Hokis statisztika: itt a csehekkel, ott az oroszokkal egy szinten

2016.05.15. 14:56
Védési hatékonyságunk hullámzó, de vannak tartalékaink (Fotó: Action Images)
A hét mérkőzéséből hatot már lejátszott a magyar jégkorong-válogatott az oroszországi elit-vb szentpétervári csoportjában. Ötször kikapott, legutóbb viszont nyert, és így ismét élnek a reményeink a bennmaradást illetően. A mai szünnapunkon megnéztük, hogy a különböző statisztikai mutatókat tekintve hogyan teljesítettünk eddig a vb-n. A konklúzió rövid: szégyenkezésre semmi okunk.

LÖVÉSI HATÉKONYSÁG: SOKAT DOBOTT RAJTUNK A FEHÉROROSZ MECCS

A lövési hatékonyságunkat tekintve a 12. helyen állunk: 106 lövésünkből 10 gól született, ami 9.43 százalék. Természetesen vannak nálunk jobbak, akár sokkal jobbak is (Kanada 18.29 százalékkal áll), de mi inkább azt nézzük, hogy a rangsorban mögöttünk lévő négy csapat között olyan tradicionális válogatottakat találunk, mint a dán, a lett, a svájci és a norvég. Utóbbiak 10/164-gyel zárják a sort, ami 6.09 százalékos átlagnak felel meg. Mondjuk, a fehéroroszok elleni meccsig mi voltunk az utolsók, lévén 5.68 százalékon álltunk (5/88). Szombaton tehát nemcsak a pontszámunkat húztuk fel, hanem a lövési hatékonyságunkat is.

Május 16. (hétfő), 19.15: Németország–Magyarország
A magyar válogatott mérkőzéseit a (Tv: Sport1) a Nemzeti Sport Online élőben közvetíti!

Az emberelőnyös és az emberhátrányos játék minden csapatsportágban meghatározó. Különösen jégkorongban (esetleg a vízilabdát számíthatjuk még ide). Érdemes megnézni az erre vonatkozó adatokat. A mieink húsz alkalommal voltak eddig fórban, három gólt szereztek, itt a 13. helyen rangsorolnak minket. A fehéroroszok ellen például egy fórunkat sem váltottuk gólra, viszont lőttünk kettőt emberhátrányban. Igaz, a másodikat már üres kapura.

Fájó itt a franciák elleni kettős fórunk két percen át, amit veszni hagytunk. De az egy olyan meccs volt. Szombaton biztosan kihasználtuk volna. Mert az meg egy olyan meccsünk volt. Az emberelőnyös mutatókban természetesen a nagyok állnak elöl – élen a 8/23-t tudó finnekkel –, egyedül a csehek visszafogottabbak. Ők jelenleg alig jobbak nálunk (3/18). De a 15. helyen szerénykedő szlovákok sem lehetnek magukra túl büszkék (2/21). A norvégokról nem is beszélve (2/23).

EMBERHÁTRÁNY: AZ OROSZOK ALIG JOBBAK NÁLUNK

Mi ellenben büszkék lehetünk az emberhátrányos játékunkra!
Huszonkilenc alkalommal fordult már elő létszámhátrányos felállásunk, a tényleges idő ebből 51:15 perc volt. Utóbbi részben rossz, hiszen a sorozatmeccseken éppen ez fáraszt a legjobban. Pozitívum viszont, hogy kvázi nehezebben kapunk gólt, így nem egészülünk ki a két perc lejárta előtt. A kapott hat gólunk visszaosztva 8:32 perces átlagnak felel meg. Kanadát a maga 1/14-es emberhátrányával, 26:09 perces átlagával most inkább ne is nézzük, más dimenzió. De vegyük például a házigazdaként favoritnak számító oroszokat, akik öt meccs után 4/18-cal és 8:56 perces átlaggal csak alig tudnak jobbat, mint mi.

VÉDÉSI HATÉKONYSÁG: HULLÁMZÓ, DE VANNAK TARTALÉKAINK

A kapusokat tekintve a mezőnyből egyedüliként három játékost rotál a szakmai stáb, leginkább a napi megérzésre hagyatkozva. A vb előtt megvolt a félig kimondott sorrend a kapusok között, ami aztán menet közben eltűnt. Rajna Miklós és Vay Ádám picit nagyobb bizalmat élvez jelenleg, de Hetényi Zoltán sem klasszikus második, vagy harmadik számú kapus. Bármikor sor kerülhet a bevetésére. Más kérdés, a németek ellen alighanem előbbi kettőből választ a stáb. A vasárnapi edzésen csak ők hárman dolgoztak a jégen. Ez aligha véletlen.

A kapusteljesítményünk a Kárpát-medencéből érkezve nézve nem rossz, ezen a szinten viszont az alsóbb pozíciókhoz elég. Persze az ő mutatójuk döntően függ a társak védőmunkájától. Honnan és hogyan kapják a lövéseket, közvetlen a kapu előtti területet mennyire tudják tisztán tartani vagy éppen blokkolni a bekkjeink.

Ahogy egész eddigi vb-formánk, úgy a védekezésünk és a kapusteljesítményünk is rendkívül szélsőséges, ingadozó. A 165/191-es mutatóhoz 86.39-es átlag passzol. Benne a franciák elleni mélyponttal (71.43 százalék) és a finnek elleni remekléssel (94.12 százalék). A miénknél csak két gyengébb mutató van a mezőnyben: a német (85.84) és a fehérorosz (81.21). A 27 kapott gólunkból hat volt emberhátrányos, egy üres kapus.

KIÁLLÍTÁSOK: SEBESSÉGBEN KÖZELEBB

Kiállításból (szám szerint 32) 10:40 percet kapunk meccsenként, ami megfelel a középcsapatok átlagának. Ez mindenképpen előrelépés a 2009-es, zürichi vb-hez képest, ahol szórtak ki minket rendesen. Döntően amiatt, hogy nem voltunk úgy hozzászokva, felkészülve az elit sebességére, ellentétben a mostanival. A vb-mezőnyt illetően a szentpétervári csoportban találjuk a két legfegyelmezettebb, legritkábban büntetett csapatot, a finnt (7:12 perc/meccs) és a kanadait (6 perc/meccs). Ezen a szinten nincsenek rákényszerítve a gyakori szabálytalanságokra, lévén a mérkőzéseken ők irányítanak.

NÉZŐSZÁM: KICSI A BORS, DE HANGOS

Egyetlen mutatóban állunk sereghajtó helyen, és ez a nézőszám, ami 3654-es átlag. Az első hétvége után létszámban megcsappant magyar szurkolók lelkesedése viszont töretlen. A tábor mindegyik mérkőzésen maximálisan kitesz magáért. Nem rosszak a szentpéterváriak közül a finn és a fehérorosz szurkolók sem, de nem képesek olyan hangulatot varázsolni, mint a mieink.

Mondani sem kellene, de azért megemlítjük, a házigazda oroszoké a legmagasabb nézőszám 10 499-es átlaggal. És azt a statisztikusok bele sem számítják, hogy a Jubilejnijbe kilátogató, semleges orosz nézők – mert vannak szép számmal – fél szemüket mindig Moszkván tartják, ha ott éppen jégen vannak a kedvencek. Nagyobb öröm fogad egy ottani gólt, akár csak a szpíker által bemondva, mint azt, ami a szemük előtt esik.