Nem kispályás esemény lesz a hazai torna

VOLESZÁK GÁBORVOLESZÁK GÁBOR
Vágólapra másolva!
2010.01.18. 14:31
null
Madarász János (jobbra) és társai nagy lehetőség előtt: a bravúros magyar szereplés a futsalhoz kötné a szponzorokat és a sportágat választó gyerekeket is (Fotó: Czerkl Gábor – archív)
Lehet persze, hogy a futsal-Eb rendezési joga az elveszített magyar-horvát Eb-pályázat „hozadéka" – de ez már aligha fontos. Hiszen a kedden rajtoló esemény (cseh mintára) növekedési pályára állíthatja a sportágat, közben jelentős bevételhez juthat a turisztika, és – ha sikerrel veszik az akadályokat – a játékosok is milliókkal gazdagodhatnak.

Ne sokat tűnődjünk, hogy a honi sportvezetők talpraesettségének, vagy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) jóindulatának köszönhetjük a futsal Eb rendezését, mert nem érdemes; a végén úgyis kiderül, hogy az egyik nincs a másik nélkül, és fordítva.

„Kezdjük az elején: az európai szervezet ez idáig egyáltalán nem rendezett hazánkban felnőtt labdarúgó-eseményt" – emelte ki Ragadics Ferenc, az UEFA futsal-bizottságának magyar tagja.

„Ha egy olyan hatalmas és erős szervezet, mint az európai szövetség úgy dönt, házigazdái lehetünk egy ilyen rangos tornának, joggal lehetünk büszkék a rendezésre – hangsúlyozta Dénes Ferenc sportközgazdász. – És ez még akkor is igaz, ha úgy sejtjük: az UEFA döntése valahol az elveszített magyar-horvát Eb-pályázat hozadéka – mondhatnám, amolyan vigaszdíj."

Ez azonban mit sem von le azok érdemeiből, akik a magyar Európa-bajnokság mellett kardoskodtak.

„Kettőezer-ötben Csehország adott otthont a tornának – emlékeztetett Ragadics Ferenc. – Az akkori Eb-rendezés növekedési pályára állította az ország sportágát; támogatók, szponzorok látták meg a futsalban rejlő lehetőségeket, a szövetség felfuttatta a válogatottat, amely csatlakozott a kontinens elitjéhez, és ma is ott van. Hasonló szándékoktól vezérelve döntöttünk a pályázat benyújtása mellett. Reménykedtünk, reménykedünk, talán nekünk is sikerülhet az előrelépés."

Mégis, „családi viszály" ütötte fel a fejét: a feltörekvő sportág legfőbb ellenlábasa a tömegsportszerű, 5+1-es labdarúgás lett.

„A csehek az Európa-bajnokság után egyetlen tollvonással megszüntették az öt plusz egyet, mindenhol a futsal szabályai szerint kezdtek játszani" – nyomatékosította Ragadics Ferenc.

További bizakodásra adhat okot, hogy a hazai futsalbajnokság sokakat megigézett, a magyar válogatott mérkőzéseire pedig az összes jegyet eladták már. A Papp László Budapest Sportarénában a szervezők azt a szintet is megnyitották, amelyet egyébként nemigen szoktak, de a „felszabaduló" helyekre alig egy nap alatt elkapkodták a maradék belépőket.

„A jegyeladás is bizonyítja, hogy kiéheztünk a rangos sporteseményekre – hozta fel Dénes Ferenc. – Az érdeklődést fokozza, hogy magyar résztvevőnek szoríthatunk. Az Európa-bajnokság erősíti a futsal helyét, javítja megítélését, különösen akkor, ha a csapat eredményes. A helyszíneken szurkoló több mint hétezer néző a bizonyítéka, hogy a sportág is a szórakoztatóipar része lehet."

A televíziós társaságok viszont egyelőre óvatosan kapkodnak a közvetítési jogokért. „A futsal egyre népszerűbb, ezt korábban, a heti rendszerességgel jelentkező magazinműsorunk fogadtatásán is lemérhettük – mondta Hesz Máté, a Sport Klub főszerkesztője. – Többek között ezért is döntöttünk úgy, hogy közvetítjük az Eb-mérkőzéseket. Természetesen a magyar válogatott összecsapásai elsőbbséget élveznek, igyekszünk az érdeklődőkkel úgy megismertetni a játék szabályait, hogy közben legyen kinek szurkolni is."

Az Európa-bajnokságot az UEFA szervezi, így a csaknem egymilliárd forintos költségeket saját büdzséjéből fedezi, persze azzal a feltétellel, hogy a bevételek a szervezet kasszájába vándorolnak. Ám ettől még hazánk biztos nyertese a rendezvénynek.

„Debrecenből jövök, a válogatottak játékosai és kísérői nemrég csekkoltak be a szállodába – árulta el Dénes Ferenc. – Ők itt esznek, isznak, ezért a helyszínek turisztikai forgalma emelkedik, az állam pedig adó formájában gyarapíthatja a bevételeit."

Csakhogy amit az állam „elvesz", abből most valamit vissza is ad a futsalnak.

„Tíz napra teljesen ingyen és bérmentve biztosította számunkra a Budapest Sportarénát – árulta el Ragadics Ferenc, – sőt a válogatott tagjai vasárnap a Parlamentben vendégeskedtek."

Közben az MLSZ elnöksége úgy döntött, hogy a csapat ötmillió forintot kap prémiumként, ha továbbjut a csoportkörből – és további ötöt, ha a negyeddöntőt is sikerrel veszi. Tehát az elődöntőbe jutáskor tízmillió forintot kell tizennégy felé osztani, így nem tűnik rossznak a labdarúgók javadalmazása. Ha pedig azt vesszük, hogy a finálé győztese egyenesen az UEFA elnökétől, Michel Platinitől veheti át a díjat, mindent mondhatunk a kedden rajtoló Európa-bajnokságra, csak azt nem, hogy komolytalan.

S azért vigyázzunk a „kispályás" jelzővel is...

VÉLEMÉNYEK – MIT VÁR AZ EURÓPA-BAJNOKSÁGTÓL?

Lipcsei Péter, a Ferencváros csapatkapitánya: – Már megbeszéltem a fiaimmal, hogy a budapesti mérkőzéseken ott leszünk. Egyébként rendkívül kedvelem a kispályás futballt, és ezáltal szerettem meg a futsalt is, noha számos különbség van a két játék között. Mindenesetre élvezetes, jó meccseket várok, természetesen magyar győzelmekkel.

 

Sándor Tamás, a DVSC korábbi labdarúgója: – A sportágat azóta követem figyelmesebben, amióta Kozma Mihály a szövetségi kapitány. Remélem, a Főnix Csarnokban is pályára lép a magyar válogatott, azon a meccsen biztosan ott leszek, mint ahogy az olasz–ukránon is, hiszen előtte a fiam csapata a futsal diákolimpia megyei döntőjét játssza.

 

Kabát Péter, az Újpest csatára: – Figyelemmel kísérem az eseményeket, és úgy gondolom, telt ház lesz Budapesten és Debrecenben is. Sajnálom, hogy egyik találkozón sem tudok ott lenni a lelátón, hiszen hétfőtől Bükfürdőn edzőtáborozunk. De azért remélem, a vezetők lehetővé teszik, hogy televízióban nézhessük a magyar meccseket.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik