Sportcsillagok Gálaestje: csökken-e Balczó előnye?

Vágólapra másolva!
2014.12.16. 13:31
null
Hosszú Katinka és Gyurta Dániel a tavaly megnyert trófeákkal (Fotó: NS-archív)
A december 18-i budapesti díjátadó show keretében kiderül, hogy a 300 szavazó sportújságíró szerint 2014-ben kik kapják meg az év legjobb sportolójának, legjobb edzőjének és legjobb szövetségi kapitányának járó elismeréseket. Vajon Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya tovább faragja az örökranglistát vezető Balczó Andrással szembeni egyre kisebb hátrányát?

 

Ha az elért helyezéseket pontokra váltjuk, akkor a Sportcsillagok gálája eddigi 56 éves története során csak megközelíteni lehetett az öttusázó Balczó Andrást, az örökranglista éllovasát. Évek hosszú sora óta ott liheg a nyakában Kovács Katalin és Kiss László.

NEM OLIMPIAI SPORTÁGAK
Most először önálló szavazást írtak ki a nem olimpiai sportágak képviselői számára. Itt már nyilvános a győztesek névsora.
Férfiak: Bánhidi Dániel (táncsport). Nők: Gurisatti Lilla (búvárúszás). Csapatok: Szupergirls (táncsport). Edzők: Debreczeni Dezső (kick-box). Szövetségi kapitányok: Sziklenka László (sárkányhajó)

A két üldöző közül Kati figyelmét idén a kisbabája köti le, Kiss László úszói viszont remekeltek, és amennyiben a szavazatok alapján a mester az idén legalább a harmadik lesz, akkor az örökrangsorban a kajakkirálynő elé kerül, és már csak két pontra lesz Balczótól.

A történelem rendje megköveteli azt a mondatot is, hogy az eddigi győztesek között az öttusázó dr. Török Ferenc az egyetlen, akinek a neve egyéniben, csapatban és szövetségi kapitányként is felkerült az elsőségért járó serlegre.

Az elmúlt 56 évben a kajak-kenu és az úszás dominált a díjkiosztókon. Az öt kategóriában együttvéve a legtöbb elsőséget szerzett sportágak: úszás (46), kajak-kenu (37), vízilabda (23), öttusa (22), vívás (19), atlétika (13). Összesen 23 sportág rendelkezik legalább egy győztessel.

A szokásoknak megfelelően díjazzák az év legeredményesebb fogyatékos sportolóit is.

A Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) esélylatolgatása

FÉRFIAK

Gyurta Dániel aligha védheti meg tavalyi Év sportolója címét, olyan erős eredményekkel rukkoltak ki a vetélytársai. Gyurtát eddig háromszor választották a lista tetejére, idei nagy évével lehet, hogy egyenlít a tornász Berki Krisztián, aki 2010-ben és 2011 volt már az Év sportolója.

Vagy tíz év után újra birkózó kerül a csúcsok csúcsára? Bácsi Péter idén mindent megnyert, Eb-t, vb-t, nem tudott hibázni. Ez mire lesz elég? Zsivótzky és Annus után nem az első kalapácsvető lenne az olimpiai bajnok Pars Krisztián, aki a dobogó tetejéről integet a többieknek. Vajon az Európa-bajnoki aranya milyen súllyal esik latba?

Mint ahogy kérdés az is, hogy a többi idei Európa-bajnok (Cseh László, Verrasztó Dávid, Rédli András, Lőrincz Tamás) közül valaki is beleszólhat-e a világbajnokok „vitájába”.

NŐK

Itt sem kisebb feladat a választás, a helyzet nagyban emlékeztet az egykori Egerszegi-Kőbán „összecsapásokra”, melyeket a kajakosnő kiemelkedő sikerei ellenére többnyire „Egér” nyert meg.

Most az érem- és rekordhalmozó Hosszú Katinkával igyekszik felvenni a versenyt a kajakos olimpiai bajnok Kozák Danuta, aki Katkához hasonlóan a maga sportágában többet már nem is nyerhetett volna. Danusa idén két vb- és három Eb-aranyat tett le az asztalra. Tavaly második lett Katinka mögött.

Idén változik-e a sorrend köztük? Mellettük még több Európa-bajnoknőnk is akad (Csernoviczki Éva (cselgáncs), Csipes Tamara (kajak, 1000 m), Kovács Mária (ökölvívás), Medveczky Erika (kajak, 5000 m), Miskolczi Julianna (sportlövészet), nekik meg kell vívniuk a téli olimpián szenzációs 7. helyet szerzett Miklós Edittel. Ha az erdélyi származású bajnoknő itt is áttörésre lesz képes és a háromba kerül, akkor a sí már a 29. sportág lesz, amely dobogóst ad az Év sportolója szavazások történetének.

CSAPATOK

A csapatok esetében talán a legkiszámíthatatlanabb a helyzet, kilenc egység nyert világbajnoki, hat pedig Európa-bajnoki elsőséget. A férfi öttusázók Eb-ről és vb-ről is arannyal jöttek haza, a női kenu kettős (Lakatos-Takács), a női kajakpáros (Szabó-Csipes) és a női kajak négyes szintén.

És hol van még a vége? Második hely a sakkolimpián, a Veszprém kézilabdázói a Final Fourba jutottak, a Pick Szeged meg egyenesen EHF-kupa-győztes lett, nem beszélve a győri kézis lányokról, akik másodszor is felpakolhatták a Bajnokok Ligája trófeát a klub vitrinjébe. Itt tessék dönteni! Csak egy biztos, a férfi pólósok Eb ezüstje kevésnek látszik a címvédéshez!

EDZŐK

A magyar-amerikai „vegyesvállalatnak”, a Hosszú, Tusup házaspárnak idén ugyanolyan remekül ment, mint tavaly, így Shane-nek jó esélye van arra, hogy ismételjen. Ilyesmire ezen a vonalon Fábiánné Rozsnyói Katalin óta nem volt példa! Érdekesség, hogy az említett kézilabdasikereket edzőként külföldi szakemberek jegyzik. Egyáltalán felléphet magyar edző is a képzeletbeli dobogóra?

SZÖVETSÉGI KAPITÁNYOK

A szövetségi kapitányok közt tavaly Benedek Tibor nyert. De az egy más év volt! Idén a 2010-ben csúcsra került Kiss László vagy a 2011-ben már diadalmaskodó Storcz Botond lesz-e megint listavezető, vagy egy nevető harmadik lép a trónra? Itt az ideje, hogy Storczcal a kajak-kenu újra színre lépjen, mert tavaly megesett az a szégyen a sportággal, hogy képviselői egyetlen elismerést sem zsebelhettek be.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik