Szlovákia ráijesztett Horvátországra, de Modricék fordítottak, és csoportelsők

DUDUCZ TIBOR (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)DUDUCZ TIBOR (összefoglaló), KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN (percről percre)
2019.11.16. 20:31
Az első félidőben a szlovákok szerezték meg a vezetést (Fotó: facebook.com/sfzofficial)
Hiába vezetett egy félidő után Szlovákia, végül 3–1-es vereséget szenvedett Rijekában Horvátországtól. A 2018-as világbajnokság ezüstérmese ezzel biztosította helyét a jövő évi Európa-bajnokság 24 csapatos mezőnyében. Vlasic és Petkovic második félidei találata után Mak második sárga lapja és kiállítása pecsételte meg a vendégek sorsát, végül Perisic adta meg a kegyelemdöfést az E-csoport mérkőzésén.

EB-SELEJTEZŐK
9. FORDULÓ
E-CSOPORT
Horvátország–Szlovákia 31 (Vlasic 56., Petkovic 60., Perisic 74., ill. Bozeník 32.)
Korábban
Azerbajdzsán–Wales 0–2 (K. Moore 10., H. Wilson 34.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, STATISZTIKÁK, ÉRDEKESSÉGEK ITT!

Rijekában egész éjjel erős szél fújt, szakadt az eső. Az előrejelzések nem kecsegtettek semmi jóval. Szombatra egész napos csapadékot jósoltak. A valóság azonban egész más volt. Borús időben, szinte szélcsendben sétálgattak a szlovák és a horvát szurkolók az Adriai-tenger partján és Rijeka belvárosában. Pár perc erejéig Kolinda Grabar-Kitarovic horvát elnöknő is megjelent a szurkolók között, akit óriási üdvrivalgással fogadtak.

Ugyan két órával a meccs kezdete előtt eleredt az eső, de a remekül előkészített pályának ez nem tudott ártani. Bebizonyosodtak Luka Modricnak, a hazai válogatott csapatkapitányának a szavai, hogy Rijeka pályája a legjobb Horvátországban.

A hazaiak edzője az eltiltott Lovren, Vida védőkettős helyett a válogatottban bemutatkozó Pericet és a Marseille játékosát, Caleta-Cart jelölte a kezdőcsapatba. A szlovákok összeállítása a várható neveket tartalmazta, a védelem tengelyébe visszatért a büntetését letöltő Vavro.

Mivel a rijekai stadionba csak 8200 néző fér be, a pályát övező tömbházak balkonjai is megteltek horvát szurkolókkal.

Az első percek horvát mezőnyfölényt és inkább küzdelmet hozott a találkozó. A félidő közepén jöttek a hazai lehetőségek is, de a vendégkapusnak Dúbravkának csak egyszer kellett nagyot védi. A 30. percben először jutottak el a vendégek a hazai kapuhoz, Pekarík éles szögből leadott lövését Livakovic kiütötte. Nemsokára már szomorú volt a horvátok hálóőre. Lobotka kényszerítőzött Hamsíkkal, az ötösre küldte a labdát, ahol Bozeník érkezett, aki a hálóba pörgetett. Ezután a hazaiak rendesen belehúztak. Dúbravka előbb Perisic közelről leadott fejését hárította nagy bravúrral, majd Petkovic 16 méterről leadott löketét ütötte ki.

Szakadó eső fogadta a szünet után pályára visszatérő csapatokat. Nagy volt a hazaiak fölénye, de az első helyzetre az 53. percig kellett várni, Petkovic megismételt lövését Dúbravka hárította. Nemsokára azonban felrobbant a rijekai stadion, amikor Vlasic 20 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (1–1). Csak négy perc telt el, amikor a hazai közönség kedvence, Luka Modric a 11. horvát szögletet küldte be a szlovák tizenhatosra, Petkovic emelkedett a legmagasabbra, és hét méterről védhetetlenül a kapuba fejelt. A 67. perben Mak feleslegen szabálytalankodott, és a második sárga lap után mehetett idő előtt zuhanyozni. Hét perc múlva eldőlt a meccs. Barisic a bal szélről pontosan Perisic elé tálalt, aki – biztossá téve a sikert – az Európa-bajnokságra küldte Horvátországot. 3–1

Az utolsó forduló előtt így az a helyzet alakult ki, hogy Szlovákia csak akkor juthat tovább, ha megveri Azerbajdzsánt, és döntetlennel zárul a Wales–Magyarország mérkőzés. A magyar, walesi kettősből bármelyik nyer, továbbjut. Ha Szlovákia nem nyer Azerbajdzsán ellen, a magyaroknak az iksz is elég a továbbjutáshoz Cardiffban.

1. Horvátország 8 5 2 1 17–7 +10 17
2. MAGYARORSZÁG 7 4 3 8–9 –1 12
3. Wales 7 3 2 2 8–6 +2 11
4. Szlovákia 7 3 1 3 11–11 0 10
5. Azerbajdzsán 7 1 6 5–16 –11 1

Félkövér: már kijutott az Eb-re.
*: bejutott a Nemzetek Ligája playoffjába.
Dőlt: kiesett, s az NL-en keresztül sem juthat ki.