David Luizé az utolsó szó, a 94. percben nyert a Chelsea

2013.04.25. 20:50
Moses (jobbra) szerencsés góllal szerzett vezetést a Chelsea-nek (Fotó: Reuters)
A labdarúgó Európa-liga elődöntőjének első mérkőzésén a Chelsea David Luiz 94. percben szerzett szabadrúgásgóljának köszönhetően 2–1-re nyert az FC Basel otthonában, nagy lépést téve a finálé felé.

A MÉRKŐZÉS

A bázeli közönség a harmadik percben nagy ovációval fogadta az első hazai szögletet, amely végén Mohamed el-Neni beadása a kapu fölé hullott, a hálóban kikötő Cech megnyugvására. Az első Chelsea-kornert Yann Sommer tépte le a levegőből, ezzel meg nagyjából le is írtuk, mi történt a találkozó első tíz percében – aki lemaradt róla, az csak azért bánhatta, mert kihagyott egy élőképet a meccs elején.

Bezzeg azután! A 12. perc meghozta az első helyzetet, jobb oldali Chelsea-akció végén Azpilicueta beadását Lampard küldte rá, Sommer védett. Itt még védett, a szöglet után már nem: Lampard jobb oldalról tekert középre, Victor Mosesről pedig előbb a földre, aztán a hálóba pattant a labda (0–1).

A góltól kissé meghőkölő svájciak egy brutális erejű (és Cech által kapu fölé nyomott) Schär-szabadrúgással jelezték: kezdik összeszedni magukat, majd ezen felbuzdulva egy kisebb helyzetet is kidolgoztak, ám Szalah perdítése gyenge volt, Cechnek még a pulzusa sem emelkedett meg tőle.

A 28. percben Stocker beadása a kapufára hullott (oldalról, annyira nem volt veszélyes a helyzet) – mindkét csapat a széleken próbálkozott, ha tehette, ziccer azonban nem adódott. Az első fél órát Schär mentése zárta, a Basel-játékos a védőmaszkos Fernando Torres kísérletébe repült bele (az eddigiek alapján megállapíthattuk: az igen aktív svájci 16-os jól schärtepertélt…).

A Chelsea a korán megszerzett előny kényelmességével futballozott – az angol csapat különösebben nem erőltette meg magát –, az ötlethiánnyal küszködő bázeliek meg a becsülettel daráláson kívül nem tudtak mást hozzátenni a meccshez. A félidőt Chelsea-gól zárhatta volna, ám Eden Hazard hiába lépett ki ziccerben középen, megnézte magának a kaput, és elegánsan mellé passzolt. A támadást egy olyan akció előzte meg, amely nagyjából hű képet adott a félidőről: Torres nem balra passzolt (ahol üresen várt Hazard), hanem jobbra, a beadást követően aztán ollózni akart (de a hátán puffant), Hazard pedig körülbelül a harmincadik sort kínálta meg a labdával... Egy szó mint száz: nem volt túl jó első félidő, a Chelsea korán vezetést szerzett, a Basel pedig a mezőnyben nagyjából egyenrangú partner volt, de igazi veszélyt nem tudott teremteni.

A második félidő erőteljes bázeli ijesztgetéssel kezdődött, a 48. percben ugyanis hatalmas mázlival őrizte csak meg vezetését a Chelsea. Stocker megindult balról befelé, megtolta néhányszor a labdát, majd megcélozta a jobb alsót – nem sokat tévedett, a labda a kapufa tövéről kipattant, a dermedten figyelő és teljesen esélytelen Cech tekintetétől kísérve. A válasz is kapufa volt, Hazard száguldott el a bal oldalon, az alapvonalról precízen gurított vissza, Torres pedig kinézte magának a jobb fölsőt, ám labdája a kapufáról kivágódott: Sommer ugyanúgy hálát adhatott a szerencséjének, mint Cech, mert köze pontosan ugyanannyi volt a lövéshez – semmi.

Az 58. percben egy bal oldali szögletnél Cech csúnyán aláfutott a labdának, Ivanovics meglepetésében ugyanezt tette, ám Marco Streller hiába fejelhetett a hosszún, már nem tudta kapura tenni a labdát. Ő valószínűleg szintén meglepődött az eseménysoron... Egy óra elteltével váltott a hazai edző, Murat Yakin, Serey Die helyére Marcelo Díazt küldte be. A váltás egyben taktikai változtatás volt, védekező középpályás helyére középső, elsősorban az előkészítésben és a passzolásban jeleskedő középpályás érkezett a Baselbe.

