Rögbi BL: francia házi döntő, megismétlődik a 2013-as finálé

2015.04.19. 20:16
Julien Bonnaire megállította a Marcelo Bosch-t, a Clermont pedig a Saracenst (Fotó: Reuters)
Francia döntőt rendeznek a rögbi Bajnokok Ligájában – sportági szponzornevén a Heineken-kupában –, így idén Londonban megismétlődik a 2013-as, dublini finálé, ahol szintén a Clermont és Toulon találkozott egymással. Akkor utóbbi 16–15-re nyert.

A Toulon tavaly megvédte a címét – 2013 előtt még döntős sem volt –, a Clermont az akkori vesztes fináléját követően – amelyen pedig sokáig nyertesnek hihette magát – második nekifutásra próbálkozhat révbe érni.

Az elődöntőben Clermont (francia, 3.) azzal a Saracensszal (angol, 8.) futott össze, amely a negyeddöntőben vendégként búcsúztatta a csoportkör legjobbját, a francia Racing Metrót. Egy éve pedig a londoni elődöntőben kiadós verést kapott tőle (46–6). Az esélyek most a házigazda francia klub mellett szóltak, annak igazolásáért viszont igencsak meg kellett szenvednie. Sőt, 42 ezer néző láthatta, ahogyan a szünetben még a két büntetőt értékesítőt vendégek voltak előnyben. A mérkőzés egyetlen célját azonban a franciák szerezték a 44. percben, azzal aztán fordítottak és tulajdonképpen nyertek is. A hátralévő időben már csak egy-egy büntetőt értek el a felek.

A Toulon (francia, 2.)–Leinster (ír, 4.) ütközet csak a hosszabbításban dőlt el. A rendes játékidőben négy-négy büntetőt esett mindkét oldalon, a ráadásban az döntött, hogy a 90. percben célt szerző franciák értékesítették a jutalomrúgást, ugyanez a 94. percben célt vivő íreknek nem sikerült. Plusz a hét lehetőségéből hat értékesített büntetővel záró Leigh Halfpenny hat pontot szerzett a hosszabbításban – amúgy övé volt a bónuszrúgás is –, ellentétben a büntetőkből 6/5-tel záró, a túlórára ebből egyet tartogató Ian Madigannel. A háromszoros győztes, legutóbb 2012-ben diadalmaskodó Leinsternek minimum újabb egy évet kell várnia a következő lehetőségre.