Vb 2018: megtört a 16 éves holland sorozat; a franciák megszenvedtek Luxemburgban

2017.03.25. 22:41
Spas Delev volt Bulgária nyerőembere a hollandok ellen (Fotó: AFP)
Bulgária Szpasz Delev duplájával 2–0-ra legyőzte Hollandiát a 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőjének ötödik fordulójában. Az A-csoport másik szombat esti mérkőzésén Franciaország 3–1-re nyert Luxemburgban.

BULGÁRIA–HOLLANDIA

Stefan de Vrij, Virgil van Dijk és Jeffrey Bruma sérülése miatt a mindössze 17 esztendős Matthijs de Ligt debütált a holland válogatottban – 1931 óta ő a legfiatalabb játékos, aki bemutatkozhatott az oranjéban.

A fiatal védő már az 5. percben a figyelem középpontjába került, bár nem valószínű, hogy így tervezte az Ajax védője. Egy hosszú hazai indításnál addig szerencsétlenkedett a holland bekk, amíg Szpasz Delev megszerezte a labdát, átküzdötte magát a kimozduló kapuson, majd közelről a kapuba továbbította a labdát (1–0).

Negyedórával később ismét Gyurcsó Ádám csapattársa, a Pogon Szczecin támadója villant: Delev ezúttal is De Ligtról fordult le, majd 18 méterről szépen kilőtte a bal alsó sarkot (2–0). A holland válogatott 17. mérkőzésén a 25. gólját kapta Danny Blind irányításával…

A Sporting CP-ben 23 bajnokin 24 gólt szerző Bas Dost révén ugyan közvetlenül a szünet előtt szépíthetett volna a vendég csapat, a támadó azonban nagy helyzetben a kapu mellé lőtt.

A szünetben kettőt is cserélt Danny Blind szövetségi kapitány, aki lehozta De Ligtot és Wijnaldumot, a helyükre beküldte Hoedt-t és Sneijdert. Segíteni ők sem tudtak, a bolgárok jól tartották előnyüket a második félidőben, győzelmükkel megelőzték riválisukat, és előreléptek a csoport harmadik helyére. A holland válogatott 2001 után, 17 veretlen idegenbeli vb-selejtezőt (14 győzelem, 3 döntetlen) követően szenvedett ismét vereséget.

LUXEMBURG–FRANCIAORSZÁG

Az A-csoport másik szombat esti mérkőzésén papíron nem várt nehéz feladat a franciákra Luxemburg vendégeként. Didier Deschamps együttese a 28. percben törte fel először a hazai védelmet, Olivier Giroud közelről lőtt a kapuba (0–1). Néhány perccel később saját tizenhatosán belül is „megcsillant” az Arsenal támadója, ezt azonban a vendégek bánták, ugyanis büntetőhöz jutott Luxemburg. Aurélien Joachim nem hibázott, magabiztosan lőtt a jobb alsóba (1–1).

Nem sokáig örülhettek a hazaiak, a 37. minutumban Franciaország is tizenegyest végezhetett el. Bár Antoine Griezmann lövésébe beleért a csereként beállt Ralph Schon (az első számú kapus, Anthony Moris megsérült), hárítani nem tudott (1–2).

A második félidőben is fegyelmezetten zárt a luxemburgi védelem, ennek ellenére Giroud fejese a hajrában utat talált a kapuba, amivel a francia támadó beállította a végeredményt (1–3). A franciák visszavették a vezetést a fehéroroszokat legyőző svédektől, Luxemburg maradt az utolsó helyen.

VB-SELEJTEZŐ, EURÓPAI ZÓNA
A-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Bulgária–Hollandia
2–0 (Delev 5., 20.)
Luxemburg–Franciaország
1–3 (Joachim 34. – 11-esből, ill. Giroud 28., 77., Griezmann 37. – 11-esből)
KORÁBBAN
Svédország–Fehéroroszország 4–0 (Forsberg 19., 49. – az elsőt 11-esből, Berg 57., Kiese Thelin 78.)