Csak kapufákig jutott az Arsenal, El-döntős a Villarreal

2021.05.06. 20:50
Pierre-Emerick Aubameyang kétszer is eltalálta a kapufát (Fotó: AFP)
Az Arsenal gól nélküli döntetlent játszott a Villarreallal az Európa-liga elődöntőjének visszavágóján, így a spanyol csapat jutott be a döntőbe, amelyben a Romát búcsúztató Manchester United lesz az ellenfele.

EURÓPA-LIGA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
ARSENAL (angol)–VILLARREAL (spanyol) 0–0
London,
Emirates Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Vincic (szlovén)
ARSENAL: Leno – Bellerín (Nketiah, 90+1.), Holding, Pablo Marí, Tierney (Willian, 80.) – Partey – Saka, Ödegaard (Martinelli, 66.), Smith Rowe, Pépé – Aubameyang (Lacazette, 80.). Menedzser:Mikel Arteta
VILLARREAL: Rulli – Mario Gaspar, Albiol, Pau Torres, Pedraza (A. Moreno, 90+1.) – Parejo, Coquelin, Trigueros – Chukwueze (Pino, 30.; Moi Gómez, 90+1.), Gerard Moreno, Alcácer (Bacca, 72.).Vezetőedző:Unai Emery
Továbbjutott: a Villarreal, 2–1-es összesítéssel

Tizenöt esztendővel ezelőtt a Bajnokok Ligája-döntő volt a tét a két csapat párharcában: akkor az Arsenal az egygólos hazai siker után idegenben kiharcolta a továbbjutást, most azonban nyernie kellett a fináléba kerüléshez.

Mikel Arteta csapatán az első félidőben nem látszott a győzelmi kényszer, a kis túlzással nézhetetlen játékrészt a közepes iram jellemezte, helyzetek pedig alig adódtak: a vendégek egy átlövéssel és egy szabadrúgással veszélyeztettek, míg az Arsenal egy kapufát tudott felmutatni, Pierre-Emerick Aubameyang látványos lövéssel majdnem előnyhöz juttatta az észak-londoniakat.

A szünet után eggyel magasabb fokozatba kapcsolt az angol együttes, Nicolas Pépé rögtön az első percben majdnem kilőtte a bal alsót, nem sokkal később pedig Emile Smith Rowe emelt óriási helyzetben a kapu mellé.

A kezdeti lendület szép lassan elhalványult, és bár a hajrában volt még esély – Aubameyang ismét eltalálta a kapufát –, az átütőerő hiányzott a hazaiakból.

A Villarreal története első európai kupadöntőjére készülhet, míg az Arsenal minden bizonnyal kénytelen lesz azzal szembesülni, hogy 26 év elteltével ismét nemzetközi szereplés nélkül kezd meg egy idényt.0–0

A MÁSIK MÉRKŐZÉSEN
Roma (olasz)–Manchester United (angol) 3–2 (Dzeko 57., Cristante 60., Zalewski 83., ill. Cavani 39., 68.)
Továbbjutott: a Manchester United, 8–5-ös összesítéssel

DÖNTŐ
2021. május 26., Gdansk (Lengyelország),Stadion Energa Gdansk
21.00:Villarreal–Manchester United– élőben az NSO-n!

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+6. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+5. PERC: Próbálkozik az Arsenal, de nem tud helyzetet kialakítani.

90+2. PERC: Nketiah sárga lappal mutatkozik be, Coquelint találta telibe.

90+1. PERC: Cserék mindkét oldalon.

Öt perc a ráadás.

88. PERC: Bellerín lövése visszapattant a spanyolhoz, az indítás már nem jó Martinellinek – aki egyébként is lesen volt.

86. PERC: Pino kapta a mérkőzés első sárga lapos figyelmeztetését.

Az Arsenal 11 meccsen mindössze egyszer szenvedett vereséget spanyol csapattól hazai pályán az egyenes kieséses szakaszban (hét győzelem és három döntetlen mellett).

80. PERC: Kettős csere, Lacazette és Willian a pályán, Aubameyang és Tierney számára ennyi volt a meccs.

79. PERC: Újabb kapufa, megint Aubameyang! Bellerín tökéletes beadása megtalálta a támadót, akinek a fejese visszajött a jobb kapufáról.

77. PERC: Saka szöglete után Martnelli átlövése jócskán elkerülte a kaput.

74. PERC: Holding ismét fejjel, ez sokkal veszélyesebb volt!

72. PERC: Bacca állt be a vendégekhez, Alcácer ment le.

Az Arsenal a legutóbbi két hazai El-meccsén nem tudott nyerni, előtte viszont tizenháromból tizenegyet behúzott.

