El: a Milan továbbjutott; Szalai visszatért, majd kiállították

2017.11.23. 23:03
Egy fordulóval a csoportkör vége előtt többek között a Milan, a Lyon és az Atalanta is biztosította továbbjutását a labdarúgó Európa-ligában. Szalai Ádám augusztus óta először lépett pályára tétmérkőzésen, csapata, a Hoffenheim azonban bragai vereségével elvesztette esélyét a továbbjutásra, a magyar csatárt ráadásul kiállították.

A Milan játékosai a továbbjutásukat is ünnepelhették (Fotó: AFP)

EURÓPA-LIGA
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
A-CSOPORT

A Slavia Praha 2–0-ra győzött a Maccabi Tel-Aviv vendégeként, ezzel az Asztanát megelőzve a csoport második helyére ugrott. A Kleinheisler Lászlót is foglalkoztató kazah csapat csak akkor juthat tovább, ha az utolsó fordulóban nyerni tud Prágában.

Asztana–Villarreal 2–3 (Kabananga 22., Twumasi 88., ill. Raba 39., Bakambu 65., 83.)
Maccabi Tel-Aviv–Slavia Praha 0–2 (Husbauer 45+1., 54.)

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Villarreal532010–5+511
2. Slavia Praha52216–5+18
3. Asztana52129–7+27
4. Maccabi Tel-Aviv50140–8–81

B-CSOPORT

Ebben a négyesben csak egy továbbjutó hely kelt még el a forduló előtt, a Dinamo Kijev révén, a Partizan pedig egy győzelemmel kiharcolhatta a továbbjutást odahaza a Young Boys ellen. A szerbek hamar megszerezték a vezetést a Videotonnak is betaláló Léandre Tawamba révén, de egyenlítettek a svájciak a hasonlóan dallamos nevű kameruni fiú, Moumi Nicolas Ngamaleu jóvoltából. A szerbek végül nyertek egy Ognjen Ozsegovics-fejessel, és továbbjutottak.

Az ukránok az odahaza a csoportkörben még veretlen Skënderbeuhoz látogattak, Kádár Tamással a kezdőben, és az első félidei gólváltás után kétszer is kapituláltak az ukránok, és innen már nem tudtak felállni.

Partizan Beograd–Young Boys 2–1 (Tawamba 12., Ozegovics 53., ill. Ngamaleu 25.)
Skënderbeu–Dinamo Kijev 3–2 (Lilaj 18., Adeniyi 52., Sowe 56., ill. Cigankov 16., Ruszin 91.)

A B-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Dinamo Kijev531111–8+310
2. Partizan52217–5+28
3. Skënderbeu51225–8–35
4. Young Boys50325–7–23

C-CSOPORT

Ebben a csoportban az utolsó előtti körre fordulva még mind a négy csapat reménykedhetett a továbbjutásban. A legkedvezőbb helyzetben a listavezető Ludogorec volt, amely a sereghajtó Basaksehirt fogadta, de már az első félidőben kétgólos hátrányba került, és nem tudott egyenlíteni – de mint később kiderült, végül így sem szomorkodhatott.

Szalai Ádám – aki augusztus 31-én, a magyar válogatottban sérült meg – már leülhetett a kispadra a Hoffenheim bragai vendégszereplésén, ahol a hazaiak a mérkőzés elején szerencsés találattal jutottak vezetéshez. Előnyüket magabiztosan őrizték, ebben segítette őket az egyre inkább pocsolyává váló pálya is, bár sokat javított volna közérzetükön, ha a nekik járó jogos büntetőt megkapják. A második félidőben nem csak az eső esett hevesen, így rohamoztak a németek is, és beállt a 66. percben Szalai Ádám is. A másik csereember, Mark Uth egyenlített, ám a fanatikus szurkolói által hajtott Braga betalált a hajrá elején és a végén is, ami továbbjutást ért. Nem bírták ezt – és a kiesést – elviselni a vendégek, röpködtek a sárgák, a játékosok és a válogatott sértések, Szalai Ádámot pedig a 97. percben kiállították. Nem ilyen visszatérésről álmodozott...

SZALAI ÁDÁM KIÁLLÍTÁSA

Ludogorec–Istanbul Basaksehir 1–2 (Marcelinho 65., ill. Visca 20., Kerim Frei 27.)
Sporting Braga–Hoffenheim 3–1 (Marcelo Goiano 1., Fransérgio 81., 93., ill. Uth 74.)

A C-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Braga53118–6+210
2. Ludogorec52216–4+28
3. Istanbul Basaksehir51225–7–25
4. Hoffenheim51137–9–24

D-CSOPORT

Rém egyszerű volt a helyzet: ha az első két helyezett, az előző fordulóban egymással ikszelő Milan és az AEK Athén nyer odahaza, továbbjut. Az olaszok az Austria Wient fogadták, szinte a legjobb összeállításukban, ezért amikor az osztrákok felbosszantották őket egy góllal (Christoph Monschein lövése a becsúszó Leonardo Bonucci lába között csorgott a kapuba, sokak szerint öngól volt), hárommal vágtak vissza még a szünet előtt: Ricardo Rodríguez szintén „felbőrözte" a kapust, André Silva a kapuba vágott egy elé csorgó labdát, majd a fiatal Patrick Cutrone sem akart lemaradni, és megszerezte idénybeli hatodik találatát. André Silva és Cutrone végül duplázott, továbbment a csoportból a Milan, mondhatni, díszlépésben, ismét öt egyre verve meg az osztrákokat.