A sokat nem mutató el-Nenit Jacques Zoua váltotta, az új regrutát díszlövéssel köszöntötte Fabian Frei, aki nagy (és a kaput elkerülő) bombával jelezte: unja a békésen csordogáló meccset. A Chelsea-be Juan Mata állt be Hazard helyére, és góllal kecsegtető támadást is indított rögtön – két apró probléma akadt, az egyik, hogy Sommer védett, a másik, hogy az asszisztens (valószínűleg tévesen) beintette a lest.

A hajrára egy bázeli helyzet adta meg a jelet, a jobb oldalon a tizenhatosra betörő Szalah azonban hosszan vette át a labdát, lehetőséget adva a kifutó Cechnek a tisztázásra. Szalahnak ezzel „vége is volt" (David Degen váltotta), míg a gólpasszos Frank Lampard helyére Oscar állt be a Chelsea-be. Mata beívelt szabadrúgását Ivanovics kapu mellé lőtte, a durvuló David Luiz pedig sárgát kapott Degen lezúzásáért – örülhetett, mert piros is lehetett volna.

A szabadrúgás után a svájciak a bal oldalon megkeverték a londoniakat, ám a középre lőtt labdát a Chelsea „életmentő-specialistája", Ashley Cole mentette a gólra éhesen érkezők elől. A Basel nyomás alá helyezte a Chelsea-t, de a kapu előtti tömörüléseknél rendre nem jött ki a lépés a hazaiaknak. Egészen a 86. percig. Ekkor egy beívelés okozott gondokat a Chelsea-nek, a bal oldalra hulló labdára érkező Stockert pedig a játékvezető szerint szabálytalanul tüntette el Azpilicueta – TIZENEGYES! A büntetőt Fabian Schär magabiztosan berúgta középre, a bázeliek bevetették az összes bevethető pirotechnikai eszközt örömükben – 1–1!

Gólra nagy kihagyott helyzettel válaszolt a Chelsea, Yann Sommer bakija után Oscar rúghatott volna gólt, ám ziccerben nem találta el a kaput sem. Schär a meginduló Moses „a cél szentesíti az eszközt" típusú begyalulásáért kapott sárgát, a veszélyes szögből járó szabadrúgást Mata a bal alsó mellé küldte.

Ha az eddigi helyzetek láttán azt hihették volna a nézők, már látták a legnagyobbat, hát alaposan tévedtek: Mata szöglete után John Terry közvetlen közelről bólintott, de hihetetlen módon Sommert találta el, a bázeliek meg (maguk sem tudták, hogyan) megúszták a helyzetet. A bongyor hajú David Luiznak volt még egy dobása (rúgása) a 94. percben, és ez döntőnek bizonyult: szabadrúgáshoz jutott a Chelsea Stocker szabálytalansága nyomán, a brazil megcélozta a bal alsót, és Sommer már csak beljebb tudta segíteni a labdát – óriási kapushiba, 1–2.

NYERT A CHELSEA, NAGY LÉPÉST TÉVE A DÖNTŐ FELÉ!

A sorsdöntő szabadrúgás (Fotó: Reuters)

EURÓPA-LIGA
ELŐDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
BASEL (svájci)–CHELSEA (angol) 1
–2 (0–1)
Bázel, St. Jakob Park, 40 000 néző. V: P. Královec (cseh)
BASEL: Sommer – Ph. Degen, Schär, Dragovic, Pak Dzsu Ho – el-Neni (Zoua, 65.), F. Frei, S. Die (M. Díaz, 63.) – Szalah (D. Degen, 79.), Streller, Stocker. Vezetőedző: Murat Yakin
A kispadon: Vailati (k.), Sauro, Steinhöfer, Cabral
CHELSEA: P. Cech – Azpilicueta, Ivanovics, Terry, A. Cole – David Luiz – Hazard (Mata, 70.), Lampard (Oscar, 80.), Ramires, Moses – F. Torres. Menedzser: Rafael Benítez
A kispadon:
Turnbull (k.), Cahill, Bertrand, Mikel, Benajun
Gólszerző: Schär (87. – 11-esből), ill. Moses (12.), David Luiz (94.)

VÉGET IS ÉRT EZZEL A TALÁLKOZÓ!

94. PERC DAVID LUIZ GÓLJÁVAL NYER A CHELSEA! A brazil védő jobbal ellő egy 19 méteres szabadrúgást középről, a labda a bal alsóba köt ki a szétrebbenő sorfal mellett. Sommer is benne van ebben, késve vetődik, bár még beleér: 12!

90. perc
Hihetetlen, Terry, Sommer! Az angol bekk fejel egy szöglet után kapura az Ivanovics és Moses által visszatett labdát, három méterről az előtte álló kapusba!