71. PERC: Saka szabadrúgása után Holding fejelt kapu fölé.

66. PERC: Az első hazai csere, Ödegaard helyett Martinelli a pályán.

Visszatért a pályára a védő.

61. PERC: Ezúttal Pablo Marít kell ápolni, aláfordult a bokája.

58. PERC: Pino lövésszerű beadását Leno tolta szögletre.

53. PERC: Gerard Moreno került helyzetbe, a gyenge lövésre leért Leno.

Szerencsére nincs komoly baj, mindketten tudják folytatni.

51. PERC: Pépé és Albiol is kifeküdt egy fejpárbajt követően.

49. PERC: Rulli mellényúlt egy beadásnak, Smith Rowe viszont nem tudta kihasználni, óriási helyzetben a kapu mellé emelt.

A Villarreal 13 mérkőzés óta veretlen Európában, ezek közül tizenkettőt megnyert.

47. PERC: Tierney remek mozdulattal emelte be a védők mögé a labdát, Pépé lövése sem volt rossz, de centikkel elkerülte a bal alsót.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

A másik mérkőzésen a Manchester United 1–0-ra vezet a Roma ellen – percről percre itt!

ELSŐ FÉLIDŐ

45+4. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ

Három perc a ráadás.

43. PERC: Partey labdaszerzését követően egy gyors Arsenal-támadás, de Ödegaard passza után Saka beadása pocsék lett.

41. PERC: A szöglet után Pépének kellett blokkolnia egy lövést.

40. PERC: Pablo Marí is a saját kapuját veszélyeztette, egy passzba lépett bele szerencsétlenül.

39. PERC: Aubameyang lövését csak nagy üggyel-bajjal hárította Rulli, gyakorlatilag saját magának adott kézzel kötényt.

32. PERC: Bellerín sprintelt el a jobb szélen, de a labdát már csak becsúszva érte utol az alapvonalnál, így Rullinak nem volt nehéz dolga.

30. PERC: Hordágyon kellett levinni a nigériait, Pino érkezett a helyére.

28. PERC: Chukwueze terült el fájdalmas arccal, lehetséges, hogy nem tudja folytatni.

26. PERC: Kapufa! Aubameyang beadását a gabonihoz húzták vissza a védők, ő pedig okos lövéssel a jobb kapufát találta telibe.

Ki szerzi meg a vezetést?

25. PERC: Tierney 30-ról próbálkozott, métereket tévesztett.

23. PERC: Parejo 20 méterről, ha nem is sokkal, de a kapu fölé lőtt.

22. PERC: Partey akasztottaössze Parejo lábait, nagyon jó helyről végezhet el szabadrúgást a Villarreal.

20. PERC: Saka ívelt az ötöshöz, de hosszú volt Pépének.

Pépé és Saka helyet cserélt, az elefántcsontparti átment a jobb szélre, az angol pedig a balra.

16. PERC: Ödegaard ível középre, Rulli jól jött ki a kapujából, és elöklözte a labdát.

16. PERC: Saka tartotta meg két ember között a labdát, a szöglet volt a legtöbb, amit kihozhatott belőle.

15. PERC: Trigueros ugratta volna ki Alcácert, de nem volt jó az ütem.

A Villarreal az előző 16 alkalomból tizenötször továbbjutott, amikor megnyerte az első mérkőzést egy európai kupasorozat egyenes kieséses szakaszában – az egyedüli kivétel a Liverpool elleni 2016-os Európa-liga-elődöntő volt.

9. PERC: Nem jó a védelem mögé beívelt labda, amit Bellerín kísért az alapvonalon túlra.

5. PERC: Chukwueze lőtt ballal a tizenhatos sarkáról, Lenónak bizony nyújtózkodnia kellett.

2. PERC: Ödegaard sarokrúgása nem hozott helyzetet.

2. PERC: Pépé cselezgetett, amíg ki nem harcolt egy szögletet.

Granit Xhaka megsérült a bemelegítés során, így Kieran Tierney kezd balhátvédként az Arsenalban.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A Villarreal indította útjára a labdát.

Érkeznek a csapatok, piros-fehér szerelésben az Arsenal, sárgában a Villarreal.

A másik mérkőzésen a Manchester United 6–2-es előnyről kezdi meg a Roma elleni visszavágót – percről percre itt!

A mérkőzés játékvezetője a szlovén Slavko Vincic.

