Kétgólos előnyt szerzett a Fenerbache és a Benfica

2013.04.04. 23:11
A labdarúgó Európa-liga negyeddöntőjében a portugál Benfica hátrányból nyert 3–1-re az angol Newcastle ellen. A török Fenerbache hazai pályán emberelőnyét kihasználva szerzett kétgólos előnyt a visszavágóra az olasz Lazio ellen.

BENFICA (portugál)–NEWCASTLE UNITED (angol) BENFICA (portugál)–NEWCASTLE UNITED (angol)

Három gólt kapott, de a hazai visszavágón jól jöhet
az idegenben szerzett gólt a Newcastle-nak (Fotók: Reuters)
Három gólt kapott, de a hazai visszavágón jól jöhet az idegenben szerzett gólt a Newcastle-nak (Fotók: Reuters)

Annak ellenére, hogy jó nevekből áll az angol élvonalbeli Newcastle, a hazaiak számítottak esélyesebbnek a találkozó előtt. Nemcsak a hazai pálya előnye miatt, hanem portugálok formája is tiszteletet parancsoló. A Benfica előbb a német Bayer Leverkusent, majd a francia Bordeaux-t búcsúztatta kettős győzelemmel, ráadásul 33 tétmérkőzés óta veretlen.

Ennek megfelelően támadólag léptek fel a hazaiak, korai gólt azonban nem a Benfica, hanem a Newcastle tudott szerezni. A 12. percben nagyszerűen ugratták ki a védők között Moussa Sissokót, aki középre tálalt, az érkező Pappis Demba Cissé pedig közelről a kapuba passzolta a labdát (0–1).

Bár a vendégek egy megpattanó lövés végén még a kapufát is eltalálták, egygólos előnyük hamar „elolvadt”. Óscar Cardozó 17 méteres lövését még védte Tim Krul, azonban a kipattanó labdára Rodrigo eszmélt a leggyorsabban, és az üres kapuba lőtt (1–1).

A szünet után majdnem megszerezte a vezetést a Newcastle, de P. Cissé emelése után a labda a kapufára pattant. A 66. percben aztán a hazaiak megszerezték a vezetést: egy nagy hiba után Lima csapott le a labdára, majd eltolta a kapus mellett, és az üres kapuba gurította (2–1).

A 71. percben Cardozo talált be a kapuba, de bíró visszafújta, és tizenegyest ítélt. A büntetőből végül ismét betalált a támadó, így már 3–1-re vezetett a Benfica. A végéig az eredmény nem változott, így a portugálok kétgólos előnyről várhatják a visszavágót.

FENERBAHCE (török)–LAZIO (olasz)

A Fener nehezen, de megérdemelten gyűrte le a Laziót

Rettentően idegesen kezdett mindkét fél, a játékosok gyorsan tekintélyt próbáltak teremteni maguknak, a játéknak lényegesen kevesebb figyelmet szenteltek. Percenként került földre egy futballista, így nem lehetett folyamatos játékról beszélni. Egy hazai kapufa fért bele ebbe a periódusba, de ahhoz is ajándékba kapták a labdát az olasz védőktől. Ráadásul legalább minden második játékos vízszintesben is maradt egy keveset, ami további másodperceket rabolt el a félidőből. Jó húsz perc telt el, amíg az addig statisztaszerepre kárhoztatott labda is előtérbe került. Más kérdés, azzal aztán nem nagyon tudtak mit kezdeni a pályán lévők. A két tizenhatosig még csak eljutottak, de a kapura már egyik oldalon sem jelentettek veszélyt.

