Tényleg más ez a Fradi, most megverte a bajnok a Dinamo Zagrebet!

BORBOLA BENCE (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS  (percről percre)BORBOLA BENCE (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2020.09.16. 18:40
A labdarúgó Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörében a Ferencváros 2–1-re megverte Budapesten a Dinamo Zagrebet, ezzel már biztosan bejutott az Európa-liga csoportkörébe, a BL-csoportkörtől pedig már csak egyetlen párharc megnyerése választja el – az ellenfél a norvég Molde lesz! Sorozatban harmadszor lesz magyar csapat európai kupa csoportkörében, a Mol Vidi FC után kétszer az FTC érte el ezt a bravúrt.

BAJNOKOK LIGÁJA

SELEJTEZŐ, 3. FORDULÓ

FERENCVÁROS–DINAMO ZAGREB (horvát) 2–1 (1–1)
Budapest, Groupama Aréna, zárt kapuk mögött. Vezette: S. Stieler (német)
FERENCVÁROS: Dibusz – Lovrencsics G. (Botka, 24.), Blazic, Kovacevic (A. Frimpong, 72.), Civic – Sigér, Haratin – Nguen, Somália, Uzuni – Boli (Isael, 66.). Vezetőedző: Szerhij Rebrov
DINAMO ZAGREB: Livakovic – Stojanovic, Dilaver, Gvardiol, Leovac – Ademi – Kastrati, Gojak (Gavranovic, 72.), Majer (Jakic, 60.), Orsic (Ivanusec, 72.) – Petkovic. Vezetőedző: Zoran Mamic
Gólszerző: Lovrencsics G. (2.), Uzuni (65.), ill. Uzuni (23. – öngól)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, STATISZTIKÁK, ÉRDEKESSÉGEK ITT!

Eljött a nagy nap! Normál élethelyzetben zsúfolásig megteltek volna a Groupama Aréna lelátói, a körülölelő utcákban ütközőtől ütközőig összeérve parkoltak volna az autók, a Vágóhíd utcában szokás szerint a füves területekre is felálltak volna, az Albert Flórián útra be sem lehetett volna hajtani. Míg most… Másfél órával a BL-meccs kezdete előtt kihalt utcák, magányosan kóborló járókelők és a sarkokon posztoló néhány biztonsági fogadta az arra járókat, meccshangulatnak nyoma sem volt.

A ferencvárosi futballisták késő délután – a szokásoknak megfelelően – a Népligetben találkoztak, ott hagyták az autóikat, hogy a klub buszával gördüljenek át a stadionhoz. Hogy csupa mosolygós futballista szállt ki a járgányból, csak azért nem írjuk, mert egytől egyik maszkot viseltek, s mielőtt beléptek volna a létesítménybe, elektromos lázmérővel ellenőrizték a testhőmérsékletüket.

A többség, köztük az utóbbi időben bombaformában futballozó Tokmac Nguen óriási fülhallgatóval a fején tűnt el az öltözőfolyosón. Szerhij Rebrov a mérkőzés előtt arra kérte futballistáit, önbizalomtól duzzadva, a Celtic elleni sikert követően a megszokottnál is magabiztosabban várják a Dinamo Zagreb elleni ütközetet, s a jelek szerint a többség megfogadta tanácsát, a játékosok olyan nyugodtan sétáltak be a Groupama Aréna öltözőjébe, mint amikor a televízióban Eden Hazard-ékat látjuk egy-egy sorsdöntő Bajnokok Ligája-összecsapás előtt.

A kezdés előtt aztán egycsapásra megváltozott minden. Miközben a játékosok elfoglalták helyüket a pályán, váratlanul hangos buzdítás szűrődött be a létesítménybe. Az Üllői úti felüljáró mellett néhány száz ferencvárosi drukker állt meg, s döntött úgy, hogy a zárt kapu ellenére is a közelből szurkolnak kedvenc csapatuknak. Hátborzongató érzés volt úgy ülni az üresen tátongó stadionban, hogy a buzdítás már-már olyan hangosan szólt, mintha jó néhányan ott lennének a széksorokon.

S az FTC úgy kezdte a selejtezőt, ahogyan arról álmodni sem lehetett: a mérkőzésből egy perc és tizennyolc másodperc telt el, amikor Lovrencsics Gergő a jobb alsóba lőtte a labdát. A drukkerek odakint némi fáziskéséssel értesültek a találatról, öt-tíz másodperc is eltelt, mire ünnepelni kezdtek. A parádés meccskezdésnek egy nagy „hátránya” volt, a horvát bajnoknak legalább nyolcvankilenc perce maradt a szépítésre, az eredmény megfordítására.

