Most sem kaptak ki az olaszok a spanyoloktól

2012.06.10. 17:45
Ehhez inkább nincs hozzáfűznivalónk (Fotó: Action Images)
Vasárnap megkezdődtek a C-csoport küzdelmei is a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságon. Rögtön a kvartett első mérkőzésén a két nagyágyú, a címvédő Spanyolország és Olaszország csapott össze egymással, és a végeredmény hatalmas küzdelem után 1–1-es döntetlen lett.

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

A címvédő spanyol válogatott remek formában érkezett az Eb-re, ugyanis legutóbbi 14 tétmérkőzésén nem talált legyőzőre, az olaszok viszont egy újabb eget-földet rengető bundabotránnyal a hátuk mögött utaztak el a viadalra. Nagy kérdés, mit hoz ez ki az olasz válogatottból, mindenesetre szövetségi kapitányuk, Cesare Prandelli szerint, ha csapatként működnek, felvehetik a versenyt bárkivel, most pedig megpróbálják a büntetőterületen kívül tartani a spanyolokat. Eldőlt időközben az is, hogy a védelem közepén a vádlisérüléssel bajlódó Andrea Barzaglit a Roma világbajnoka, Daniele De Rossi pótolja majd. De Rossi ugyan középpályás, de többször is megfordult már ezen a poszton, és vádliján egy becsúszó játékost ábrázoló tetoválás található, tehát lelkileg is felkészült a feladat végrehajtására.

A kezdőcsapat más érdekességet is rejtett magában, hiszen 3–5–2-es felállásban készülődtek pályára lépni az olaszok,Emanuele Giaccherinivel a jobb szélen. A Juventus szélsője korábban egyetlen selejtezőn sem szerepelt.

Csak egy kérdőjel volt a spanyolok kezdőcsapatában, de valószínűsíteni lehetett azért, hogy nem Álvaro Negredo, hanem a jóval tapasztaltabb Fernando Torres lesz az előretolt ék – végül azonban a barcelonai Cesc Fabregas lett a támadó, a modern kori árnyékék, a „hamis 10-es". A mester, Vicente del Bosque igyekezett óvni attól játékosait, hogy lebecsüljék a jó pár sebből vérző squadrát: „A csoportkörben az első meccs kiemelten fontos. Jól akarunk kezdeni, de tudjuk, hogy nagyon erős ellenfél vár ránk. A felkészülés jól ment, készen állunk a megméretésre".

Az előjelek annyiban az olaszoknak kedveztek, hogy korábban egyetlen tétmérkőzésen sem kaptak ki a spanyoloktól, ha egy mérkőzés csak kilencven percig tartott.

A MÉRKŐZÉS

A spanyolok léptek fel támadólag a mérkőzés elején, és hamar kiderült, hogy Del Bosque alaposan meglepte Fabregas csatasorba, pontosabban csatársorba állításával az olaszokat, mert a három talján középső védő néha olyan volt, mint egy beolvasztott kisközség (tanácstalan), és csak néztek egymásra a 16-osuk előtt sorakozva, hogy kit is kellene most fogniuk.

Az első tíz percben egy-egy pontatlan kapura lövést láthattunk a két oldalon (David Silva és Mario Balotelli volt a tettes), és egy szép De Rossi-mentést az ötösön, éppen Fabregas kárára. Silva nemsokára már igazi helyzetbe került egy gyors kontra végén, de a 16-osra belépve rosszul találta el a labdát. Antonio Cassano is megvillant, mert egy szép műeséssel veszélyes helyen színészkedett ki egy szabadrúgást, amelyet Andrea Pirlo pontosan lőtt kapura, de Iker Casillas védett a jobb alsó előtt.

Pirlo szabadrúgása a spanyol kapu felé tart

Jó tízperces üresjárat miatt újra Cassano miatt kapott fejéhez a publikum, az olasz futball őrült zsenije befűzte egyik egykori realos csapattársát, Sergio Ramost, és kis híján bevette egy másik, Casillas kapuját; majd De Rossi csinált bohócot Silvából egy labdaátlépéssel az ötösön, aztán ugyanott blokkolta Andrés Iniesta lövését.

