Majdnem máris ködbe vesztek a bosnyák Eb-remények

2015.11.13. 20:40
A második félidőben már nem sokat láttak egymásból a játékosok (Fotó: Reuters)
A sok sebből vérző ír válogatott 1–1-re végzett idegenben Bosznia-Hercegovina ellen a labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtező első felvonásán, és ezzel jelentős előnybe került a visszavágóra.

EB 2016
PÓTSELEJTEZŐ, 1. MÉRKŐZÉS

Bosznia-Hercegovina–Írország 1–1 (0–0)
Zenica, Bilino Polje, 15.600 néző. V: Brych (német)
Bosznia-Hercegovina: Begovic – Mujdza (Vranjes, 51.), Sunjic, Spahic, Zukanovic – Visca (Djuric, 73.), Cocalic, Pjanic, Lulic ( I. Hajrovic, 88.) – Ibisevic, Dzeko. Szövetségi kapitány: Mehmed Bazdarevic
A kispadon: Sehic (k.), Buric (k.), Bicakcic, Kolacinac, Medunjanin, Susic,Hadzic, Salihovic és Ar. Hodzic.
Írország: Randolph – Coleman, Keogh, Clark, Ward (M. Wilson, 67.) – Hendrick, McCarthy, Hoolahan (McClean, 60.), Whelan, Brady (McGeady, 86.) – Murphy. Szövetségi kapitány: Martin O'Neill
A kispadon: Forde (k.), S. Henderson (k.), A. Pearce, Christie, Judge, Gibson, Arter, R. Keane és Doyle
Gólszerző:
Dzeko (85.), ill. Brady (82.)

A legfontosabb az, hogy még hétfőn is versenyben legyünk – fogalmazta meg igencsak szerény kívánságait a bosnyákok elleni pótselejtező előtt az írek szövetségi kapitánya, Martin O'Neill, és a köztudottan nem hurráoptimista szakember jámbor vágyait ezúttal alátámasztotta, hogy sérülés és eltiltás miatt féltucatnyi játékosra sem számíthatott. Az első félidővel elégedett lehetett: ahogyan azt várhattuk, a vendégek semmilyen veszélyt nem jelentettek a bosnyák kapura, és a csúszós talajt, a zuhogó esőt okosan kihasználva egyetlen megingás kivételével jól zárt az ír védelem – azt az egy hazai helyzetet pedig a kapu mellé „röptézte” Vedad Ibisevic.

A nem túl élvezetes első játékrész után a másodikat tágra nyílt szemekkel nézték a szurkolók – no, nem a színvonal kezdte el hirtelen az eget csapkodni, hanem hatalmas köd ereszkedett le a stadionra. Egy ziccer kihagyása után a bosnyákok jobb híján elkezdtek ívelgetni Edin Dzeko és a csereként beállt, szintén jól megtermett Milan Djuric felé, de ez nem vezetett eredményre.

Mégis meglepő volt, hogy a hajrában az írek szereztek vezetést, mégpedig a balhátvéd Robbie Brady szép egyéni megmozdulásával (0–1), de Edin Dzeko nem sokra rá egalizálni tudott.

O'Neill elégedett lehet az 1–1-gyel: nem kaptak ki, sőt, lőttek egy gólt.

Lőttek a bosnyák Eb-reményeknek is? Az írek egyáltalán nem tűnnek verhetetlen félnek, de a bosnyákoknak a mostaninál sokkal kreatívabban kell futballozniuk a továbbjutáshoz.

Az írek hat meccs óta veretlenek odahaza.

90. PERC NEM BIZONY, VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Itt már aligha lesz újabb gól.

Négy perc a ráadás.

88. perc Izet Hajrovic
meg Luliccal pacsizik, az utolsó csere ezen a meccsen.

86. perc Aiden McGeady váltja az ír gólszerzőt.

Dzeko ezzel legutóbbi 4 hazai Eb-selejtezőjén mindig betalált legalább egyszer.

85. PERC EDIN DZEKO EGYENLÍT! Vranjes jobb oldali beadását a támadó hétről a kapu közepébe lövi a tétova középső védők közepette. 1–1! A védőket az is megzavarta, hogy Ibisevic átlépte a (gól)passzt.

