Ferencvárosi előny a csb-döntő első felvonásán

2014.11.20. 22:27
Este tíz után ért véget az NB I-es csapatbajnoki döntő első körmérkőzése a pesterzsébeti Kruj Iván Sportcsarnokban – egyebek között a névadó jelenlétében. Az ESMTK legyőzte a Vasast, majd a ferencvárosiak mindkét ellenfelüket, így a zöld-fehérek várhatják előnyös helyzetből a jövő heti visszavágót. Az este kellemetlen utózöngéje: Péteri László versenyelnök fegyelmi eljárást kezdeményez Losonczi Ottó ellen, a bírói kar megsértése miatt, illetve a ferencvárosi Németh Iván ellen, aki a szőnyegre befutva reklamált.

A Pesterzsébeten megszokott esztétikus környezetben, feldíszített teremben, szép számú érdeklődő előtt, rendezetten zajlott az NB I-es csapatbajnokság döntőjének első felvonása. A házigazda Losonczi Ottó mellett Szabados Ákos, a kerület polgármestere és Maróthy István, a birkózószövetség szakmai alelnöke köszöntötte a résztvevőket.

A vendégek között volt a sportcsarnok névadója, Kruj Iván, aki – hűen bírói múltjához – még az egyik challenge tárgyalását is nyomon követte a monitor mellett. Olimpiai bajnokaink közül megjelent a döntőn Varga János, Növényi Norbert, Repka Attila és természetesen Sike András – az FTC edzői székében.

A nap meglepetése az volt, hogy a szabadfogás 85 kg-os súlycsoportjában Nagy Mihály (ESMTK) technikai tussal verte a másik fogásnem világbajnokát, Bácsi Pétert (FTC). Bácsi nem tudta magára húzni, és állóbirkózásra kényszeríteni fiatal ellenfelét, aki okos taktikát valósított meg hibátlanul: mély nekiállásból, folyamatosan lábra támadott. Ugyancsak a fogásnemek közötti különbség döntötte el a szabadfogású 130 kg-ban Török Zsolt (FTC) és Szabó Mihály (Vasas) csatáját – utóbbi javára. Török 0:5-ről feljött 6:6-ig, akkor mögékerüléssel még a vezetést is átvette, mígnem a hajrában Szabó két orsóval megszerezte a győzelmet. A Vasas versenyzői két rangadót is megnyertek az FTC elleni találkozón: Szabó László intéssel nyert Kun Renátó ellen, míg Varga Ádám emeléssel múlta felül Németh Ivánt.

Az ukrán légiósok – Suptar és Andrijcev (ESMTK), valamint Kvjatkovszkij (FTC) – mindkét mérkőzésüket megnyerték.

NB I-ES CSAPATBAJNOKI DÖNTŐ, 1. KÖR
KRUJ IVÁN SPORTCSARNOK

Bírók:
Péteri László, Pál Szabolcs, Tombor Csaba, Weisz György

ESMTK–VASAS (4:4) 18:15
59 kg
(kötöttfogás): Gard Richárd–Ferencz Gábor 4:12, technikai tus az 5:10. percben; 1:4 – összesítésben 1-4 (0-1)
66 kg (szabadfogás):
Vaszil Suptar–Németh István 10:0, technikai tus az 5:47. percben; 4:0 – 5:4 (1:1)
71 kg
(kf): Losonczi Ottó–Szakolczi Zoltán 3:4 (0:4, emelés-kontra, levitel; 3:0, intés, levitel); 1:3 – 6:7 (1:2)
75 kg (szf): Nagy Péter–Szabó Noé 12:1, technikai tus a 4:02. percben; 4:1 – 10:8 (2:2)
80 kg
(kf): Kéri Zoltán–Szabó László 0:3 (0:0; 0-:, mögékerülés, intés); 0:3 – 10:11 (2:3)
85 kg
(szf): Nagy Mihály–Adamecz József 10:0, technikai tus az 1:03. percben; 4:0 – 14:11 (3:3)
98 kg (kf): Mertse Ádám–Varga Ádám 0:12, technikai tus a 2:15. percben; 0:4 – 14:15 (3:4)
130 kg
(szf): Valerij Andrijcev–Szabó Mihály 10:0, technikai tus az 5:18. percben; 4:0 – 18:15 (4:4)

FTC–Vasas (4:4) 17:12
59 kg
(kf): Kovács Márk–Ferencz Gábor 6:0 (1:0, válldobásos levitel; 5:0 (kitolás, ledöntés); 3:0 – 3:0 (1:0)
66 kg
(szf): Aszan Szaszaki–Németh István 3:6 (0:5, ledöntés+elutasított challenge; 3:1, kiléptetés, illetve kiléptetés, combtőfogásos átemelés); 3:1 – 4:3 (1:1)
71 kg
(kf): Krasznai Máté–Szakolczi Zoltán 8:0, technikai tus az 1:40. percben (7:0-ra vezetett Krasznai, amikor a 2 pontos mögékerülése ellen challenge:et kértek; és az elutasítással együtt járó 1 ponttal állt elő a technikai tus); 4:0 – 8:3 (2:1)
75 kg (szf):
Andrij Kvjatkovszkij–Szabó Noé ledöntés, tus az 1:40. percben; 4:0 – 12:3 (3:1)
80 kg
(kf): Kun Renátó–Szabó László 0:1 (0:0; 0:1, intés); 0:3 – 12:6 (3:2)
85 kg
(szf): Bácsi Péter–Adamecz József 11:0, technikai tus az 1:25. percben; 4:0 – 16:6 (4:2)
98 kg
(kf): Németh Iván–Varga Ádám 0:1 (0:0; 0:1, emelés); 0:3 – 16:9 (4:3)
130 kg
(szf): Török Zsolt–Szabó Mihály 8:9 (5:6, ledöntés, kiléptetés, illetve levitel, kitolás, mögékerülés; 3:3, kitolás, mögékerülés, illetve 2 orsó); 1:3 – 17:12 (4:4)

FTC–ESMTK (5:3) 18:14
59 kg
(kf): Kovács Márk–Gard Richárd 9:0, technikai tus az 1:08. percben; 4:0 – 4:0 (1:0)
66 kg (szf): Farkas Gábor–Vaszil Suptar 2:12, technikai tus az 5:07. percben; 1:4 – 5:4 (1:1)
71 kg (kf): Krasznai Máté–Losonczi Ottó 5:0 (1:0, kitolás; 4:0, szaltó:kontra, mögékerülés); 3:0 – 8:4 (2:1)
75 kg (szf): Andrij Kvjatkovszkij–Nagy Péter 7:1 (3:0; 4:1); 3:1 – 11:5 (3:1)
80 kg (kf): Kun Renátó–Kéri Zoltán 2:0 (2:0, emelés+intés; 0:0); 3:0 – 14:5 (4:1)
85 kg (szf): Bácsi Péter–Nagy Mihály 1:12, technikai tus az 5:09. percben (ledöntések, mögékerülés, levitel, illetve kiléptetés); 1:4 – 15:9 (4:2)
98 kg (kf): Török Zsolt–Mertse Ádám 2:1 (2:1, mögékerülés, illetve kitolás; 0:0); 3:1 – 18:10 (5:2)
130 kg (szf): Németh Iván–Valerij Andrijcev 0:10, technikai tus a 3:42. percben; 0:4 – 18:14 (5:3)

A mérkőzés után olyan jelenet játszódott le, amely kirítt a szép és színvonalas este hangulatából. Az egyébként udvarias és figyelmes házigazda, Losonczi Ottó hangos vitába keveredett a bírókkal.

A verseny másnapján, november 20-án délelőtt Péteri László leadta a jegyzőkönyvet a szövetségben, amelyben rögzítette a kellemetlen incidenst, egyben fegyelmi vizsgálatot kért Losonczi Ottó ellen.
Mint honlapunknak elmondta, az ESMTK birkózó-szakosztályának elnöke megsértette a bírói kart. Ráadásul megtagadta a tiszteletdíjak kifizetését, amiben a szabálysértés nem a bírókat ért sérelem, hanem a rendezői kötelezettség megtagadása.

Fegyelmi indul Németh Iván, az FTC birkózója ellen is, aki az egyik mérkőzés közben a szőnyegre befutva reklamált.

Az ESMTK a bírói díjakat már november 20-án elérhetővé tette.