El: kiesett a Zenit, a Legia és az Athletic Bilbao is

2017.02.23. 20:56
Nick Viergever a nyolcaddöntőbe lőtte az Ajaxot (Fotó: AFP)
Csütörtökön eldől, ki jut a legjobb 16 közé a labdarúgó Európa-ligában: a kora esti mérkőzésen kiderült, hogy például a Zenit és az Athletic Bilbao nem, ráadásul Korhut Mihály és Nagy Dominik csapata is kiesett, azaz nem lesz már magyar labdarúgó a sorozat tavaszi folytatásában.

OSMANLISPOR–OLYMPIAKOSZ PIREUSZ

A kezdőcsapatokat tekintve mindössze két török üldözött két görögöt – a hazai gárda meg a rúgott gólt, az egész mérkőzésen, eredménytelenül, pedig az idegenbeli döntetlen reménnyel töltötte el az Osmanlisport. A szintén gól nélküli első félidő után beállt még két török és még két görög, közben győzött a rutin, simán nyert az Olympiakosz. A mérkőzést Vad II István és ötfős kis csapata dirigálta: egyik csapatnak sem lehetett panasza a működésükre.

APOEL–ATHLETIC BILBAO

Nagyon szűk győzelmet aratott a kupaspecialista baszk gárda odahaza, ráadásul a ciprusiak két gólt is szereztek idegenben. Akárcsak a szünet után, fanatikus szurkolóik legnagyobb örömére, Pierosz Szotiriu pazar röptéje után az agilis Jannisz Janniotasz kiharcolt, majd értékesített egy büntetőt. Szotiriu azonban összeszedte a második sárgáját még jóval a hajrá előtt, csak éppen Aritz Aduriz nélkül kevés veszélyt jelentett a kapura a Bilbao, bár helyzete így is akadt azért. A ciprusi gárda történelme során most először győzött le spanyol ellenfelet.

AJAX–LEGIA WARSZAWA

Sokáig egyetlen gólt sem esett ebben a párharcban, a lengyelországi nulla nullát követően Amszterdamban az első találat a 49. percben született meg, egy kapus- és védőhibát használt ki az előretörő balhátvéd, Nick Viergever. A vendégeknél a kispadon kezdett Nagy Dominik, aki később sem állt be. Űzte-hajtotta a Legiát a nulla Celsius-fok közelébe süllyedő hőmérséklet ellenére is félmeztelenül tomboló lengyel szurkolótábor, de hiába, ezt a párharcot egyetlen gól, egyetlen mozzanat döntötte el, mégpedig az Ajax javára. A holland csapat kapusa, André Onana sorozatban hetedik mérkőzését úszta meg kapott gól nélkül!

ZENIT–ANDERLECHT

A kora esti mérkőzések kisebbik rangadójára tisztes, kétgólos előnnyel érkeztek a belgák, ebből egyet még az első félidőben ledolgoztak az oroszok a brazil karmester, a gólja előtt reklamálás helyett az akciót továbbvivő Giuliano révén, a másikat pedig a hajrá előtt, Artyom Dzjuba révén (Giuliano gólpasszából). Az orosz nem bizonyult hálátlannak, visszaadta a gólpasszt egy újabb lendületes akció végén, ám a kilencvenedik percben betalált az Anderlecht is, erre pedig már nem volt válasza a Zenitnek. Amelyik minden bizonnyal utolsó európai kupamérkőzését vívta a Petrovszkij Stadionban, mert hamarosan átköltözik a Zenit Arénába. A Zenit régi otthonában sohasem kapott ki El-meccsen, ez a siker azonban felért egy vereséggel.

ROMA–VILLARREAL

Valljuk meg őszintén, az olaszok négygólos spanyolországi sikere után ez a találkozó a tipikus „muszájmeccs” kategóriájába tartozott, ennek ellenére egyáltalán nem C-csapatukkal álltak ki a rómaiak, lásd az Alisson – Manolasz, Vermaelen, Juan Jesus – Bruno Peres, De Rossi, Paredes, Mário Rui – Perotti, Totti, El Shaarawy kezdőt. Bizony, sokak örömére a negyvenéves legenda, Totti hol középcsatárt, hol klasszikus játékmestert játszott 102. európai kupamérkőzésén. Először Thomas Vermaelen csempészett izgalmat a csendesen csordogáló mérkőzésbe, amikor gólpasszt adott Santos Borrénak az első negyedóra elteltével, de ettől sem lángolt fel a „farkasok" játékkedve, fütyült is rendesen az ennél jóval többre vágyó hazai közönség. Komolyabban vette a pihenő után a mérkőzést a Roma, nem is szerzett több gólt a Villarreal – de az olaszok sem, ráadásul Totti is kihagyta helyzetét, a csereember Antonio Rüdiger pedig abszolúte fölöslegesen kiállíttatta magát. Maradjunk annyiban: most került ki a pont a rómaiak továbbjutására.

BESIKTAS–HAPOEL BEER-SEVA

A lényeget megtudtuk erről a párviadalról az első mérkőzés után: a Besiktas 3–1-re nyert idegenben, ezzel gyakorlatilag eldőlt a továbbjutás kérdése. A hazaiak fantasztikus négyese, azaz a Ricardo Quaresma, Talisca, Ryan Babel, Vincent Aboubakar kvartett hamar döntésre akarta vinni a dolgot, utóbbi hamar betalált, elképesztően nagy bombagóllal. Hogy ne utazzanak haza nagyon rossz szájízzel a vendégek, arról Anthony Nwakaeme találata gondoskodott – a végén azonban nyertek a hazaiak a csereként beálló válogatott ék, az öt védő közül is betaláló Cenk Tosun góljának köszönhetően. Az izraeliek légiósa, Korhut Mihály sérülése miatt nem léphetett pályára.

AZ ESTI EL-MÉRKŐZÉSEKRŐL BŐVEBBEN ITT OLVASHAT!

EURÓPA-LIGA
A 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT, VISSZAVÁGÓK

Osmanlispor–Olympiakosz Pireusz 0–3 (Anszarifard 47., 86., Elyounoussi 70.)
Továbbjutott: az Olympiakosz Pireusz, 3–0-s összesítéssel
APOEL–Athletic Bilbao 2–0 (Szotiriu 46., Janniotasz 54. – 11-esből)
Kiállítva: Szotiriu (55., APOEL), A. Iturraspe (91., Bilbao)
Továbbjutott: az APOEL, 4–3-mal
Ajax–Legia Warszawa 1–0 (Viergever 49.)
Továbbjutott: az Ajax, 1–0-val
Zenit–Anderlecht 3–1 (Giuliano 24., 78., Dzjuba 72., ill. Thelin 90.)
Továbbjutott: az Anderlecht, 3–3-mal, idegenben szerzett góllal
Roma–Villarreal 0–1 (Borré 16.)
Kiállítva: Rüdiger (82., Roma)
Továbbjutott: a Roma, 4–1-gyel
Besiktas–Hapoel Beer-Seva 2–1 (Aboubakar 17., Cenk Tosun 87., ill. Nwakaeme 64.)
Továbbjutott: a Besiktas, 5–2-vel

KORÁBBAN

Saint-Étienne (francia)–Manchester United (angol) 0–1 (Mhitarjan 16.)
Továbbjutott: a Manchester United, kettős győzelemmel, 4–0-val

Schalke (német)–PAOK (görög) 1–1
(Schöpf 23., ill. Nasztaszics 25. – öngól)

Továbbjutott: az FC Köbenhavn, 2–1-gyel
Tottenham Hotspur–Gent 2–2 (C. Eriksen 10., Wanyama 61., ill. Kane 20. – öngól, Perbet 82.)
Kiállítva: Alli (40., Tottenham)
Továbbjutott: a Gent, 3–2-vel
Sparta Praha–FK Rosztov 1–1 (Karavajev 83., ill Poloz 13.)
Kiállítva: Nhamoinesu (67., Sparta)
Továbbjutott: a Rosztov, 5–1-gyel
Fiorentina–Mönchengladbach 2–4 (Kalinic 17., Valero 28., ill. Stindl 44., 47., 55. – az elsőt 11-esből, A. Christiansen 60.)
Továbbjutott: a Mönchengladbach, 4–3-mal
Lyon–Alkmaar 7–1 (Fekir 5., 27., 78., Cornet 17., Darder 34., Aouar 78., Diakhaby 89., ill. Levi Garcia 26.)
Továbbjutott: a Lyon, kettős győzelemmel, 11–2-vel
Sahtar Doneck–Celta Vigo 0–2 (Aspas 91. – 11-esből, Cabral 109.) – h. u.
Továbbjutott: a Celta Vigo, 2–1-gyel