A 30. percben védett először komolyabbat Buffon, Iniesta ezúttal a 16-os bal oldalától próbálkozott, de nem okozhatott gondot lövése a kapusnak, majd kiderült, eddig tartott a nyugtató hatása Cassanónál, aki „idegalapon" utána rúgott az előtte a labdát elvezető Casillasnak (de megúszta a sárga lapot).

ÜTEMÉRZÉK
Kassai Viktor a lehető legjobbkor adta az első „írásbeli figyelmeztetést", mert bizony kezdett eldurvulni a mérkőzés.

Balotelli is ugyanakkor kaphatta be nyugtatóját, mert egy percre rá eltorzult arccal verte ököllel – szerencsére csak a füvet – a másik kapunál, mert nem ő, hanem Gerard Piqué ért oda gyorsabban a Casillasról bizony csúnyán kipattanó labdára. Nem sokra rá, amikor lapos ívű röppályára bocsátotta Jordi Albát, már nem kerülhette el a sárga lapot.

Balotelli és Kassai nagyjelenete

Mindez nem von le abból a tényből, hogy az olaszok teljesen egyenrangú felek voltak a mezőnyben (Marchisio kapáslövése is alátámasztotta ezt), néha még a labdabirtoklási arányban is felnőve a címvédőhöz. A spanyolok megnyomták a játékrész hajráját, de Leonardo Bonucci hatalmasat mentett Fabregas elől a kapu előtt. Az első félidő legnagyobb ziccerét viszont az olaszok hozták össze: Cassano beadását Thiago Motta az ötösről, teljesen szabadon fejelhette kapura, de a nem a legjobban helyezett labdára odaért Casillas.

A második játékrész egy Buffon által lefülelt Fabregas-lövéssel indult, majd a becsúszó De Rossi spicce és a vetődő Buffon ujjhegyei által centikkel a hosszú sarok mellé tolt, szélről eleresztett Iniesta-bombával folytatódott.

Az 53. percben az egész Eb egyik legérdekesebb jelenetét láthattuk: Balotelli vette el Ramostól a labdát az oldalvonal mellett, majd teljesen egyedül vezethette azt a kapusra, de olyan kényelmesen kocogott Casillas felé, hogy a földről feltápászkodó Ramos 20 méteren belül ledolgozta hatméteres hátrányát, és nemes egyszerűséggel elrúgta a labdát az ötös bal sarkánál a támadó elől.

Nem tudni, ezért-e, de pár perc múlva felváltotta Balotellit Antonio Di Natale...

A 61. percben gyökeres fordulatot vett a mérkőzés, amikor Pirlo remekül indította a bal oldalon Di Natalét, aki lefutotta védőjét, és tíz méterről higgadtan a bal sarokba helyezett. 0–1

Az első gól, Di Natale elcsavarja a labdát Casillas mellett

Ám nem sokáig (mindössze három percig) tartott az olasz öröm: a 16-os vonalánál Iniesta és Silva játszott össze, utóbbi pazarul ugratta ki Fabregast, aki az ötös elől higgadtan értékesítette ziccerét. 1–1

Fabregas hamar elolvasztotta az olasz előnyt

Érdekes módon Del Bosque gyorsan lehozta a csodaasszisztot jegyző Silvát, akinek helyére Jesús Navas állt, amott az elfáradt Cassanót Sebastian Giovinco váltotta.

Nem sokra rá még nem 100 százalékosan fitt gólszerzőjét is levitte a spanyol mester, de lendületben maradtak a legényei: Alba lőtt kevés híján a bal alsóba kapásból, majd a csereként beálló Fernando Torres azonnal helyzetbe került, de olyan gyatrán próbálta meg kicselezni Buffont, hogy a kapus lábbal, állva tisztázott. No, ilyet is ritkán látni!

