A Vidi „falura megy”, a Vasas oda, ahol Sallói a király

Vágólapra másolva!
2017.06.19. 17:44
null
„Háború! Ne b.szakodjatok velünk!” – üzeni viszonylag barátságtalan élőképén a Beitar fanatikusait tömörítő La Familia (Fotó: AFP)
A Videoton FC a máltai Balzan, a Vasas az izraeli Beitar Jeruzsálem, a Ferencváros pedig a lett Jelgava ellen készülhet a labdarúgó Európa-liga első selejtezőkörében. Gyorsportréinkban megpróbáljuk kicsit közelebb hozni a riválisokat.

 

Nincs túra a „világ végére”, és az ellenfelek sem feltétlenül félelmetesek: bár a Vasas nem feltétlenül esélyes a Beitar elleni kupacsatában, a Videoton és a Ferencváros jó eséllyel várja az 1. selejtezőkört. Továbbjutás esetén a Vasasra balkáni túra vár (a Botev Plovdiv–Partizani párharc győztese), a Videotonra az észt Nomme Kalju vagy a feröeri B36 Tórshavn, a Ferencvárosra pedig a dán Midtjylland vagy az északír, de 1985 óta FIFA-különengedéllyel ír zászló alatt szereplő Derry City. Addig persze az első fordulón lenne jó túljutni.

AHOL SALLÓI A KIRÁLY – BEITAR JERUZSÁLEM (izraeli)

NÉVJEGY
BEITAR JERUZSÁLEM (izraeli)
Színe: sárga-fekete
Alapítva: 1936
Beceneve: „A menóra”, „A főváros oroszlánjai”
A játékoskeret piaci értéke: 13.9 millió euró
(A transfermarkt.de becslése)
Legnagyobb sikerei: 6x izraeli bajnok (1986–1987, 1992–1993, 1996–1997, 1997–1998, 2006–2007, 2007–2008), 7x izraeli kupagyőztes (1975–1976, 1978–1979, 1984–1985, 1985–1986, 1988–1989, 2007–2008, 2008–2009)

A Vasas ellenfelének, az izraeli Beitar Jeruzsálemnek van a legerősebb magyar kapcsolata a hétfőn kihúzott klubok közül: a sárga-feketék klublegendái között ott a helye Sallói Istvánnak, aki rendkívül sikeres éveket töltött a Beitarnál, a klub európai örök-góllövőlistáján az ő neve van az első helyen. Sallói sikerei nyomán újabb magyarok (Pisont István, Hamar István, Sándor Tamás) is a klubhoz szerződtek. „Stefan” Sallói, ahogy Jeruzsálemben ismerik, körülrajongott sztár volt, egyben a Beitar egyik legeredményesebb korszakának kulcsfigurája.

A hatszoros bajnok Beitarnak az elmúlt évek nem sok sikert hoztak: a bajnoki trófeát 2008, a kupát 2009 óta nem tudta felemelni a csapat, amely egy időben súlyos adósságokkal is küzdött. Az adósságokat végül az új tulajdonos Eli Tabib egyenlítette ki, a klub vezetésétől eltiltott tulaj a 2017–2018-as idény előtt a Beitar „hercegét”, az 1988-ban a belga Mechelen játékosaként KEK-et és európai Szuperkupát nyerő Eli Ohanát nevezte ki adminisztratív vezetőnek. Ohana feladata a klub irányítása, az edző pedig maradt a februárban kinevezett Saron Mimer. Sokatmondó, hogy a 2010-es években ő már a tizenharmadik vezetőedző, és a trénerek közül néhányan többször is visszatértek a kispadra. Mondhatni, szinte palermói a tempó...

