BL: meddig csúszott vissza a Barca az erősorrendünkben?

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2017.02.21. 14:21
null
A Real Madrid kényelmes előnyt szerzett a Napolival szemben – meg is tartotta előkelő helyét erősorrendünkben (Fotók: AFP)
Visszatért szubjektív Bajnokok Ligája-erősorrendünk, amelyben a még talpon maradt 16 csapatot állítottuk listába. A csapatok valós ereje mellett azt is figyelembe vettük, hogy kinek mekkora esélye van még a sorozat megnyerésére – ez is magyarázza a PSG ellen a folytatást 0–4-ről váró Barcelona jelentős visszacsúszását. A Real Madrid és a Bayern München viszont fél lábbal a nyolc között van.

 

16. (12.) LEICESTER CITY
Ki lehet jelenteni: a Premier League címvédője katasztrofális formában van. Hat meccse nyeretlen Claudio Ranieri együttese, mindössze egy pont választja el a kiesőzónától – nem csoda, hogy az olasz menedzser Rijad Mahrezzel és Jamie Vardyval néhány hete válságértekezletet tartott. Ráadásul egy, a 90. percben kapott góllal az FA-kupából is kiestek a „rókák", s bár a Millwall-szurkolók viselkedése miatt ugyan hivatalos panaszt tesz a klub, szerintünk inkább a BL-re kellene koncentrálnia Vardyéknak. Hátha...

15. (15.) BAYER LEVERKUSEN
Ősszel nagyon rezgett a léc Roger Schmidt vezetőedző alatt, tavasszal azonban eddig nem szerepel rosszul a rossz szezonkezdet után magára találó Leverkusen. Az európai kupaporondon teljesítette a kitűzött célt a gyógyszergyári gárda, amely nagyobb teher nélkül küzdhet az Atlético Madriddal. Nincs kizárva, hogy meglepetést tud okozni Diego Simeone együttesének.

14. (16.) PORTO
2016. augusztus 28. – akkor veszítettek legutóbb bajnokit a hatos sikerszériában lévő „sárkányok". 2016. április 30. – akkor kaptak ki legutóbb hazai környezetben. (Mindkétszer a lisszaboni Sporting tört borsot az orruk alá). S noha tavaly május óta érte őket még két vereség (0–1 a Leicester és a Moreirense otthonában a BL-ben, illetve a portugál Ligakupában), továbbá 11-esekkel kiestek a Portugál Kupából, a fejét tálcán kínáló ellenfélnek így sem mondhatjuk őket. Az idei négy hazai meccsük közül hármon nem álltak meg három gólig, és bár a negyediket csupán 2–1-re nyerték meg, a legyűrt ellenfél a velük sokat kekeckedő Sporting volt – szóval nincs kétségünk afelől, hogy testben-lélekben „kitavaszodva" várják a Juve elleni BL-nyolcaddöntőt.

13. (14.) BENFICA
Egypontnyira olvadt az előny, de még mindig vezeti a portugál tabellát a Benfica. A decemberig őrzött veretlenség már a múlté, időközben két zakó is vállfára került (Marítimo, Setúbal), viszont az elmúlt hetekben rendeződtek a sorok: a „sasok" úgy suhantak el a legutóbbi négy ellenfelük felett, hogy egyetlen gólt sem kaptak – és ebben a sorozatban már a Dortmund elleni BL-nyolcaddöntő első felvonása is benne foglaltatik. S bizony idegenben sem rosszak: akadémiai székfoglalót nem építenénk rá – hiszen többségében nem kuparendszerben vívott mérkőzésekről van szó –, de érdekességképpen megjegyezzük, hogy a Benfica 2014 októbere óta mindössze három idegenbeli tétmeccset veszített el olyan különbséggel, amilyennel a 0–1-ről induló Dortmund kilencven percben kiejthetné.

12. (13.) NAPOLI
Nincs könnyű helyzetben a Napoli, hiszen a címvédő Real Madriddal kellene elbánnia, és mint tudjuk, az első felvonásban nem javultak egyébként sem jó esélyei (1–3). Mégis miben bízhat a Sarri-legénység? Mindenekelőtt abban, hogy különösebb lelki teher nem nehezedik rá ebben a párharcban. Aztán ott fényeskedik az immár 14 forduló óta építgetett bajnoki veretlenségi sorozat, benne 7–1-gyel, 5–0-val, valamint az Inter elleni 3–0-val. Erőt lehet meríteni abból is, hogy a legutóbbi tucatnyi hazai mérkőzése között csupán egy olyan akad, amelyiken egynél több gólt kapott, ugyanakkor hét olyan, amelyiken legalább kettőt szerzett. Szóval rendelkezik a Real elleni bravúrhoz szükséges építőkockákkal – már „csak" 90 (120) percig kitartó minőségi kötőanyagra van szüksége.

11. (11.) MONACO
Sokat elmond a hercegségbeliek jelenlegi tudásáról, hogy a nagy orosz pénzeső elmúltával franciás hanyagsággal egy olyan csapatot „hanyatlott össze" a vezetőség, amely a Barcelonát ízekre szedő PSG előtt vezeti a hazai bajnokságot, a Ligue 1-et, a január végi párizsi rangadón nem kapott ki (pedig a két oda nevezett legénység között százötven millió euró különbség mutatkozott, sejti a kedves olvasó, kinek a javára), a topcsapatok szurkolói már ízlelgetik a kedvenceik által kóstolgatott monacói tehetségek, mint Kylian Mbappé, Bernardo Silva, Thomas Lemar, Djibril Sidibé, Jemerson, Benjamin Mendy, Tiemoué Bakayoko nevét; közben az előre gondolkodó az ASM előrehaladott tárgyalásokat folytat a remek akadémiával bíró Cercle Bruges bekebelezéséről. A sérülésektől is hátráltatott Manchester City elleni párharcnak jó esélyekkel rugaszkodnak neki a piros-fehérek, a játékosügynökök és sportigazgatók már birizgálják is jegyzetfüzetjüket...

10. (6.) ARSENAL
Vitathatatlanul inog a kispad Arsene Wenger alatt, az „ágyúsok" menedzserét sokan már legszívesebben nyugdíjaznák, vagy más csapathoz küldenék. Wenger erre nemrég sejtelmesen annyit reagált, jövőre is menedzser lesz, de azt még nem tudja, hol... A csapat korábbi játékosa, Alan Smith szerint még egy kupagyőzelem sem változtatná meg a szurkolók véleményét. A bajnokságban legutóbbi hat meccséből mindössze hármat nyert meg, a negyedik helyen áll az észak-londoni alakulat, a Bayern Münchentől elszenvedett 1–5 után a BL-ben a szép búcsú maradt a cél.

9. (10.) SEVILLA
A spanyol bajnokság előző kiírásának hetedik helyezettje a Premier League címvédőjét fogadja. Mi más lehetne a végeredmény, mint vendéggyőzelem?! De nézzük az érme másik oldalát: a spanyol csapat jelenleg harmadik hazája bajnokságában, és ebben a szezonban eddig csak háromszor kapott ki saját közönsége előtt – kétszer a Barcelonától –, míg a Real Madriddal szemben pályaválasztóként egy győzelem és egy döntetlen a mérlege. Eközben az angol együttes a mostani idényben vendégként a legutóbbi 16 meccséből csak egyet nyert meg, a bajnokságban egyet sem. Mindezek ismeretében: ugye, már nem is olyan biztos, hogy a Leicester a Sevilla elleni párharc esélyese?

8. (7.) BORUSSIA DORTMUND
Hiába játszott jobban s uralta a játékot Thomas Tuchel csapata a Benfica elleni idegenbeli odavágón, a németek 1–0-s vereséget szenvedtek. A bajnokságban már a dobogó legalsó fokán tanyázik a Borussia, két hete pedig a Hertha ellen a Német Kupában is továbbjutott. Az eredményes tavaszhoz azonban a BL-ben sem maradhat el a jó szereplés, amely korántsem ígérkezik könnyű feladatnak. Pokoli hangulat fogja várni a portugálokat a Signal Iduna Parkban, az elkövetkező hetekben pedig valószínűleg mindent alárendelnek majd Dortmundban a visszavágónak.

A Barcelona nagyot bukott Párizsban, de még lesz egy visszavágó – vajon hiú a remény? (Fotók: AFP)
A Barcelona nagyot bukott Párizsban, de még lesz egy visszavágó – vajon hiú a remény? (Fotók: AFP)

7. (2.) BARCELONA
A Paris Saint-Germaintől súlyos vereséget szenvedett, majd a Leganés ellen 2–1-re megnyert bajnokin is csak kínlódott a Barcelona, amely a második helyről egészen a hetedik pozícióig zuhant vissza listánkon. Ahhoz, hogy a katalánok még a legjobb nyolc között is érdekeltek legyenek a BL-ben, valóságos csoda kellene, hiszen az európai kupák történetében még egyszer sem fordult elő, hogy egy csapat a 0–4-es első mérkőzés után kiharcolja a továbbjutást. A Barcelonára egyébként idén először nem vár hétközi meccs; Lionel Messiék legközelebb vasárnap, az Atlético Madrid vendégeként lépnek pályára.