A görögökhöz a HNK Rijeka látogatott, és egyáltalán nem szeppent meg a horvát csapat, korai gólja mellett több helyzetet is kialakított, az osztrák Alexander Gorgon duplázni tudott. Sergio Araujo a legjobbkor, az első félidő ráadásában szépített, megszerezvén karrierje első El-gólját, majd a pihenő után tíz perccel meglett az egyenlítés is az online kommentátorok kedvence, Lazarosz Hrisztodulopulosz okos fejese révén, de több gól már nem született – jöhet majd a „bécsi finálé", az Austria Wien–AEK mérkőzés az utolsó fordulóban.

AEK Athén–HNK Rijeka 2–2 (Araujo 45+2., Hrisztodulopulosz 55., ill. Gorgon 8., 26.)
Milan–Austria Wien 5–1 (R. Rodríguez 27., André Silva 36., 70., Cutrone 42., 93., ill. Monschein 21.)

A D-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Milan532013–4+911
2. AEK Athén51406–5+17
3. Austria Wien51139–16–74
4. HNK Rijeka51139–12–34

E-CSOPORT

Egyetlen lényegi kérdés várt eldöntésre az E-csoportban az ötödik fordulóban: megőrzi-e esélyét a továbbjutásra az Apollon Limassol a Lyon otthonában, vagy sem? A kérdőjelet a francia egylet mindössze négy perc alatt írta át pontra, amikor a 28. percben előbb Mouctar Diakhaby, majd a 32. percben Nabil Fekir is betalált. A második félidő közepén Mariano Díaz növelte háromra a Lyon előnyét, a 4–0-s végeredményt Myziane Maolida állította be a hajrában.

A csoport másik meccsén nem jött össze a szép hazai búcsú a már biztosan kieső Evertonnak a továbbjutását a győzelemmel bebiztosító Atalanta ellen. Bryan Cristante duplájára Sandro Ramíreztől érkezett a szépítés a második félidő közepén, aztán a hajrában előbb Robin Gosens, két perc múlva pedig Andreas Cornelius is bevert még egy szöget az Everton koporsójába. Sőt, a dán támadó a mérkőzés záróakkordjaként bevágta az olaszok ötödik gólját is, akik így tehát 5–1-re nyertek.

Lyon–Apollon Limassol 4–0 (Diakhaby 28., Fekir 32., M. Díaz 67., Maolida 90.)
Everton–Atalanta 1–5 (S. Ramírez 71., ill. Cristante 12., 64., Gosens 86., Cornelius 88., 94.)

AZ E-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Atalanta532013–4+911
2. Lyon532011–3+811
3. Apollon Limassol50325–11–63
4. Everton50144–15–111

F-CSOPORT

A Sheriff 1–0-ra legyőzte a Zlínt, így ebben a csoportban az utolsó forduló előtt csak az a biztos, hogy a cseh csapat nem juthat tovább.

Lokomotiv Moszkva–FC Köbenhavn 2–1 (Farfán 17., 51., ill. Verbic 31.)

(Petrzela 49., Kopic 76.)
Lugano–Hapoel Beer-Seva 1–0 (Carlinhos 50.)

A G-CSOPORT ÁLLÁSA
1. FCSB53118–5+310
2. Viktoria Plzen530211–8+39
3. Lugano52037–10–36
4. Hapoel Beer-Seva51135–8–34
H-CSOPORT

1. FC Köln (német)–Arsenal (angol) 1–0 (Guirassy 62. – 11-esből)

I-CSOPORT

Red Bull Salzburg–Vitória Guimaraes 3–0 (Dabbur 26., Ulmer 45+1., Hvang Hi Csan 67.)
Konyaspor–Marseille 1–1 (Skubic 82. – 11-esből, ill. Moke 93. – öngól)

AZ I-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Red Bull Salzburg53207–1+611
2. Marseille52124–40 7
3. Konyaspor51223–5–25
4. Vitória Guimaraes51134–8–44

J-CSOPORT
Athletic Bilbao–Hertha BSC 3–2 (Aduriz 35., 66. – mindkettő 11-esből, I. Williams 82., ill. Leckie 26., Selke 36.)
Östersund–Zorja Luhanszk 2–0 (Hrecsiskin 40. – öngól, Goddosz 77.)

A J-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Östersund53117–3+410
2. Athletic Bilbao52216–5+18
3. Zorja Luhanszk52033–7–46
4. Hertha 51135–6–14
K-CSOPORT

Lazio–Vitesse 1–1 (Luis Alberto 42., ill. Linssen 13.)
Nice–Zulte Waregem 3–1 (Balotelli 5., 31. – az elsőt 11-esből, Tameze 86., ill. B. Hämäläinen 81.)