NEM!

A balbekk lesz a nyerőember?

82. PERC VEZETNEK AZ ÍREK! ROBBIE BRADY kicselezi a jobbon Sunjicot a 16-os előtt, befelé húz, és mielőtt odaérne a keresztezni akaró Spahic, ballal a jobb alsóba húzza vissza a labdát az ír. 0–1!

79. perc Djuric szabadrúgása a sorfalé, a kipattanó Sunjicé, az ívelés csemege a kapusnak.

73. perc
Visca le is megy, a colos Milan Duric váltja.

72. perc Randolph ráhasal magabiztosan a gólvonal előtt Visca középtávolijára.

67. perc Marc Wilson azonban nem őt, hanem a sárga lapos Wardot váltja.

65. perc Cocalic löki Murphyt, aki jelzi, aligha folytathatja.

61. perc Nem sokkal lő a bal alsó mellé Ibisevic, 20-ról. Jobbal.

60. perc Randolph kivetődött valaki elé a jobb alsó sarok előtt. Most már tudjuk: Dzekóról Lulic elé pattant a labda, de a kapus jókor érkezett a közeli lövésre.

60. perc James McClean váltja Hoolahant. McClean talán tisztábban lát, a váltott játékos viszont tényleg láthatatlan volt ma.

58. perc
Egyre kevesebbet látni a mérkőzésből. Fogball...

52. perc Hendrick középtávoli lövését védi Begovic, majd Brady bal oldali beadását a támadó hat méterről a jobb felső mellé fejeli.

51. perc ÖNGÓLHELYZET!
Visca meghúzza a jobb szélt, beadását Clark 10-ről kapura menti, becsúszva, de kapusát, Randolphot találja el éppen.

48. perc
Ward elereszt egy borzalmas lövést. A BBC tudósítója szerint csakis az az átkozott köd tehet a rossz célzásról.

50. perc Mujdza le, Ognjen Vranjes be a bosnyákoknál.

47. perc
Whelan lő kapura távolról, pontatlanul. Legalábbis úgy láttuk.

45. PERC FOLYTATJUK!

Közben egyre nagyobb a köd.

A kispadon ül a megmentő? Robbie Keane 67 gólt lőtt 143 válogatott fellépésén, 3 mesterhármast és 11 duplát közte.

Ha már 58: a bosnyákok góljaik 58 százalékát a selejtezőkben a szünetet megelőző első negyedórában kapták.

58 százalékban a hazaiaké a labda, 7 kapura lövésükre 1 darab ír próbálkozás jut.

A bosnyákok eddig két pótselejtezős párharcot vívtak, mindkettőt a portugálokkal, a közelmúltban, és mindkettőt elveszítették. Ibisevic három, Begovic és Lulic 2-2 pótselejtezőn vett részt. Bazdarevic mester meg megjárta az 1984-es Eb-t, még a jugoszlávok színeiben.

45. PERC EZZEL VÉGET IS ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Dzeko 16 méteres bombája fennakad az ír falon.

42. perc
Ward és Visca csúnyán összecsúszik, nézni is tereh.

39. perc
Brady ívelését kiejti Begovic, de a vele ütköző Keogh erre nem számított.

39. perc
Egy jobb oldali Hendrick-szöglet eljut középen Whelanig, de borzalmas a levétel.

34. perc Dzeko beadásánál Coleman eltünteti Lulicot az ötös előtt, de tovább. Történt ott némi lökés...

32. perc Visca jobb oldali beadását kifejeli az ötösről Coleman, de Zukanovic elé, aki a kapus ölébe bólint 10-ről, kissé balról. A berobbanó Lulic majdnem elérte a labdát, de csak majdnem.

Spahic 86. válogatottsága a mai, ő a rekorder hazájában, és éppen ebben a stadionban kezdte profi karrierjét 1998-ban, a Celik Zenica színeiben. A listán a második Zvjezdan Misimovic 84-gyel, a harmadik Dzeko 75-tel.

