Vb 2014: Japán és Üzbegisztán után Jordánia is zónadöntős, Kína bajban

2011.11.11. 19:41
Örömünnep az iraki táborban, középen a győzelmet érő gólt szerző Junisz Mahmud (Fotó: Reuters)
Még két forduló hátravan a 2014-es labdarúgó-világbajnokság selejtezőjének aktuális szakaszából Ázsiában, de három csapat már a zónadöntőben tudhatja magát: Japán és Üzbegisztán után az egyelőre hibátlan Jordánia is bejutott pénteken a legjobb tíz közé. Ugyanez még nem érvényes a péntekig százszázalékos Ausztráliára, amely kikapott az eddig nyeretlen Omántól. Iraki vereségével Kína a kiesés szélére sodródott.

A-CSOPORT
Kína gyakorlatilag lemondhat a továbbjutásról, hiszen másodszor is kikapott Iraktól. A győztes gólt a két csapat előző mérkőzését is eldöntő Junisz Mahmud szerezte a 92. percben. Az ellenfelét semleges pályán, Dohában fogadó Iraknak egy pont kell a biztos továbbjutáshoz, míg a százszázalékos mérlegét Szingapúr ellen is megőrző Jordánia már ott van a legjobb tíz között.

B-CSOPORT
Szintén fél lábbal a legjobb tíz között van Dél-Korea, amely csupán két kései góllal gyűrte le idegenben az Arab Emírségek legjobbjait. Mindkét oldalon akadtak helyzetek, a dél-koreaiak kapitánya bevallotta: könnyebb mérkőzésre számítottak. A másik mérkőzésen meglepetésre vendégsiker született, Libanon – amely az első negyedórában két játékosát is elveszítette sérülés miatt – fontos lépést tett a meglepetéssel felérő továbbjutás felé.

C-CSOPORT
Japán Tádzsikisztánban vendégszerepelt, és bár odahaza nyolc góllal legyőzte ellenfelét, ezúttal a rossz talajú pálya megnehezítette a dolgát – az első nagy lehetőség a hazaiak előtt adódott, Dilsod Vaszijev kapufát lőtt. Konno Jaszujuki egy kipattanóból aztán megszerezte a vezetést a „kék szamurájoknak", és onnantól fogva nem volt megállás.

Japán továbbjutása azzal vált biztossá, hogy a C-csoport másik mérkőzésén Üzbegisztán legyőzte Észak-Koreát. A hazaiak végig fölényben játszottak, és a második félidő elején Timur Kapadze befejelte azt a gólt, amely számukra továbbjutást ért, Észak-Koreát pedig végleg megfosztotta attól a lehetőségtől, hogy a 2010-es után a 2014-es vb-n is ott legyen.

D-CSOPORT
Az ausztrálok is biztossá tehették volna továbbjutásukat, de váratlanul elvéreztek az eddig nyeretlen Omán vendégeként. A vendégek jelentős fölényben voltak, ám az omániak hősiesen őrizték az Amad Ali lövésével korán megszerzett előnyt. Az auszik így is roppant közel vannak a következő körhöz.

A csoport másik mérkőzésén a Frank Rijkaard irányította Szaúd-Arábia simán legyőzte Thaiföldöt, és első győzelme révén az utolsó helyről a másodikra ugrott előre.

E-CSOPORT
Irán csupán a 93. percben mentett pontot Bahrein ellen, így jobb gólkülönbsége révén őrzi a csoport első helyét Katar előtt, amely gólzáporos győzelmet aratott a vereséggel kieső Indonézia felett.

VB 2014
ÁZSIAI ZÓNA, 3. SELEJTEZŐKÖR, 3. FORDULÓ
A-CSOPORT
Irak–Kína 1–0 (J. Mahmud 92.)
Jordánia–Szingapúr 2–0 (Ibrahim 15., Dib 65.)
B-CSOPORT
Arab Emírségek–Dél-Korea 0–2 (Li Keun Ho 88., Pak Csu Jung 93.)
Kuvait–Libanon 0–1 (el-Ali 54.)
C-CSOPORT
Üzbegisztán–Koreai NDK 1–0 (Kapadze 49.)
Tádzsikisztán–Japán 0–4 (Konno 36., Okazaki 61., 92., Maeda 82.)
D-CSOPORT
Omán–Ausztrália 1–0 (Amad Ali 18.)
Szaúd-Arábia–Thaiföld 3–0 (Hazazi 59., el-Frajdi 80., Nur 89. – 11-esből)
E-CSOPORT
Bahrein–Irán 1–1 (el-Adzsami 45+1., ill. Dzsabari 93.)
Katar–Indonézia 4–0 (Razak 30., Kalfan 33., 64. – az elsőt 11-esből, Quintana 92.)