Négy perc a ráadás.

89. perc Fabian Schär is kap egy sárgát.

88. perc
MIK MARADTAK KI, TE JÓ ÉG! Moses lő jobbról a kapu elé, Torres és Mata is elvéti, majd Oscar bombáz hat méterről, jobbról, jobbal a nézőtérre.

87. PERC FABIAN SCHÄR JOBBAL A KAPU KÖZEPÉBE LŐ. CECH BALRA EL: 11!

86. perc
D. Degen rúg lyukat 16-ról, majd Stockert buktatja Zoua jobb oldali beívelése után Azpicilueta. BÜNTETŐ!

83. perc David Luiz is kap egy sárgát, pedig pirosat ért volna a tett, mert kis híján eltörte nyújtott lábbal Philipp Degen sípcsontját.

82. perc Hatalmas pogó a londoniak 16-osán belül, előbb Ivanovics, két percre rá A. Cole ment becsúszva.

81. perc David Degen lerántja Matát, sárga. A sértett ível be balról, a túloldalon Ivanovics csúsztat becsúszva mellé, majd visszafelé összekakaskodik az osztrák-szerb Dragoviccsal.

80. perc Lampard is lejön, de ő csigatempóban, mint ahogyan egy tavaszi álmos és meleg délutánon tologatja az aktákat egy ügyintéző az asztalán, úgy teszi egyik lábát a másik elé. Oscar fut be a helyére.

79. perc Az egyiptomi le is Szalah a pályáról, David Degen váltja.

78. perc
Cech ment bátor kivetődéssel a labdát túl hosszan átvevő Szalah elől az ötös jobb sarka előtt.

A MÁSIK EL-ELŐDÖNTŐN NINCS ENNYI KAPUFA? UGYAN MÁR...

73. perc Díaz kicselezi Lampardot a 16-os előtt, majd mielőtt Terry odaérne, jobbal a léc fölé teker, bő egyméternyivel.

„Dragovic keresztet vet, és reklamál a sárga után. Hiába osztrák válogatott, a délszláv vért nem tudja elnyomni."

71. perc Juan Mata váltja időközben Hazard-t, miközben a hazai közönség még a sárga ellen tüntet.

70. perc Aleksandar Dragovic szereli tisztán, de becsúszva Torrest, ezért kap egy sárgát...

68. perc Ashley Cole kireklamál magának egy eltiltást.

67. perc
Fabian Frei lő jobbal 17-ről pár centiméterrel a bal felső mellé.

66. perc
Degen ível az ötös elé, Streller lőhetne, vagy lekészíthetne Zouának, de ő inkább Ramireshez passzol az ötösről.

"Jó beadás, a szomszéd kantonban is látták a labdát" – segít be a kommentálásba MG kolléga.

65. perc El-Neni le, Jacques Zoua váltja, a kameruni csatár.

63. perc Die ma már nem farag tovább, a támadóbb szellemű középpályás, Marcelo Díaz váltja.

MAI EL-GÓLOK ÉS KIHAGYOTT BÜNTETŐK ITT!

56. perc
El-Neni bal oldali szöglete után Cech aláfut, a túlsó ötös-csücsökről Streller viszont jócskán a rövid sarok mellé bólint.

54. perc
ÚJABB KAPUFA! Némi unalom után Hazard megy el szépen a balon, középre gurít, Torres ballal kilenc méterről kapásból félmagasan a jobb oldali kapufára bombáz. Sommer szemmel sem tudta követni az eseményeket, nemhogy a kezét felemelni.

48. perc
KAPUFA! Strellerrel háromszögel a 16-os bal sarka előtt Stocker, majd 15-ről jobbal a jobb oldali kapufát találja el lapos lövése!

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A Chelsea eddig csak egyszer akadt össze svájci csapattal az európai kupákban: 2000-ben a St. Gallennel az UEFA-kupában.

Fernando Torres legutóbbi három El-fellépésén négyszer volt eredményes. El Nino emberes az El-ben.

Moses 110 percenként eredményes ugyanitt.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! ISZTAMBULBAN 0–0 A FENERBAHCE–BENFICA, A FENER BÜNTETŐT RONTOTT A FÉLIDŐ VÉGÉN. KÖZVETÍTÉS ITT!

45. perc
HAZARDDDD! Egy kontra során Moses estében is remekül tálalja a labdát Hazard elé, aki egyedül viheti azt a kapu(s)ra, de rossz átvétel után jobbal 11 méterről jócskán a jobb sarok mellé gurít.