28. perc
Dzeko beadását mentik a belső védők Ibisevic elől a kapu torkában, Visca meg csúnyán eltöri a kipattanót.

Hasta la Visca! – mondhatta a visszarántás előtt az ír.

26. perc Stephen Ward
kap sárgát, mert kétszer is vállon csapja a jobbon meginduló Viscát, nyilván tanulva az előbbiekből.

22. perc EZ IGEN! Ibisevic 10-ről jobbal nem sokkal teszi kapásból a bal alsó mellé Visca jobb oldali beadását, Clarkot megelőzve.

Az írek legutóbbi 11 idegenbeli fellépésükön hatszor a kapuba sem találtak, de kétszer nyertek, ötször ikszeltek ennyi találattal.

20. perc Ibisevic lekezel egy labdát ugyanott, szabadrúgás kifelé. Kezezés volt, tényleg.

19. perc Dzeko majdnem kicselezi a kapu előtt Keogh-t, de aztán mégsem.

16. perc
Brady szabadrúgását, majd beadását is blokkolják. A Brady-féle szögletet kifejeli a rövid sarok elől Zukanovic, majd a kontra megbukik azon, hogy elcsúszik a jobbon Pjanic passza után Visca.

14. perc
Az első hazai korner, amely két hazai játékos fölött sem sokkal suhan el a 11-esponton, Zukanovic eléri a labdát, de igen rosszul találja el. Fejjel.

Ha Pjanic betalál a válogatottban, mindig nyernek a bosnyákok, 9-szer történt ilyen. Ha Medunjanin lő gólt, nem kapnak ki, 6 alkalommal volt már erre precedens.

10. perc
Végre valami! Pjanic jobbal 17-ről a léc fölé lő.

6. perc
Djuric és Zukanovic akciózik a balon, de lesre futtatják egymást.

3. perc
Esik az eső, a hőmérséklet 9 Celsius-fok, és több kegyetlen becsúszást láthattunk már a felektől.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak kék-sárgában, a vendégek fehér mezben és zöld nadrágban.

Nagyszerű érzés volt megverni a németeket, és a lengyelek ellen is remekeltünk, és bár tőlük legutóbbi kikaptunk, most kaptunk egy új esélyt. Sorsunk a kezünkben van, csak azt kell nyújtanunk, amit szoktunk, és ha jól teljesítünk, jön az eredmény is” – bölcselkedett Roy Keane, az írek segédedzője.

„Ha a bosnyák válogatott eljutott Brazíliába, nem látom okát, hogy miért ne mehetne ki Franciaországba. A helyzetünk könnyű, hiszen a sorsunkról magunk határozunk” – nyilatkozta a meccs előtt Bazdarevic, a bosnyák válogatott szövetségi kapitánya.

Egy kis örökmérleg: egy meccs 2012-ből, azon egy egy nullás ír siker.

A bosnyákok nagy hiányzója Muhamed Besic, aki hárommérkőzéses eltiltást kapott azt követően, hogy az Andorra elleni selejtezőn megdobta rágógumijával Victor Rodríguezt, amiért kiállították. VIDEÓ AZ ESETRŐL ITT! Mellette Ermin Zec és Marin Anicic sérülés miatt nem léphet pályára.

Az írek helyzetét egyébként nehezíti, hogy John O'Shea és Jonathan Walters eltiltás miatt kihagyja a pótselejtező első mérkőzését, míg a csapat egyik legveszélyesebb tagja, Shane Long nem épült fel november közepére, de Shay Given, David McGoldrick, Keiren Westwood és Rob Elliot is maródi.

A bosnyákoktól Edin Dzekóra és Miralem Pjanicra hívta fel a figyelmet.

Az írek nem csinálnak belőle titkot, hogy a magyarokkal szerettek volna összekerülni erre a körre, de az irishtimes.com elemzésében a szerző leírja, hogy az ír válogatottnak a bosnyákoktól sem kell tartania, számukra egyik csapat sem legyőzhetetlen.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BOSZNIA-HERCEGOVINA–ÍRORSZÁG LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKI PÓTSELEJTEZŐ ELSŐ FELVONÁSÁNAK ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!