A Beitar hatalmas és fanatikus táborral rendelkezik, a „La Familia” szélsőjobboldali, radikálisan muszlimellenes csoport, amelyről dokumentumfilm is készült. A klub és az ultrák viszonya tradicionálisan bonyolult, a Charleroi elleni európai kupamérkőzéseken kirobbanó rendzavarások után Tabib egyszer le is mondott a klubelnöki posztról. Az ultrák egyébként egy rigmusban is úgy hivatkoznak magukra, mint az ország legrasszistább szurkolóira... Nem feltétlenül könnyű velük bírni a klubvezetésnek, ám az is tény, hogy be tudnak fűteni rendesen a Beitar otthonául szolgáló Teddy Stadionban.

Akcióban (és bordó-kékben) a jelgavaiak (Fotó: FK Jelgava)
Akcióban (és bordó-kékben) a jelgavaiak (Fotó: FK Jelgava)

ŐK MÁR NYAKIG A SZEZONBAN VANNAK – FK JELGAVA (lett)

Mivel az összes balti bajnokság a tavaszi-őszi rendszert követi, az FK Jelgava lesz a legjobban játékban a magyar klubok ellenfelei közül – a bordó-fehér-kék színeket viselő klub a Spartaks Jurmala és a Liepaja mögött a harmadik helyen áll 12 forduló után a lett élvonalban.

NÉVJEGY

FK JELGAVA (lett)
Színe:
bordó-fehér-kék
Alapítva: 2004
A játékoskeret piaci értéke: 3.1 millió euró
(A transfermarkt.de becslése)
Legnagyobb sikerei: 4x lett kupagyőztes (2009–2010, 2013–2014, 2014–2015, 2015–2016)

A mai formájában 2004-ben megalakult (a RAF Jelgava és az FK Viola fuzionált) FK Jelgava kupaspecialista csapat, egymás után három Lett Kupát is elhódított, a független Lettország futballtörténetében ez korábban csak a Skontónak és a Ventspilsnek sikerült.

Az európai porondon a Jelgava kifejezetten kellemetlen ellenfélnek számít, a bolgár Liteksz Lovecs és a szlovák Slovan Bratislava is „áldozatai” között szerepelt a korábbi években. A Slovantól pont a Fradiba szerződő Priskin Tamás aligha szeretné átélni megint a 2016-os „buktát”:

„Kellemetlen emlék, hiszen kiejtett minket. Fizikailag erős csapatról van szó, nagyon magas védői vannak. Ugyanakkor a rövid passzos, kombinatív játék eredményre vezethet ellenük, de biztosan nem lesz könnyű párharc” – mondta a válogatott csatár a Jelgaváról az FTC hivatalos honlapjának. Az FK Jelgava rövidke története során először a 2016–2017-es El-selejtezőben jutott túl két körön, végül a Beitar Jeruzsálem állította meg a harmadikban.

A klub valódi nemzetközi alakulat: az edző moldovai (Alexandru Curteian), a keretben van egy erős litván egység mellett észt, moldovai (az edző fia, nem teljesen meglepő módon), ausztrál-horvát, brazil, illetve egy angol-thaiföldi is. Utóbbinak, Kler Hehnek egészen különleges élettörténete van. A karen etnikai csoportba tartozó fiú a mianmari határon született egy menekülttáborban, és ott is kezdett el futballozni.

„Innen nem lehet elkerülni, nincs útlevelünk sem, amellyel Thaiföldre mehetnénk, mint ahogy bármilyen más ember megteheti”emlékezett vissza a Reuters hírügynökségnek táborbeli életére Kler Heh. Végül egy ENSZ-program segítségével áttelepítették Sheffieldbe, a helyi United felfigyelt tehetségére, és itt kapott profi szerződést. A jobbszélső a skót Dumbarton és a litván Dainava érintésével kötött ki Jelgavában.

A Balzan még nem jutott tovább európai kupapárharcból (Fotó: Balzan F. C.)
A Balzan még nem jutott tovább európai kupapárharcból (Fotó: Balzan F. C.)