BAJNOKOK LIGÁJA, NYOLCADDÖNTŐ

Kedd, 20.45: Bayer Leverkusen–Atlético Madrid (Tv: M4 Sport)

Március 15., 20.45: Atlético Madrid–Bayer Leverkusen

Kedd, 20.45: Manchester City–Monaco (Tv: Sport1)

Március 15., 20.45: Monaco–Manchester City

Szerda, 20.45: Sevilla–Leicester City (Tv: Sport1)

Március 14., 20.45: Leicester City–Sevilla

Szerda, 20.45: Porto–Juventus (Tv: M4 Sport)

Március 14., 20.45: Juventus–Porto

6. (4.) ATLÉTICO MADRID
Az Atlético Madrid a bajnokságban elkapta a fonalat, december 17. óta nyolc mérkőzéséből hatot megnyert, kétszer pedig döntetlent játszott, tehát ebben az időszakban csak négy pontot hullajtott. A Király-kupában a Barcelonával szemben nem sikerült kiharcolnia a döntőbe jutást, a Bajnokok Ligájában viszont szép emlékkel gondolhatnak vissza a Bayer Leverkusen elleni előző párharcukra: a két csapat a 2014–2015-ös idényben is a legjobb 16 között találkozott egymással, akkor a spanyolok 1–1-es összesítés után tizenegyesekkel jutottak be a negyeddöntőbe – amelyben aztán a Real Madrid búcsúztatta őket.

5. (8.) MANCHESTER CITY
Jó formának örvend a Manchester City – Josep Guardiola fiai négy bajnoki mérkőzés óta veretlenek, az első hely azonban egyelőre vágyálom, hiszen a Chelsea nyolcpontos előnnyel vezeti a bajnokságot. A Bajnokok Ligájában Európa leggólerősebb csapata, a Monaco vár a szezonnak nagy tervekkel nekivágó Cityre. Egy fontos hiányzó biztosan lesz, Vincent Kompany Guardiola elmondása szerint nem áll készen arra, hogy pályára lépjen. A védő edzésen szedett össze kisebb sérülést, várhatóan csak ezt a mérkőzést kell kihagynia – Gaël Clichy ellenben akár vissza is térhet.

4. (9.) PARIS SAINT-GERMAIN
Szerény véleményünk szerint nem is az elképesztő pénzbőség vagy a Barcelona friss felnégyelése mutatja a párizsiak igazi erejét, hanem az, hogy a nyáron az új edző kifejezett kérésére, 33.6 millió euróért megvásárolt Grzegorz Krychowiak nemrégiben maga kérte a tartalékokhoz való száműzését, és meg is kapta. Belefért a PSG-nek az is, hogy Goncalo Guedesért harminc, az általában még a kispadra sem férő Giovani Lo Celsóért tíz, az eddig bombavétel Julian Draxlerért meg negyvenmilliót adjon, természetesen a pénzügyi fair play messzemenőleges betartásával. Várható volt, hogy a párizsiak egyszer elkapnak végre egy nagy csapatot – Unai Emery fogja beteljesíteni az arab tulajdonosok nagy vágyát?

3. (5.) JUVENTUS
A téli BL-szünet egyik „kedvezményezettje" a Juventus volt, legalábbis ami a rangsorunkbeli elmozdulást illeti (két lépés felfelé). A „zebrák" remek pozíciója gondosan körül van bástyázva: a legutóbbi BL-mérkőzésük óta lejátszott tíz bajnokijukból kilencet megnyertek (a Roma, a Lazio és az Inter is az áldozataik között volt), kényelmes az előnyük az olasz tabellán, közben trappoltak két kört az Olasz Kupában, kiejtve például a Milant. A hatékony támadójáték alapja a jó védekezés – e tétel a Juve háza táján továbbra is kőbe van vésve: tíz idei tétmeccsük közül hatot kapott gól nélkül hozott le a csapat. Alighanem Portóban is ez a minimum cél.

2. (3.) BAYERN MÜNCHEN
A bajorok szinte már a negyeddöntőben érezhetik magukat azzal, hogy 5–1-re legyőzték az Arsenalt múlt héten a nyolcaddöntő első felvonásán Münchenben. Carlo Ancelotti csapata nem nyújtott túl meggyőző teljesítményt az elmúlt néhány hétben, az olasz tréner azonban remekül felkészítette csapatát az „ágyúsok" ellen. Igaz, Arsene Wenger gárdája kritikán aluli játékot mutatott, s ennél rosszabbul aligha teljesítene majd Londonban. Ennek ellenére mindenképp meglepetés lenne, ha izgulniuk kéne a bajoroknak a visszavágón. A sérülésből lábadozó Franck Ribéry és Jérome Boateng teljesen nyugodtan pihenhet, nem valószínű, hogy szükség lesz rájuk a második meccsen.

1. (1.) REAL MADRID
Erősorrendünket továbbra is a Real Madrid vezeti, amely kétgólos előnyből várhatja a Napoli elleni visszavágót a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, míg a bajnokságot két meccsel kevesebbet játszva is vezeti egy pont előnnyel a Barcelonával szemben. A királyi klub szurkolói számára jó hír még, hogy Gareth Bale felépült novemberben elszenvedett bokasérüléséből, és csaknem három hónap után góllal tért vissza az Espanyol elleni szombati bajnokin. A blancókra szerdán újabb erőpróba vár, igaz, nem a BL-ben, hanem a La Ligában: a Valencia vendégeként lépnek pályára a 16. fordulóból elhalasztott találkozón.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik