A rekordgyorsaságú ír 11-es után Griezmann volt a franciák hőse

2016.06.26. 14:50
Bár a francia labdarúgó-válogatott már a 2. percben hátrányba került az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, Antoine Griezmann duplájával legyőzte a Shane Duffy kiállítása miatt a 66. perctől kezdve emberhátrányban játszó Írországot.

Nem csak Dimitri Payet, egész Franciaország hálás lehet Antoine Griezmann-nak (Fotók: Reuters)

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ

FRANCIAORSZÁG–ÍRORSZÁG 2–1 (0–1)
Lyon, Stade des Lumieres, 56 279 néző. Vezette: Rizzoli (olasz)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Kanté (Coman, a szünetben; Sissoko, 93.), Matuidi, Pogba – Griezmann, Giroud (Gignac, 73.), Payet. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
ÍRORSZÁG: Randolph – Coleman, Keogh, Duffy, R. Brady – Hendrick, McCarthy (Hoolahan, 72.), McClean (O’Shea, 69.), S. Ward, Dar. Murphy (Walters, 65.) – Long. Szövetségi kapitány: Martin O’Neill
Gólszerző: Griezmann (58., 61.), ill. R. Brady (2. – 11-esből)
Sárga lap: Kanté (27.), Rami (44.), ill. Coleman (25.), Hendrick (41.), Long (72.)
Kiállítva: Duffy (66.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A francia válogatott szövetségi kapitánya, Didier Deschamps visszatért a gyökerekhez, és ugyanabban az összeállításban küldte pályára a csapatát, mint a románok elleni nyitó mérkőzésen. A kezdőcsapatbeli tagságban méltán reménykedő Coman és Martial is csak a kispadon kapott helyet.

A házigazdák számára rémálomszerűen kezdődött a mérkőzés, az írek a második félidőben tizenegyeshez jutottak. A britek csatára, Shane Long okosan kereste a kontaktot a tizenhatoson belül Paul Pogbával, akivel össze is akadt a lába, amit Rizzoli játékvezető szabálytalannak ítélt meg – tizenegyes!

KETTEN IS „KISÁRGÁZTÁK¨ MAGUKAT

N’Golo Kanté és Adil Rami is sárga lapot kapott a franciáknál, ami azt jelenti, hogy eltiltás miatt mindkét játékos kihagyja a negyeddöntőt.

A büntetőt Robbie Brady végezte el, aki 1 perc 58 másodperc után, a kapufa segítségével a bal alsó sarokba lőtte a labdát (0–1), ezzel megszerezte az Eb-k történetének legkorábban esett tizenegyesgólját. Sőt, ez a találat az abszolút rekordtól sem sokkal maradt el, amit Dmitrij Kiricsenko tart. Az orosz játékos a 2004-es Európa-bajnokságon szintén a második percben vette be a későbbi győztes görögök kapuját. A franciák az Eb-n a legutóbbi három góljukat büntetőből kapták.

Deschamps csapata jól reagált a történtekre, azonnal támadásba lendült, rendre eljutott az írek tizenhatosáig, de tiszta gólhelyzetet nem tudott kialakítani. Az első félidő második felében alábbhagyott a franciák nyomása, ám a játékrész hosszabbításában így is nagy esély nyílt az egyenlítésre, ám az ír védők Payet és Griezmann közeli lövését is blokkolták.

A francia szurkolók füttykoncerttel kísérték a szünetre a játékosokat.

Bármit is mondott az öltözőben Deschamps a tanítványainak, meglett az eredménye, mert a második félidőben egészen más francia csapatot láthattunk. Már a fordulás utáni első percekben is betalálhattak volna a Comant is bevető franciák, ám az egyenlítő gólra az 58. percig kellett várni. Ekkor Sagna adta be a labdát a jobb oldalról, amit Griezmann a kapu jobb oldalába bólintott – Randolph ezt már nem tudta hárítani (1–1). Az Atlético Madrid támadója az első játékos az idei Eb-n, aki két gólt is fejjel szerzett.

Négy perc sem telt el, és a franciák máris megfordították a meccset. Rami felívelését követően Giroud-ra ketten is figyeltek, de az Arsenal csatára így is lefejelte a labdát Griezmann elé, aki 14 méterről a bal alsó sarokba lőtt (2–1). Griezmannál (3) csak Michel Platini (9), Thierry Henry (6) és Zinédine Zidane (5) volt eredményes többször francia színekben az Eb-n.

GRIEZMANN IS HÁROMGÓLOS

Gareth Bale és Álvaro Morata mellett most már Antoine Griezmann is három gólnál jár az idei Eb-n, ezzel a walesi, a spanyol és a francia játékos holtversenyben vezeti a mesterlövészek listáját.

A 66. percben nem a francia játékosok, hanem a játékvezető mért újabb csapást az írekre, mivel kiállította Shane Duffyt. Az ír középhátvéd hátulról felrúgta a tiszta gólhelyzetben kilépő Griezmannt, akit Giroud remek ütempasszal ugratott ki. A piros lap jogosságához nem férhetett kétség. Az írek szerencséje, hogy a szabálytalanság még a tizenhatoson kívül történt, így a házigazdák nem kaptak tizenegyest.

A briteknek a hajrában tehát csak egy gólt kellett volna találniuk, hogy kiharcolják a hosszabbítást, de a levegőben sokkal inkább a franciák harmadik találata volt benne. Újabb gól nem született, a franciák bejutottak a negyeddöntőbe, amelyben Angliával vagy Izlanddal találkoznak.

A gallok a 2000-es Európa-bajnokság döntőjét követően először nyertek meccset az Eb-n az egyenes kieséses szakaszban.

AZ EB EGYENES KIESÉSES SZAKASZA
Június 25.15.00Svájc–Lengyelország 1–1 (Shaqiri 82., ill. Blaszczykowski 39.) – 11-esekkel 4–5
Június 25.18.00Wales–Észak-Írország 1–0 (McAuley 75. – öngól)
Június 25.21.00Horvátország–Portugália 0–1 (Quaresma 117.) – h. u.
Június 26.15.00Franciaország–Írország 2–1 (Griezmann 58., 61., ill. R. Brady 2. – 11-esből)
Június 26.18.00Németország–Szlovákia 3–0 (J. Boateng 8., Gomez 43., Draxler 63.)
Június 26.21.00Magyarország–Belgium 0–4 (Alderweireld 10., Batshuayi 78., E. Hazard 80., Carrasco 91.)