Eb 2016: a németek visszavágtak a lengyeleknek

2015.09.04. 22:38
A német labdarúgó-válogatott hazai környezetben kétgólos győzelmet aratott Lengyelország felett az Eb-selejtezők hetedik fordulójában. A két együttes helyet cserélt egymással a D-csoport élén: a győztes németek kétpontos előnnyel állnak a vereséggel második helyre csúszó lengyelek előtt. A Gibraltár ellen három pontot begyűjtő írek megelőzték a Grúziában vereséget szenvedő skótokat.

Németország–LengyelországNémetország–Lengyelország

Frankfurtban Thomas Müller korai góljával – a müncheni támadó Jonas Hector passzát lőtte közelről a kapuba – vezetéshez jutott a kezdeményezést rögtön magához ragadó német válogatott (1–0). Bár a mezőnyfölény a két együttes tavaly októberi találkozóján is megvolt, de sokra nem ment vele a vb-címvédő: a lengyelek otthon 2–0-ra győztek. Ezúttal sem kellett sokat várni arra, hogy villanjanak: előbb német blokk, majd Manuel Neuer bravúrja kellett a hazai mentéshez.

A lengyelek végig gólveszélyesen futballoztak,
Lewandowski gólt is szerzett (Fotó: Reuters)
A lengyelek végig gólveszélyesen futballoztak, Lewandowski gólt is szerzett (Fotó: Reuters)

A vendégek kedélyét Mario Götze csillapította le, aki a 19. percben egyéni megmozdulás végén duplázta meg a németek előnyét (2–0). Ennyi kellett a németeknek, hogy annullálják a tavalyi vereségüket... Élvezetes, vibráló volt a mérkőzés, még a harmincadik percben sem jártunk, amikor már tíz kapura lövés fölött jártak a felek, 8–3-as leosztásban. A 37. percben Kamil Grosicki csavart be balról jobb külsővel a hosszúra, ahol nagy lendülettel és menetrendszerűen érkezett Robert Lewandowski, és remek fejessel szépített (2–1).

A szünet előtt az újabb Neuer kontra Lewandowski párharcot a német kapus nyerte meg: óriási bravúrt mutatott be a lengyel ziccerénél. A szünet után Mario Götze percei következtek – az 57. percben a kapufát találta el –, de a kontrákra építő lengyelekben is ott maradt a veszély: Neuernek ismét védenie kellett. A hajrában Thomas Müller lőhetett 18 méterről, a lengyel védőn gellert kapó labdába a már elvetődő Lukasz Fabianski bravúrral belekapott ugyan, de a középre kipattanót a lesipuskásként védőit megelőző Götze a kapuba lőtte (3–1).

Gibraltár–Írország

Az első félidő közepéig tartotta a gól nélküli állást Gibraltár, akkor az írek a fiatal védő, Cyrus Christie révén jutottak vezetéshez (0–1). Az első felvonásban megvolt ugyan az írek papírforma szerinti mezőnyfölénye, ám ennek ellenére a pálya nem borult fel. A vendéglátó hátát nem nyomta a saját kapuja. A második félidő elején a 35 éves Robbie Keane két perc alatt duplázott – a másodiknál büntetőt váltott gólra –, így eldőlt a meccs, és megvolt a meggyőző különbség (0–3). A végeredményt Shane Long állította be a hajrá előtt (0–4).

Grúzia–Skócia

Az első félidőben mezőnyfölényt kiharcoló grúzok megérdemelten szereztek vezetést a szünet előtti hajrában Valeri Kazaisvili révén a védekező és keveset vállaló vendégek ellen. A szünet után fordult a kocka, a hátrányban lévő skótok léptek fel támadólag. A házigazdák saját térfelükre visszazárva védekeztek és csupán a kontrákra koncentráltak. Viszont még így is hatékonyabbak, veszélyesebbek voltak: a 68. percben Levan Mcsedlidzét két skót védő sem tudta szerelni, blokkolni, lövését David Marshall szögletre mentette. Kevéssel később (77. perc) szinten egy grúz kontra lezárásaként az egy szem támadó, Mcsedlidze veszélyeztetett, az oldalhálóba lőtt. Zárásként sorra jöttek a veszélyes skót beadások, szögletek, de a vendégeknek nem sikerült az egyenlítés.

A grúzok a Gibraltár elleni papírforma-győzelmet leszámítva eddig egyetlen gólt szereztek, azzal viszont nem jutottak ponthoz: az írektől kaptak ki otthon 2–1-re. Nem úgy, mint a mostani találattal, volt is nagy ünneplés a pályán és a lelátón a siker után. A grúzok másodszor győztek, negyedik hazai találkozójukon először. A skótok másodszor szenvedtek vereséget.