A vendégek nyomban egy fokozattal feljebb kapcsoltak: a zágrábi játékosok úgy passzoltak egymásnak, hogy a levételt követően egyszer sem pattant el tőlük a labda, s olyan sebességben építették fel a támadásaikat, hogy félő volt, az egyenlítés nem várat sokáig magára.

A horvátok előbb leshelyzetet követően találtak a kapuba, majd a 23. percben a jóslat, sajnos, valóra is vált. Tegyük hozzá gyorsan, a Dinamo találatához jókora mázli kellett, hiszen a labda Myrto Uzuni mellkasáról került Dibusz Dénes kapujába. A zágrábiak a rohamokat követően aztán visszavettek a tempóból, onnantól egyáltalán nem sürgették úgy a játékot, mint addig, a szünetig hátralévő időben mindkét csapat előtt adódtak lehetőségek, a hazaiaknál Myrto Uzuni kétszer is a kapuba találhatott volna, csakhogy egy ízben a horvát kapus védett, másodszor pedig ziccerben rosszul kezelte le a labdát.

A vendégek kispadja előtt Zoran Mamic vezetőedző hevesen gesztikulálva együtt élt a játékkal, az oldalvonal mellett olykor két-három méteres sprintet nyomott le a játékvezető irányába, nem tetszett neki, ha a ferencvárosiak keményen állították meg futballistáit.

Az első félidő olyannyira kiegyenlített játékot hozott, hogy a labdabirtoklás ötven-ötven százalék volt, míg a kaput eltaláló lövések száma négy-négy. A fordulás után sokáig hasonló volt az összkép, igaz, az (néha) látszott, hogy a Dinamo Zagreb nem véletlenül volt ott az elmúlt idényben is a Bajnokok Ligája csoportkörében, a keretét remek játékosok alkotják, de ez az este a Ferencvárosról szólt.

A középpályán a brazil Somália rengeteget dolgozott, s ami a lényeg, egyik labdaszerzését követően ismét vezetéshez jutott az FTC. Villámgyors kontratámadás végén Myrto Uzuni vezethette egyedül a horvátok kapusára a labdát, az albán támadó lába nem remegett meg, higgadtan lőtte ki az alsó sarkot. A stadionon kívül füstbombák gyúltak, amelyeknek zöld füstje a pálya fölé is bekúszott, a ferencvárosi futballisták a hazai kispad előtt hosszasan ölelkeztek – csakhogy ekkor még hátra volt a mérkőzésből huszonöt perc.

Ami problémát jelentett: nem sokkal később sérülés miatt kidőlt az FTC védelmének legbiztosabb pontja, Adnan Kovacevic, aki sokadik keresztezését követően a lábához kapott (érdekes volt Szerhij Rebrov reakciója: az ukrán vezetőedző hosszasan csóválta a fejét, látható volt, pontosan tudja, mekkora érvágás ez csapatának). A Ferencváros azonban nem zuhant össze, a meccsbe beszálló Abraham Frimpong is hajtott, küzdött, s a zöld-fehérek vele együtt taktikus, okos játékkal védték az eredményt.

A zágrábi futballisták a hajrára kezdték türelmüket veszteni, az egyébként nagyszerű labdarúgó Bruno Petkovic is addig-addig reklamált, amíg sárga lapot kapott, s az oldalvonal mellett még Rebrovval is „elbeszélgetett”. Nem volt kérdés, hogy az utolsó néhány perc a ferencvárosi kapu előtt zajlik majd, de a magyar bajnokcsapat hatalmasat küzdött, teljesítménye előtt meg kell emelni a kalapot.

A Ferencváros a svéd Djurgarden és a skót Celtic után a horvát Dinamo Zagrebet is búcsúztatta, így már csak egy lépés választja el a csodától – a norvég Molde képében – , hogy a Bajnokok Ligája csoportkörébe verekedje magát.

A BL-csoportkörről döntő párharcok első mérkőzéseit szeptember 22-én és 23-án, a visszavágókat szeptember 29-én és 30-án játsszák le.

A magyar bajnok Norvégiában kezdi a párharcot.

BAJNOKOK LIGÁJA-ADATBANK ITT!

Omonia Nicosia (ciprusi)–Crvena zvezda (szerb) 1–1 (Luftner 31., ill. Ivanics 45+1.) – 11-esekkel: 4–2

Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Dinamo Breszt (fehérorosz) 1–0 (Biton 50. – 11-esből)
Qarabag (azeri)–Molde (norvég) 0–0 – 11-esekkel: 5–6
FC Midtjylland (dán)–Young Boys (svájci) 3–0 (Lefort 51. – öngól, Dreyer 62., Mabil 84.)