44. perc
Lampard ad be jobbról, Torres ollózásától kacag a hazai közönség, az eltört labdát Hazard 14-ről az égbe aprítja.

40. perc John Terry bukfenc közben bal kézzel elüti a labdát, majd eljátssza, hogy elgázolja őt Schär. Nyer az angol: nincs sárga, és szabadrúgással ők jönnek.

A két csatár: el-Neni, az egyiptomi, és El Nino, a Kölyök, a spanyol.

Na jó, Felipe Melo és Gilberto Silva kivételével. Meg Dunga.

35. perc Sommer segíti ki védőit, és menti Ramires az ötös jobb sarka elől megküldött, a jobb alsó felé tartó, félig-meddig sarkazásos lövését. A brazil szűrők is egészen elképesztő technikai képzettséggel bírnak.

31. perc
Fernando Torres cselezi magát beljebb a 16-os jobb csücskétől, ballal lő, de az ötös előtt álló Schär blokkol, majd tisztáz is. Lampard alig 53 másodperc alatt elvégzi a szögletet, amelyet Sommer kap le a levegőből, annak ellenére is, hogy Ivanovics könyökkel megbúbolja.

A svájci bajnok legutóbbi négy, angolokkal vívott mérkőzésén veretlen, és mindig rúgott legalább egy gólt. Pedig a Manchester United és a Tottenham volt a két ellenfél!

27. perc
KAPUFA! Valentin Stocker kavargat a jobbon Szalahhal, majd kisodródott helyzetből, nyolc méterről lő, a labda a bal oldali kapufa külső élére pattan. Cech fedezte egyébként a labda útját, nem lett volna gól semmiképpen sem.

26. perc
Sommer bokszol ki az ötösről egy bal oldali Lampard-beadást.

Támad, támad a Basel, de csak közepesen veszélyes középtávoli lövésekig jut. A Chelsea-kontrák hasonlóképpen erélytelenek.

21. perc
Serey Die forgatja be Eden Hazard-t. Kézzel és lábbal, így szabadrúgás.

18. perc
Mohamed Szalah lő ballal 14-ről, középről, de csemege ez a kapusnak.

16. perc Fabian Schär lő el egy 19 méteres szabadrúgást, Petr Cech kiüti a léc alól a labdát, amely a bevetődő David Luizon előtte gellert kapott.

12. perc VEZET A CHELSEA, MOSES! Most meg az összes bázeli lemarad: Lampard szögletét az ötös vonaláról VICTOR MOSES a jobb felső sarokba fejeli. Egyetlen ember akadályozta, aki a legközelebb állt hozzá: Braniszlav Ivanovics... 0–1!

12. perc
César Azpilicueta jobb oldali beadását az ötös rövid oldala elől teszi kapura jobbal Lampard, Sommer véd a rövid sarok előtt, vetődve. Philipp Degen nagyon lemarad, korner.

7. perc Moses jobb oldali beadását fejeli ki az ötös rövid sarka előtt csukamozdulattal Aleksandar Dragovic. A szögletet itt is elrontják, Frank Lampard beívelése pedig úgymond mély.

3. perc
Pak Dzsu Ho harcol ki a balon egy szögletet, amelyet Mohamed el-Neni végez el, majd az egyiptomi a hozzá visszakerülő labdát jobbal éppen csak a léc fölé kanyarintja a 16-os bal csücskétől.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak vörös-kékben, a vendégek fehér-égszínkékben.

A lelátón ott található többek között Roger Federer, a svájci belügyért felelős Alain Berset, illetve a Bayern-játékos, Xherdan Shaqiri is.

Bázelben egy órával a mérkőzés előtt 20 Celsius-fok volt.

A szervezettség keménységet (az Európa-liga mostani kiírásában a svájciak játékosai 27 sárga és három piros lapot kaptak), az ellenfél kapuja előtt pedig pontosságot jelent: a csapat hét gólt szerzett eddig szögletből, ami az előző adathoz hasonlóan idényrekord az Európa-ligában.

A meccset megelőzően a Basel kapusa, Yann Sommer töltötte a legtöbb percet (1110) a pályán az Európa-liga 2012–2013-as kiírásában.

A Chelsea lehet az első csapat, amely egymást követő két évben megnyeri a BL-t és az El-t is.
John Terrynek a mai a 101. európai kupamérkőzése.

Mohamed Szalah adta a legtöbb gólpasszt (4) az El eddigi szakaszában.

A Baselnél több gólt (11-et) egyetlen csapat sem szerzett a második félidőben.

JÖTTEK-MENTEK: ilyen sincs.