A másik cserecsatár, Giovinco is megvillant, és pazarul tette Di Natale elé a labdát, amelyet a csatár az ötös közepéről is mellé tudott rúgni... A 85. percben újra Torrest szidhatták a spanyolok, aki elhamarkodottan emelt nagy helyzetben kapura, pontosabban a léc fölé 21 méterről, ahelyett, hogy jobbra passzolt volna a teljesen üresen álló Navashoz.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A másik oldalon Marchisio rontott el egy ajtó-ablak helyzetet öt méterről, azaz az olaszok is megnyerhették volna ezt a mérkőzést, ehelyett azonban maradt a döntetlen, ami a helyzetek alapján igazságosnak mondható.

Tovább tart tehát a „Fúria" talján átka: a spanyolok még sohasem verték meg a squadra azzurrát tétmérkőzésen a rendes játékidőben.

HOGYAN FÚJT KASSAI?

Mi tagadás, nem a legbiztatóbb módon kezdte a mérkőzés vezetését Kassai Viktor, akinek hatalmas megtiszteltetés, hogy éppen ezt a rangadót bízták rá, de előremutató egyben ez a bizalom. Ehhez képest az elején csúnyán elnézte Cassano műesését, aki már jóval azelőtt homorított, hogy Ramos hozzáért volna, és ennél is nagyobb hiba volt, hogy nem adott sárgát az olasz támadónak, amikor az összekoccintotta Casillas bokáját (ez utóbbinál a területileg illetékes asszisztens is segíthette volna éppen). De ezt követően lefújta magáról Kassai a történteket, mint egy rossz álmot, és ott vágta zsebre a mérkőzést, amikor Balotellit előbb szóban figyelmeztette annak vergődése után, majd következő szabálytalankodásakor azonnal adott neki egy sárgát. Pedig Balotelli halálosan nézett rá, lásd a mellékelt kis galériát...

Egy alkalommal, amikor dulakodni kezdtek egymással a játékosok, bölcsen nem ment közel, mert látta, Bonuccit úgyis eltolják társai, és két másodperc alatt el is csitult a „pogó". Alba reklamálás, Álvaro Arbeloa lerántás miatt kapott sárgát, utóbbi ráadásul késleltetve – kifogástalan döntés volt mindegyik, de Maggio és Torres is csak a megszokás kedvéért és ímmel-ámmal reklamált, amikor figyelmeztetésben részesült. Torresnél, aki lekönyökölte De Rossit, ez volt a minimum, hiszen láttunk már sok pirosat ilyenért. Egy-két apró hibától eltekintve, amelyek azonban csak a szuperközeli lassításokkor derültek ki, kifogástalanul vezette honfitársunk a mérkőzést, elégedett lehet vele a mérkőzés játékvezetői ellenőre is. A játékosokkal megfelelően kommunikált, nem kapkodta elő hirtelen a sárgát a zsebéből, és a pályán levők is elfogadták őt – már csak azért is, mert Kassai egy pillanatig sem akarta, hogy róla szóljon ez a mérkőzés. Így is lett.

ONLINE KÖZVETÍTÉSÜNKET IDE KATTINTVA OLVASHATJA!

EURO 2012
C-CSOPORT, 1. FORDULÓ
SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG 1–1 (0–0)
Gdansk, PGE Arena, 43 000 néző. Vezette: Kassai (magyar)
SPANYOLORSZÁG: Casillas – Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xabi Alonso, Xavi, Busquets – Iniesta, Fabregas (Fernando Torres, 74.), D. Silva (J. Navas, 64.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque

Kispad: Valdés, Reina (kapusok), Raul Albiol, Javi Martínez, Juanfran, Cazorla, Pedro, Negredo, Mata, Llorente

OLASZORSZÁG: Buffon – De Rossi, Bonucci, Chiellini – Giaccherini, Thiago Motta (Nocerino, 90.), Pirlo, Marchisio, Maggio – Balotelli (Di Natale, 56.), Cassano (Giovinco, 65.). Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli

Kispad: Sirigu, De Sanctis (kapusok), Ogbonna, Balzaretti, Abate, Barzagli, Montolivo, Diamanti, Borini

Gólszerző: Fabregas (64.), ill. Di Natale (61.)