Egyedi Sablon alapján emelkedett fel Belgium – portré

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2016.06.25. 10:06
null
A belga válogatott nagy egyéniségekből áll, de csapatként még ritkán bizonyított (Fotók: AFP)
A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap 21 órakor Toulouse-ban Belgium ellen lép pályára az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. Az elmúlt napokban rengeteg hírt adtunk a belga válogatottról (ezeket itt olvashatja!), és arra gondoltunk, érdemes leporolni a belga válogatottról szóló beharangozót is, amit még az Eb előtt publikáltunk. Erősségek, gyengeségek, fő jellemzők – frissített portrénkat az alábbiakban olvashatják!

 

Nem Sablon-szöveg, amit a belga utánpótlás temérdek pénzt rááldozva előállított: a 2000-es évek elejének mélypontja után Michel Sablon gyökerestől felforgatva újjáépítette az egész utánpótlásképzést, amely elkezdte szülni az új Enzo Scifókat – hosszú a sor Thibaut Courtois-tól és Vincent Kompanytól kezdve Kevin De Bruynén keresztül Eden Hazard-ig.

Éppen ezért lettek Eb-favoritok a „vörös ördögök”, hiszen a fenti vázra ráépült hátul még Thomas Vermaelen, Toby Alderweireld és Jan Vertonghen, eléjük Axel Witsel, Moussa Dembélé, Yannick Carrasco, Dries Mertens és Radja Nainggolan, legelöl meg az afrikai gyökerű Romelu Lukaku, Christian Benteke, Michy Batshuayi őserőhármas. Nem csak mi tartjuk sokra őket, Gianluigi Buffon szerint a 2016-os Eb-t és a 2018-as vb-t is megnyerhetik a belgák.

BELGIUM

A kvalifikáció dátuma: 2015. október 10.

Európa-bajnoki szereplések száma: 4 (1972, 1980, 1984, 2000)

Legjobb eredménye: ezüstérmes (1980)

Igaz, a szomszédjukban rendezendő kontinenstorna kezdetére sokat ledarált az idő a reményeikből: a védelmi oszlop Kompany szokásos sérülése a tornarészvételébe került, s pechszériája a helyettesére és annak két tartalékjára is kiterjedt; Hazard, Witsel és Benteke pocsék, De Bruyne felemás idényt zárt, míg Lukakut megzavarhatja a szokásos nyári átigazolási mesedélután.

Mégis, az Eb előtt azt írtuk: a nemrég (átmenetileg) a FIFA világranglistájának élére kapaszkodó belgák még így, lyukas közepű védelemmel is joggal esélyesek az aranyra, de minimum az elődöntőre.

Ahol olyan játékosok nem férnek be az utazó keretbe, mint Anthony Vanden Borre, Nacer Chadli, Thorgan Hazard, Steven Defour, Zakaria Bakkali, Youri Tielemans, Kevin Mirallas vagy Maxime Lestienne...

ERŐSSÉGEK

+ Középpálya. Aki ismer manapság többet és hatékonyabban harcoló szűrőtriót, mint a Marouane Fellaini, Axel Witsel, Radja Nainggolan hármas (még ha az előző két meccsen csak utóbbi kettő kezdett is), és előttük tehetségesebb honfitárs karmesterpárost, mint a De Bruyne, Hazard kettős, mindenképpen írja meg fórumunkon!

+ A lehető legjobb erőben. A keret átlagéletkora a 37 esztendős kapussal, Jean-Francois Gillet-vel együtt is csak 26 év, a mezőnyjátékosok közül pedig Nicolas Lombaerts volt a korelnök a maga 31 évével, amíg ki nem dőlt. Pillanatnyilag a kezdő legidősebbje a 30 esztendős Vermaelen, az egész keretben ő és a vele egykorú Laurent Ciman a legtapasztaltabb.

+ Mindig van másik. Először azt hittük, hogy a néha borzalmas hibákat elkövető Kompany kidőlése nem is olyan nagy csapás a belgáknak, hiszen a Jan Vertonghen, Toby Alderweireld tottenhames duó között bevethető az örök ígéret Thomas Vermaelen mellett a csoda rutinos Nicolas Lombaerts is. Csakhogy utóbbi megsérült a torna előtt, plusz hasonlóképpen járt az FC Bruges védőtehetsége, Björn Engels és a celtices Dedryck Boyata is. És miután az első meccsen nem remekelt a védelem jobb oldala, Wilmots előkapta a 24 éves, szintén bruges-i Thomas Meunier-t, aki az Eb előtt összesen ötször szerepelt a nemzeti csapatban.

