Felemás érzések a Ferrarinál: Leclerc a pole-ban, Vettel a tizedik

2019.06.29. 14:34
Leclerc megtörte a Mercedes pole-sorozatát Spielbergben (Fotó: AFP)
Felemás időmérőt zárt a Ferrari Spielbergben. Sebastian Vettel autóját már a Q2-ben szerelni kellett, így bejutott ugyan az utolsó szakaszba, ám ott mért kör nélkül a tizedik helyen végzett. A pole pozíciót csapattársa, Charles Leclerc szerezte meg. A második helyről Lewis Hamilton (Mercedes), a harmadikról pedig Max Verstappen (Red Bull) rajtolhat a versenyen.

Charles Leclerc a második szabadedzés után a harmadikon is az élen végzett, miközben egyedüliként teljesített 1:03-as köridőt. Igaz, a monacói előnye 143 ezred volt a második Lewis Hamilton előtt, és a negyedik Sebastian Vettel lemaradása sem haladta meg a 3 tizedet, így az Osztrák Nagydíj időmérőjének legnagyobb kérdése az volt, megtörik-e a Mercedes 2015 óta íródó pole-sorozata Spielbergben.

34. Magyar Nagydíj

Míg úgy tűnt, nagy csata lesz az élen, több versenyző is büntetéssel vágott neki a kvalifikációnak: Nico Hülkenberg új motorkomponens, míg Kevin Magnussen váltócsere miatt kapott 5 rajthelyes hátrasorolást, Alexander Albon és Carlos Sainz Jr. pedig friss hajtóegységek okán kényszerül majd a vasárnapi rajtrács végére.

Az első szakaszban a két Ferrari úgy döntött, a közepes keveréken kezdte meg a munkát, az első köröket követően pedig Leclerc és Vettel le is foglalta az első és a harmadik helyet. Kettejük közé Max Verstappen férkőzött be, míg a negyedik pozícióban Pierre Gasly érkezett. A Mercedes eközben az ötödik és a hetedik helyet szerezte meg, ezért az „ezüstnyilaknak" jönniük is kellett egy újabb körre.

Végül Verstappen zárta az élen a szakaszt Hamilton és Bottas előtt, miközben az utolsó pillanatokban nagy forgalom volt a pályán. A gyors körén érkező Danyiil Kvjat például három autót ért utol az utolsó kanyarban, amiért a nyomvonalat is el kellett hagynia pillanatra. Az esetet a sportfelügyelők is jegyezték, George Russell nem figyelt eléggé a Williamsszel.

Ám egy másik incidenst is vizsgálnak majd, Hamilton feltartotta a gyors körén érkező Räikkönent még a Q1 korábbi szakaszában.

Kiesett: Sergio Pérez, Lance Stroll, Kvjat, Russell és Robert Kubica.

A második szakaszban a Mercedes és Verstappen döntött a sárga jelzésű gumik mellett, a Ferrari a lágyra váltott. Az első köröket követően a maranellóiak álltak az élen, míg Verstappen a harmadik pozíciót foglalta el. Hamilton és Bottas a 4–5. helyen állt Norris, Räikkönen, Giovinazzi és Magnussen előtt.

Az első tízes sorrendje változott az utolsó pillanatokban, a továbbjutó versenyzők kiléte viszont nem. Ám izgalmas pillanatokban nem volt hiány: a Haas dán pilótája hibázott a gyors körén, ami megzavarta Norrist. A brit így elvette a körét, majd nem sokkal később Ricciardót tartotta fel. Az igazi dráma azonban nem a pályán, hanem a Ferrari garázsában zajlott, ahol nyugtalan arcok kezdtek el sürgölődni Vettel autója körül.

Kiesett: Romain Grosjean, Hülkenberg, Albon, Ricciardo és Sainz.

Az utolsó szakaszban továbbra is tanácstalanság ült ki az arcokra a Ferrari garázsában, Vettel pedig nem sokkal később ki is szállt az autójából, így számára véget ért az időmérőt. A négyszeres bajnok ezzel a 10. helyen zárt, ám Magnussen büntetésének értelmében egy helyet előreléphet a rajtrácson.

A pályán az első köröket követően Leclerc állt az élen 1:03.208-cal, mögötte Bottas, Verstappen, Hamilton, Gasly, Räikkönen, Giovinazzi, Norris és Magnussen sorrend alakult ki.

Az újabb próbálkozásokat követően jócskán átalakult a fenti sorrend: Leclerc tovább faragott az idején, és 1:03.003-mal megszerezte a pole-t, megtörve egyszersmind a Mercedes 2015 óta íródó pole-sorozatát. Mögéje Hamilton zárkózott fel 259 ezredes hátránnyal, Verstappen meg megtartotta a harmadik helyét. Bottas visszacsúszott a negyedik pozícióba, mögötte Magnussen, Norris, Räikkönen, Giovinazzi és Gasly sorakozott, igaz, a dán 5 helyes rajtbüntetése értelmében, Norristól kezdve mindenki előrébb léphet egy-egy pozíciót az első tízesben.

Leclerc pályafutása második edzésgyőzelmét szerezte meg az F1-ben, ezt megelőzően az idei Bahreini Nagydíjon indulhatott az élről.

Folytatás vasárnap 15 óra 10 perckor a versennyel.