F1: Vettel jobban áll, mint tavaly – megszakad Hamilton sorozata?

2018.10.04. 14:16
2012 óta tart a Japán Nagydíj győzteseinek bajnoki sorozata (Fotó: AFP)
A Mercedes Lewis Hamilton vezérletével kettős sikert aratott a múlt héten Oroszországban, miközben Sebastian Vettelt a harmadik helyen intette le a kockás zászló. A brit előnye így 50 pontra nőtt az egyéni vb-összetettben, amikor a mezőny a 2018-as Formula–1-es idény 17. állomásához érkezik Szuzukába. A Japán Nagydíjon már négy éve tart a Mercedes győzelmi sorozata, miközben 2012 óta mindig az a versenyző diadalmaskodott a pályán, aki az adott év végén világbajnok lett.

OROSZORSZÁGBAN TÖRTÉNT

1: a múlt vasárnapi versenyen nem kapott szerepet a biztonsági autó, amire az idén még nem volt példa, hiszen az azt megelőző 15 futam mindegyikén a pályára kellett hajtania a safety carnak, összességében 81 kört töltött a mezőny a biztonsági autó mögött.

3: csupán három versenyző – Lewis Hamilton, Kimi Räikkönen és Sergio Pérez – végzett az első tízesben az összes eddigi orosz versenyen.

5: a Mercedes 2018-ban sem talált legyőzőre Szocsiban, vagyis továbbra is veretlen a pályán.

5: Hamilton 5 győzelmet aratott az elmúlt 6 nagydíjon, és egy második helyet is szerzett.

6: Valtteri Bottas karrierje 6. rajtelsőségét kaparintotta meg, így ezúttal sem kapott ki csapattársától az orosz kvalifikáción.

24: a mezőny végéről rajtoló Max Verstappen töltötte a legtöbb kört az élen, szám szerint 24-et. A futamgyőztes Hamilton 14, a második Bottas 11, míg Räikkönen 4 körön át vezette a versenyt. A holland emellett a 12. futamán állt az élre.

43:a Mercedes a harmadik kettős sikerét aratta Szocsiban, fennállása 43. versenyét zárta 1–2-ben. A német gárda előtt a McLaren (47) és a Ferrari (83) áll.

70: Hamilton a 70. győzelmét szerezte meg legutóbb, idénybeli 8. sikerét jegyezte. A mennyiben tartja a 2014–2017 közötti 10-es átlagát idén és elkövetkezendő két évben, akkor 2020 végére utolérheti Michael Schumachert a vonatkozó örökranglistán.

150: Pérez a 150. nagydíján vett részt az F1-ben, és az egy pontot érő 10. helyen intette le a kockás zászló.

170: Mercedes-motorral hajtott autó a 170. alkalommal szelte át elsőként a célvonalat, ezzel jelenleg a rangsor harmadik helyén áll a Ford Cosworth (176) és a Ferrari (235) mögött.

200: Räikkönen a 200. futamát fejezte be pontszerző helyen, a finn ezzel Fernando Alonsóhoz (202) és Michael Schumacherhez (221) csatlakozott a 200-asok klubjába. A rangsor 4. helyén Hamilton (187), míg az ötödiken Vettel (174) áll.

Formula 1 on Twitter

Kimi Raikkonen is the 3rd driver in #F1 history to hit 200+ points finishes

SZÁMOKBAN A JAPÁN NAGYDÍJ

2: eddig két helyszín – Fuji (4) és Szuzuka (29) – adott otthont a Japán Nagydíjnak, amelyet már a 34. alkalommal rendeznek meg.

4: a Mercedes 2014 óta veretlen Japánban, ám a sorozatban megszerzett legtöbb győzelem rekordját egyelőre a Ferrari tartja a pályán. A maranellói gárda 2000 és 2004 között egymás után 5 sikert aratott. Ha a Mercedes nyer vasárnap, akkor beállítja a rekordot.

November 11., 19.10: Brazil Nagydíj

4: Schumacher 4-szer érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, a németet Hamilton (3), Vettel (2), Räikkönen (1), Alonso (1) és Bottas (1) követi a listán a jelenleg is versenyzők közül.

6: Schumacher 6-szor nyert Japánban, az idei rajtrács tagjai közül Hamilton és Vettel egyaránt 4, Alonso 2, míg Räikkönen egy győzelmet számlál a Grand Prix-n.

6: az elmúlt 6 Japán GP-n az a versenyző győzött Japánban, aki az adott év végén világbajnok lett.

8: a hétszeres világbajnok Schumacher a pole pozíciók számában is csúcstartó: 8-szor rajtolt az élről. A 2018-as mezőnyből csak a két négyszeres világbajnok szerzett elsőséget, Vettel 4, Hamilton 3 alkalommal várhatta eddig az élről a piros lámpák kialvását. Hamilton így utol is érheti Vettelt a szombati időmérőn.

9: a dobogón is Schumacher állt a legtöbbször, szám szerint 9-szer, míg az aktív versenyzők közül Vettel (7), Hamilton (6), Räikkönen (5), Alonso (5), Verstappen (2), Grosjean (1) és Ricciardo (1) pezsgőzhetett már.

9: a Ferrari 9-szer sajátította ki az első rajtkockát, a McLaren 6, a Red Bull 5, míg a Williams és a Mercedes egyaránt 4 pole pozíciót számlál.

9: a McLaren 9-szer nyert Japánban, ezzel csúcstartónak számít. Mögötte a Ferrari (7), a Red Bull (4), a Mercedes (4), a Williams (3) és a Renault (2) sorakozik.

10: a Ferrari párosa kérte a legtöbb szuperlágyat, szám szerint 10-et a Japán Nagydíjra, míg a Mercedes duója 7-et.

Pirelli Motorsport on Twitter

Here are the #Fit4F1 shoes destined for the Japanese Grand Prix in Suzuka! More on: https://t.co/uPnJ1YqUcm #JapaneseGP

10: Renault-motorral hajtott autó 10 győzelmet szerzett már, míg Mercedesszel felszerelt 9-et, vagyis amennyiben egy „ezüstnyíl” ünnepel vasárnap, akkor a német motorgyártó utoléri a franciát.

16: a pole pozíciót 16-szor váltották futamgyőzelemre Japánban, míg a leghátrábbról Räikkönen diadalmaskodott. A finn 2005-ben a 17. helyről nyert.

50: Hamilton újabb győzelmével 50 pontra növelte előnyét az egyéni vb-összetettben, ami azt jelenti, hogy a britnek az idén már nem kell futamot nyernie ahhoz, hogy világbajnok legyen.

125: adott versenyző maximálisan 125 pontot szerezhet még ebben az évben, miközben több pilóta között is szoros csata folyik a pozíciókért. A harmadik Bottas (189) és a negyedik Räikkönen (186) között 3 pont a különbség, a 7–11. helyen álló Magnussent (53), Hülkenberget (53), Alonsót (50), Pérezt (47) és Ocont (47) csupán 6 pont választja el egymástól.

DRIVER STANDINGS Hamilton strengthens his grip on top spot Lots of tight battles further down the top ten Five races left to go #RussianGP #F1

215: adott gárda maximálisan még 215 pontot zsebelhet be a fennmaradó öt nagydíjon, miközben a listavezető Mercedes (495) előnye 53 pont a második Ferrari (442) előtt.

THEN THERE WERE FIVE REMAINING RACE DAYS, 2018 07 OCT 21 OCT 28 OCT 11 NOV 25 NOV #F1

306: Hamilton neve mellett 306 pont áll 16 fordulót követően, pontosan ugyanannyi, mint egy évvel korábban a szezon ezen pontján, miközben Vettel 9 ponttal áll jobban, mint tavaly ilyenkor.

Points for @LewisHamilton after 16 rounds... 2017: 306 2018: 306 #F1

307: Alonso múlt hétvégén a 307. nagydíján állt rajthoz, amivel utolérte Schumachert – ez azt jelenti, a spanyol most vasárnap egyedüliként veszi át az örökranglista második helyét.

307.471: 53, egyenként 5807 méter hosszú kör teszi ki a 307.471 km-es versenytávot Szuzukában.

A szuzukai pálya (Fotó: F1.com)

1:31.540: a Räikkönen által a 2005-ös versenyen futott 1:31.540-es idő számít a körrekordnak a japán pályán.