Az előző két meccsen Witsel és Nainggolan volt a középpálya motorja – nem a fáradékonyságukról híresek
Az előző két meccsen Witsel és Nainggolan volt a középpálya motorja – nem a fáradékonyságukról híresek

GYENGE PONTOK

– Sérülékenység. Vermaelen képes kidőlni hosszabb időre gombfocizás közben is, a torna előtt ismét megsérült, De Bruyne mellett Vertonghen is sokat volt maródi idén, és még a csereemberek is gyakran kényszerültek a lelátóra, Kompany mögött meg sorra sérültek le az utódok. Csoda, hogy az Eb-n eddig megúszták Dembélé bokafájlalásával.

– Ki fog itt „csatamalacoskodni”? A mostani kapitány, Marc Wilmots játékosként nem a technikai tudásáról volt híres, hanem hogy a legképtelenebb szituációból is képes volt kicsike gólokat kibrusztolni. Támadó középpályásként 70 fellépésen 28 gólig jutott a nemzeti csapatban, miközben a Standard Liege-ben minden második, a Schalkében minden ötödik mérkőzésén betalált. Éppen ez az elszántság és kiszámítható gólerősség hiányzik a Lukaku, Benteke, Divock Origi, Michy Batshuayi kvartettnek ahhoz, hogy klasszisként beszéljünk róluk. Igaz, az első számú választás, az Everton csatára vágott már kettőt az íreknek.

– A szokásos kérdés. Amelyet szinte minden fontos mérkőzés – így az olaszok elleni nyitó meccs – utáni sajtótájékoztatón feltettek: a válogatottban miért nem tudtok úgy játszani, mint a klubjaitokban?

A KAPITÁNY

„Hogy mennyire ő a legmegfelelőbb ember erre a posztra, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a belga szövetség már két hónappal a vb rajtja előtt 2018-ig meghosszabbította a szerződését a válogatott élén. A korábban a politikában is megmártózó Marc Wilmots 2009 óta dolgozott a nemzeti együttes másodedzőjeként, és amikor eljött az ideje, Georges Leekens távozása után, előbb megbízott szakvezetője, majd végleges kinevezéssel bíró kapitánya lett a csapatnak. Ha csak feleolyan sikeres lesz, mint játékos-pályafutása alatt volt, szép évek várnak rájuk' – írtuk az akkor 45 éves szakemberről a brazíliai vb előtt. Aki azóta sem lett rosszabb edző, sőt Franciaországban sokat tehet azért, hogy inkább szövetségi kapitányként, semmint játékosként maradjon meg a nagyvilág emlékezetében – reméljük, mégsem így lesz. Labdarúgóként egyedülálló módon négy világbajnokságon és egy Eb-n is szerepelt.

Akitől csodát vártunk: Kevin De Bruyne

Ennyi klasszis és tehetség közül nehéz kijelölni azt a párat az ellenfélnek, aki szoros felügyeletet kap, szerintünk ilyen taktika öngyilkos lenne. Nem mintha egy csúcsformában lévő De Bruynével bírna akárki is, a középpályás ezen a tornán az igazi csillagok közé léphet, a csoportkörben talán a leginkább dicsérhető belga volt – nem véletlenül fizettek 24 éves korára már százmillió eurónál is többet a Les Diables Rouges legvörösebb ördögéért.

Aki most futhat be: Thomas Meunier

Az Eb előtt Michy Batshuayit írtuk, ám ő egyelőre egy perc játéklehetőséget sem kapott, Thomas Meunier viszont gólpasszal szállt fel az Eb-hajóra az írekkel vívott meccsen, és a svédek elleni fellépésre is a kezdőben ragadt. Eddig meghálálta a bizalmat a védelem jobb oldalon, Dzsudzsák Balázsnak azonban remélhetőleg lehet keresnivalója mellette.

EB-KERETEK ITT!

A KÉT ORSZÁG EDDIGI VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉSEI
1925, Budapest Magyarország–Belgium 1:3 barátságos
1926, Brüsszel Belgium–Magyarország 0:2 barátságos
1956, Brüsszel Belgium–Magyarország 5:4 barátságos
1958, Budapest Magyarország–Belgium 3:1 barátságos
1960, Brüsszel Belgium–Magyarország 2:1 barátságos
1972, Liege Belgium–Magyarország 21 Eb-bronzmeccs
1982, Elche Belgium–Magyarország 11 vb-csoportmérkőzés
1984, Brüsszel Belgium–Magyarország 22 barátságos
1988, Brüsszel Belgium–Magyarország 30 barátságos
1991, Székesfehérvár Magyarország–Belgium 02 barátságos
1994, Brüsszel Belgium–Magyarország 3–1 barátságos
2009, Gent Belgium–Magyarország 30 barátságos
A mérleg: 12 mérkőzés, 2 győzelem, 2 döntetlen, 8 vereség, 16–27-es gólkülönbség
AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Olaszország 3 2 1 3–1 +2
6
2. Belgium 3 2 1 4–2 +2 6
3. Írország 3 1 1 2–4 –2 4
4. Svédország
3
1
2
1–3
–2
1
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik