Kétszer volt túl kicsi, Libertadores-kupát nyert Ronaldinhóval, BL-hős lett

2017.10.18. 12:46
Bernard szerdán megszerezte első BL-góljait (Fotó: AFP)
Mint ismert, a labdarúgó Bajnokok Ligája 3. fordulójában a Sahtar Doneck Bernard duplájával fordított a Feyenoord otthonában, így a csoportkör feléhez érve a Manchester City mögött, de a Napoli előtt a második, továbbjutó helyen áll.

Kétszer is elküldték, mert túl kicsi volt – kinőtte magát!

A 25 éves, mindössze 164 centiméter magasra nőtt Bernard Anício Caldeira Duarte, avagy ismertebb nevén simán csak Bernard pályafutása nem indult akadálymentesen, hiszen kétszer is elküldte alacsony mérete miatt az Atlético Mineiro, majd 2010-ben kölcsönadta a Democrata FC-nek, amely gyakorlatilag a gárda tartalékcsapatának számított. Itt 16 meccsen 14 góllal jelezte, hogy érdemes rá figyelni, 2011 márciusában pedig bemutatkozhatott a „kakasok” felnőttcsapatában is – jobbhátvédként…

Libertadores-kupát nyert Ronaldinhóékkal

Az első szezonjában 23 bajnokin lépett pályára, és szeptemberben a dohai al-Ahli 3.4 millió fontos ajánlattal kopogtatott Alexandre Kalil elnök ajtaján – mindhiába.

A 2012-es bajnokságban 11 találattal házi gólkirály lett a Ronaldinhót is felvonultató, ezüstérmesként záró Atlético Mineiróban, amely a következő idényben megnyerte a dél-amerikai BL-t, a Libertadores-kupát – a menetelés során Bernard négy gólt szerzett, valamint volt két asszisztja is.

Libertadores-kupát nyert Ronaldinhóékkal (Fotó: AFP)

Európai szerződés – háborús félelmek

Bár 2012 decemberében a Szpartak Moszkva potom 9.8 millió fontos ajánlatát még visszadobta Kalil, a Libertadores-kupa megnyerése után a Sahtar 22 milliós összegére már nem tudott nemet mondani. A spanyol El País 2013-ban a legjobb 11 dél-amerikai futballista közé választotta a 2012 szeptemberében már a brazil felnőttválogatottban is bemutatkozó Bernardot, aki a 2014-ben kitört ukrajnai forradalom miatt távozni szeretett volna az együttestől, de végül maradt a doneckieknél.

„Már megkezdődtek a demonstrációk a városközpontban és a városháza előtt. A szüleim és az unokatestvérem velem él. Már beszéltem a brazil nagykövettel arról, hogy ha rosszabbra fordul a helyzet, olyan hamar elhagyjuk Ukrajnát, amilyen hamar csak lehet” – mondta akkor.

Bernard (20) a németek ellen kezdett a világbajnokságon – azóta nem jutott szóhoz (Fotó: AFP)

„Egy hét” után elfelejtették otthon

Bár 22 évesen már 14-szeres válogatottnak mondhatta magát – tagja volt a 2013-as Konföderációs Kupát megnyerő gárdának is – , ez a mennyiség azóta sem nőtt. Bernard részt vett a hazai rendezésű világbajnokságon is, amelyen a horvátok és Mexikó ellen is csereként jutott szóhoz, majd a németek ellen már (Neymar sérülése miatt) kezdőként lépett pályára az elődöntőben. Amelyen a későbbi világbajnok 7–1-re kiütötte a brazilokat… A bronzmérkőzésen a hollandok ellen nem cserélték be, ezt követően pedig egyszer sem került már be a keretbe.

Döcögős kezdés után belelendült Doneckben

Első ukrajnai idényében három gólt és hét gólpasszt tudott felmutatni, és bár ez 29 meccsre elosztva nem tűnik túl soknak, a meccsek gyakorlatilag felét töltötte csak a pályán (átlagban nem egészen 46 percet). A következő szezonban sérülések is hátráltatták, és összesen ezer perc sem jutott (941) a balszélsőnek, aki ennek ellenére két találat mellett nyolc assziszttal zárt, egy évvel később viszont már 1935 perc, hat gól, kilenc gólpassz lett a mutatója.

Az előző idényben már 2409 percet tölthetett a pályán, ezt többek között hét-hét góllal és gólpasszal hálálta meg, csapatával pedig másodszor lett bajnok és kupagyőztes, harmadszor Szuperkupa-győztes Ukrajnában.

Ebben a kiírásban pedig már most átlépte az 1000 percet (1071), három gólpassz után a Feyenoord ellen megszerezte első góljait a Bajnokok Ligájában, a szezonban pedig összesen már négynél jár.

BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
F-CSOPORT
Manchester City–Napoli 2–1 (Sterling 9., G. Jesus 13., ill. A. Diawara 72. – 11-esből)
Feyenoord–Sahtar Doneck 1–2 (Berghuis 7., ill. Bernard 24., 54.)