Egy kis örökmérleg:
0
, 0, 0, 00.

Nem játszhat még:
a bázeli Raúl Bobadilla. Aki a sorozatban már öt gólnál jár, csak éppen ősszel a Young Boys színeiben érte el ezeket.

Gary Cahill
sem „százas" egészségügyileg, de a kispadra már leülhetett.

Sérültek: a hazai Kay Voser és a londoni Oriol Romeu.

„Kemény mérkőzés áll előttünk. Jó csapatokkal találkoztunk már eddig is a sorozatban, a Basel sem véletlenül jutott el idáig. Kemény, munkás csapat, remekül támadnak le és veszélyesen kontráznak” – tartotta meg rövid akadémiai székfoglalóját a Baselről Rafa Benítez a mérkőzés előtt.

„Nagyon közel vagyunk a fináléhoz – így a 38 éves Yakin. – A Videoton ellen kezdtük a nagy sorozatot, bizony, voltunk utolsók is a csoportban. A csapatom most azt az utat járja, ahová én irányítottam, remélem, ez az amszterdami döntőbe vezet. Egy nagyon jó és egy közepes teljesítménnyel ez összejöhet. Hiszünk benne!”.

A hazaiak mestere, Murat Yakin nem támaszkodhat a 33 éves Alexander Frei tapasztalatára. A korábbi svájci válogatott csatár a Tottenham elleni nyertes negyeddöntőt követően(!) bejelentette visszavonulását, majd ugyanazzal a lendülettel elfoglalta a Luzern sportigazgatói székét. Frei és Yakin viszonyát beárnyékolta a (klub)politika és a játékstratégia, az edző a veterán harcossal szemben a friss erőt részesítette előnyben.

Az előző idény végén két kulcsembere, Xherdan Shaqiri (jelenleg Bayern München) és Granit Xhaka (Mönchengladbach) költözött fejlettebb futballkultúrájú országba, a Basel azonban nem roppant meg: a bajnokságban listavezető, a Svájci Kupában döntős, az európai porondon elődöntős.

A Basel és a Chelsea összevetésekor egyetlen olyan területet találunk, ahol az előző idényben BL-győztes angolok fölénye nem domborodik ki: a játékoskeret erősségét, a büdzsé nagyságát, az orvosi hátteret tekintve nincs egy súlycsoportban a két csapat, amely két világnézetet képvisel. A Roman Abramovics érdekeltségébe tartozó Chelsea a futballpiac nagyfogyasztója (kész futballistákat vásárol akár 40-50 millió fontért), míg a Basel a maga 35 millió eurós költségvetésével regionális hatalom, globális szempontból ugyanakkor „őstermelő”.

Hogy hogyan kerültek ide a felek? EURÓPA-LIGA-ADATBANK ITT!

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC
BASEL–CHELSEA EURÓPA-LIGA-ELŐDÖNTŐ ELSŐ FELVONÁSÁNAK ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!

ELŐZMÉNYEK

Az európai kupaporondon először elődöntős Baselnek rögös út vezetett a legjobb négy közé. Murat Yakin legénysége a Videotont is magába foglaló G-csoport második helyezettjeként lépett a legjobb 32 közé, ahol az ukrán Dniprót búcsúztatta 3–1-es összesítéssel. A nyolcaddöntőben a szentpétervári Zenit már rágósabb falatnak bizonyult, hiszen a svájciak 2–1-gyel léptek a következő körbe úgy, hogy a párharc visszavágóján több mint egy félidőn át emberhátrányban játszottak, ám az oroszok ennek ellenére sem tudták ledolgozni az első meccsen összeszedett kétgólos hátrányukat. A negyeddöntőben két izgalmas, 2–2-es döntetlent hozó mérkőzés után tizenegyespárbajban ejtette ki a Tottenhamet a svájci listavezető, amely hazai pályán 2012. augusztus 21-e óta nem kapott ki hazai pályán tétmeccsen (legutóbb a CFR Cluj nyert Bázelben BL-selejtezőn).

A Chelsea különösen fontos mérkőzés(ek) elé néz, hiszen a „kékek” ebben a szezonban már csak az Európa-ligában érhetnek révbe, így jóformán a szezonjukért küzdenek az előttünk álló meccseken. Rafa Benítez csapata a BL-ből történt kiesés után a Sparta Prahán (2–1), a Steaua Bucuresti-en (3–2) és a Rubin Kazanyon (5–4) hámozta át magát az egyenes kieséses szakaszban. A londoniak formája egyébként nem a legjobb: legutóbbi hat idegenbeli találkozójukon csak egyszer nyertek.