A szünet utáni percek megint csak az erőszakról szóltak: Ogenyi Onazi nem is bírta sokáig a pályán, hátulról, ütemet késve csúszott be Cristiannak, így második sárga lappal kiállni kényszerült. Két perc múlva az addigi legnagyobb helyzet maradt ki: Raul Meireles lőtt okosan 17 méterről a tömegen át, meghelyezett labdája a bal kapufáról pattant keresztbe a kapu előtt a mezőnybe. Az emberfölény és a kimaradt helyzet meghozta a Fener kedvét. A török játékosok igencsak iparkodósra vették a figurát, a kiállítással olyan helyzetbe kerültek, hogy nemcsak a győzelemre mehettek rá, hanem előnyüket is megnyugtatóvá tehették volna. Folyamatos volt a Fener jelenléte a Lazio kapuja előtt, az olaszok védekezni kényszerültek. Egyszerű eszközökhöz folyamodtak a vendégek, nem cifrázták a játékot, nem tekeredtek rá a labdára, és ha lehetőségük adódott – kibikázott labda, pici fetrengés, elnyújtott kirúgás vagy bedobás, lassított felvételeket idéző cserék –, már az idővel is játszottak, próbáltak pillanatokat csenni a hátralévő percekből.

A törököket viszont elkapta a hév, éppen ezért lehetett számukra figyelmeztető, amikor Antino Candreva az 59. percben a jobbösszekötő helyéről kapufát súroló löketre szánta el magát. A 79. percben egy büntető segítette megérdemelt gólhoz a mezőnyfölényben játszó, kapura is veszélyes házigazdákat. Stefan Radu felszabadítónak szánt fejese a kezére pattant a Lazio tizenhatosán belül, a játékvezető pedig habozás nélkül a tizenegyespontra mutatott. A büntetőből Pierre Webó Frederico Marchettit alaposan becsapva a kapu jobb oldalába helyezett (10). A hátralévő időben hősiesen védekezett a Lazio, a megszerzett labdát próbálta oldalpasszokkal megtartani, de nem húzta ki a meccset, megkapta a másodikat is. A 91. percben Caner Erkin tüzelt kapura messziről egy szabadrúgást, Marchetti ugyan leért a bal alsóba tartó bombára, de röviden jött ki róla a labda. A semmiből ott termett három szemfüles Fener-játékos, közülük Dirk Kuyt volt a leggyorsabb, és közelről a hálóba lőtt (20).

LABDARÚGÓ EURÓPA-LIGA, NEGYEDDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
BENFICA (portugál)–NEWCASTLE UNITED (angol) 3–1

Lisszabon, Estádio do Sport Lisboa e Benfica. Vezeti: Gautier (francia)
BENFICA:
Artur – André Almeida, Luisao, Garay, Melgarejo – O. John, Matics, André Gomes (E. Pérez, 61.) – Rodrigo (Lima, 61.), Ó. Cardozo (Maxi Pereira, 77.), Gaitán
Kispad: P. Lopes (k), Roderick, Aimar, Urreta
NEWCASTLE: Krul – Simpson (Gosling, 83.), Taylor, Yanga-Mbiwa, Santon – Perch (Anita, 62.), Cabaye – Guitiérez, Sissoko, Marveaux (Sh. Ameobi, 80.) – P. Cissé
Kispad: Elliot (k), Williamson, Obertan, Campbell
Gólszerző: Rodrigo (25.), Lima (65.), Ó. Cardozo (71. – 11-esből), ill. P. Cissé (12.)

FENERBAHCE (török)–LAZIO (olasz) 2–0
Isztambul, Sükrü Saracoglu Stadion. Vezeti: Collum (skót)
FENERBAHCE: Volkan – G. Gönül, Yobo, E. Körkmaz, Ziegler – Topal (Erkin, 71.), Raul Meireles – Kuyt, Cristian (Ucan, 75.), Sow (Topuz, 86.) – Webó
Kispad: Günok (k), Irtegün, S. Sahin, Sentürk
LAZIO: Marchetti – Ciani, Cana, Radu – Onazi – Á. González, Candreva, Hernanes (Mauri, 86.), Lulics – Ederson (Ledesma, 62.), Kozák (Klose, 72.)
Kispad: Bizzarri (k), Biava, Crecco, Rozzi
Gólszerző: Webó (78. – 11-esből), Kuyt (91.)
Kiállítva: Onazi (47.)