Az Arsenalnál David Luiz, a Villarrealnál Juan Foyth és Iborra hiányzik sérülés miatt. Dani Ceballos és Étienne Capoue eltiltottak.

A mai program

A találkozót a Sport1 élőben közvetíti.

Köszöntjük kedves olvasóinkat az Arsenal–Villarreal Európa-liga-elődöntő online tudósításában. Hamarosan kezdünk, tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

A korábbi német és angol gólkirály Pierre-Emerick Aubameyang trófeaközelbe repítheti a Villarreal elleni visszavágónak hátrányból nekivágó Arsenalt.

Tizenöt évvel ezelőtt izgalmas párharcot vívott egymással az elődöntőben az Arsenal és a Villarreal, csak akkor egy szinttel feljebb, a Bajnokok Ligájában. A londoni 1-0 után Spanyolországban 0-0-s eredmény született, az „ágyúsok” bejutottak a fináléba, igaz, alulmaradtak a sokáig emberelőnyben futballozó Barcelonával szemben.

A Villarreal azóta nem tényező az európai kupaporondon, és bizony az Arsenal sem, hogy mást ne említsünk, az évezred elején szuper­sztárok sorát felvonultató, ezzel szoros összefüggésben világszerte jelentős népszerűségre szert tevő egyesület a BL-döntője óta egyszer, 2008-2009-ben jutott el a négy közé a legrangosabb európai kupasorozatban.

Ahol egyébként 2017 óta nem járt...

Most megvan az elődöntő, még ha csak az Európa-ligáé is, az ellenfél a Villarreal, és megvan az egygólos különbség is, mint 2006-ban, csak éppen most a spanyolok javára. Az El-párharc első, egy-egy kiállítást is hozó (emitt Étienne Capoué, amott Daniel Ceballos kapott második sárga lapja után pirosat) felvonását ugyanis a dél-európai gárda nyerte meg 2–1-re, ám az előny cseppet sem megnyugtató.

Ugyanakkor az is igaz, hogy az Arsenal csaknem három hónapja ért el hazai pályán olyan eredményt (4–2 a Leeds ellen a Premier League-ben), amely csütörtökön kilencven perc után továbbjutást érne, mi több, a legutóbbi öt tétmérkőzéséből egyet sem tudott megnyerni a stadionjában, két döntetlen mellett háromszor kikapott.

Hogy mégis miben bízhat a londoni együttes?

Nos, a klasszisokban mindenképpen, akik egymaguk eldönthetnek kiélezett összecsapásokat, s bár az Arsenal híján van klasszisoknak, ott lesz majd a pályán Pierre-Emerick Aubameyang, aki mégiscsak e kategóriába sorolandó.

Unai Emery, a Villarreal vezetőedzője:
„A legkevésbé sem megnyugtató az egygólos előnyünk, és mivel angol csapat lesz az ellenfelünk, az első perctől az utolsóig frissnek és dinamikusnak kell lennünk. Csapatom jó formában van, a játékosok éhesek a sikerre, az Európa-liga-döntőbe jutás az egyesület történetének legjobb eredménye lenne. Ennek szellemében készülünk az Arsenal elleni visszavágóra.”

„A múltkori bajnoki fordulóban gólpasszt adott és gólt szerzett a Newcastle legyőzése alkalmával, márpedig neki nagyon fontos, hogy betaláljon, az hozza meg igazán a játékkedvét. Meg persze a nagy lehetőség, hiszen továbbjutás esetén neki is esélye nyílik a rangos európai trófea elhódítására. Sajnos ritkán játszhat elődöntőt az Arsenal a nemzetközi kupaporondon, úgyhogy meg kell ragadnunk az alkalmat” - idézte az uefa.com az Arsenalt irányító Mikel Artetát.

A 31 esztendős gaboni válogatott Aubameyang leküzdötte maláriás megbetegedését, erőt demonstrált a Newcastle ellen, s ha lesz kedve futni, már csak a megfelelő embert kell megtalálni, aki ki tudja ugratni őt. A csütörtöki lesz a 145. fellépése a londoniak mezében, ez idáig 85 gólt szerzett 2018-as érkezése óta, előzőleg a Dortmundban német, az Arsenalban pedig angol gólkirály lett, nyilvánvaló, hogy kulcsember lehet a Villarreal elleni visszavágón.

Ha pedig sikerül kivívni a továbbjutást, már tényleg csak egyetlen lépésre, egyetlen mérkőzésre lesz a hőn áhított trófea.

És azzal együtt a londoni csapat oly régen vágyott Bajnokok Ligája-szereplésének kiharcolása.