az újkori magyar jégkorong egyik klasszisát, Szuper Leventét. A magyar Himnuszt az a Horváth László énekelte el a győztes csapat tiszteletére, aki másfél hónappal ezelőtt egy korosztályos tornán kisegítette a kanadai rendezőket.

A tornáról csak a győztes jut az ötkarikás selejtezősorozat utolsó, szeptemberi körébe. Továbbjutás esetén valószínűleg Rigában lép pályára a Chernomaz-csapat Lettország, Németország és Ausztria ellen. A rigai torna győztese már készülhet az olimpiára.

Repülőjegye volt, de nem repült, hanem gólt lőtt

JÉGKORONG, OLIMPIAI SELEJTEZŐ TORNA, 2. FORDULÓ
H-CSOPORT
1. FORDULÓ

LITVÁNIA–MAGYARORSZÁG 0–4 (0–1, 0–1, 0–2)
Papp László Budapest Sportaréna, 8000 néző. V: Hicks (brit), Ohlund (svéd); Aasum (norvég), Hofstatter (osztrák)
LITVÁNIA: Armalis – Jasinevicius, Kieras, Rybakov, Bosas, Kumeliauskas – Vezelis, Aliukonis, Verenis, Cizas, Kulevicius – Katulis, Cypas, Fiscevas, Gintautas, Bogdziul – Cetvertak, Nomanovas, Krakauskas, Baltrukonis, Jagelavicius. Szövetségi kapitány: Bernd Haake
MAGYARORSZÁG: Rajna – Vas M., Pozsgai, Kóger, Sarauer, Sofron – Szirányi B., Mestyán, Kovács Cs., Nagy G., Vas J. – Kiss D., Stipsicz, Banham, Hári J., Bartalis – Gőz, Benk, Nagy K., Vincze P., Galló V. Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Gólok: 14:25 Galló V. (Benk, Nagy K. – 0–1), 27:43 Hári J. (Bartalis – 0–2), 42:34 Banham (Sofron, Kóger – emberelőny, 03), 45:09 Kiss D. (0–4),