KIS FALU, NAGY SZÍV – BALZAN F. C. (máltai)

Málta legnyugatabbi (ez mondjuk nem sokat jelent a kis szigeten) élvonalbeli futballcsapata a Balzan F. C., mely „falusi klubnak” számít a helyi első osztályban. „Kis klub, nagy szívvel” a faluból – ahogy a hivatalos bemutatkozás is mondja. Balzanban valóban nem is éri el a négyezret a lakosok száma – a helyi futballcsapat pedig 1937-es alapítása óta sokáig csak az alacsonyabb osztályokat járta meg.

NÉVJEGY

BALZAN F. C. (máltai)
Színe: piros-fehér
Alapítva: 1937
A játékoskeret piaci értéke: 3.08 millió euró
(A transfermarkt.de becslése)
Legnagyobb sikere: bajnoki ezüstérmes (2016–2017)

Az utóbbi években viszont a nagyon ambiciózus tulajdonosi kör célja egyértelműen az, hogy a Balzanból máltai bajnokcsapatot csináljanak – az előző idényben nem sikerült, ez pedig Oliver Spiteri vezetőedző állásába került.

Utódja általános igazgatóként és klubmenedzserként a szerb Vladimir Szimovics, a vezetőedzői posztra pedig szintén szerb szakember került Marko Micsovics személyében. A Balzan célja, hogy jó infrastruktúrája és akadémiája segítségével hosszú távon is Málta topklubjai közé kerüljön.

A csapat eddig csak két európai kupakiírásban vett részt, csak egyet nyert meg négy mérkőzéséből, és mindkétszer kiesett: a 2015–2016-os El-selejtezőben a boszniai Zeljeznicar, a 2016–2017-es El-kvalifikációban az azeri Neftci állta a Balzan útját. A klub dél-amerikai légiósegységre épített eddig, kérdés, lesz-e változás a szerb vonal bejövetelével.

A Balzan a bajnokságban a hamruni Victor Tedesco Stadiont használja hazai pályaként, ám a Videoton FC tájékoztatása szerint a párharc máltai mérkőzésére Attardban kerül sor – ez pedig csak azt jelentheti, hogy a Balzan a hazai El-selejtezőt a Ta'Qali Nemzeti Stadionba viszi el.

A sorsolásról itt olvashat bővebben!

EURÓPA-LIGA
1. SELEJTEZŐKÖR
Beitar Jeruzsálem (izraeli)–Vasas(magyar)
Ferencváros (magyar)
–Jelgava (lett)
Videoton (magyar)–Balzan (máltai)

2. SELEJTEZŐKÖR
Partizani (albán)/Botev Plovdiv (bolgár)Beitar Jeruzsálem (izraeli)/Vasas(magyar)
Nomme Kalju (észt)/B36 Tórshavn (feröeri)–Videoton (magyar)/Balzan (máltai)
Ferencváros (magyar)/
Jelgava (lett)–Midtjylland (dán)/Derry City (ír)
Apollon Limassol (ciprusi)–Zaria Balti (moldovai)/FK Sarajevo (bosnyák)
Slovan Bratislava (szlovák)/Pjunik (örmény)–Lyngby (dán)/Bangor City (walesi)
Stjarnan (izlandi)/Shamrock Rovers (ír)–Mladá Boleslav (cseh)
Zeljeznicar (bosnyák)/Zeta (montenegrói)–AIK (svéd)/KÍ Klaksvík (feröeri)
AEK Larnaca (ciprusi)/Lincoln (gibraltári)–Levadia Tallinn (észt)/Cork City (ír)
Kajrat Almati (kazah)/Atlantas (litván)–Skënderbeu (albán)/Sant Julia (andorrai)
Panioniosz (görög)–Sirak (örmény)/Gorica (szlovén)
Zirä (azeri)/Differdange (luxemburgi)–Astra Giurgiu (román)
Haugesund (norvég)/Coleraine (északír)–Lech Poznan (lengyel)/Peliszter (macedón)
Bröndby (dán)–VPS Vaasa (finn)/Olimpija Ljubljana (szlovén)
IFK Norrköping (svéd)/Pristina (koszovói)–St Johnstone (skót)/Trakai (litván)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik