A Fradi KEK-nyolcaddöntőjétől a Vidi El-csoportköréig – az elmúlt 25 évünk

2019.07.08. 15:18
Szerdán megkezdik nemzetközi kupaszereplésüket a magyar együttesek, ennek kapcsán újra megvizsgáltuk, hogyan teljesítettek a mieink az elmúlt negyedszázadban. A Ferencvárosnak és a Debrecennek a BL-ben és az UEFA-kupában/Európa-ligában is összejött egy csoportkör, s ez utóbbiban a Videoton is fel tud mutatni két kifejezetten szép szereplést, a fővárosi zöld-fehéreknek emellett van még KEK-nyolcaddöntőjük, a Lokinak pedig tavaszi kupafellépése is.

A Ferencváros ezzel a meccsel zárta a KEK-szereplést

1994–1995: FERENCVÁROS – KEK-NYOLCADDÖNTŐ

Az egy évvel korábban a Tiroltól oda-vissza (0–3, 1–2) kikapó „zöldeknek” ezúttal már a selejtezőben is pályára kellett lépniük, de az F91 Dudelange ellen két nagyon sima, egyaránt 6–1-es győzelemmel mentek tovább Lipcsei Péterék.

A 16 közé jutásért már keményebb feladat, a CSZKA Moszkva következett. Az oroszországi összecsapáson Kenneth Christiansen egyenlítő gólja ellenére a házigazda 2–1-re nyert, itthon viszont hiába szereztek korán vezetést a vendégek, Lipcsei Péter és Eugen Neagoe góljával még az első félidőben fordított a Fradi, és végül drámai tizenegyespárbajban továbbjutott. A magyar csapatból mind a heten eredményesnek bizonyultak, az ellenfélnél Szergej Kolotovkin rontott végül.

**Az UEFA-kupa elődje

A nyolcaddöntőben a Porto aztán már nagy falatnak bizonyult, a portugál csapat otthon 6–0-ra kiütötte a zöld-fehéreket, s bár a visszavágón Zavadszky Gábor és Neagoe góljával felülkerekedett a magyar együttes, ez csak a szép búcsúhoz volt elég. Lipcsei Péter a következő szezont már a portugáloknál kezdte meg.

Ugyanebben a szezonban amúgy a Honvéd szintén két kört ment az UEFA-kupában, de a 16 közé jutásért rendezett párharcban a Bayer Leverkusen (0–2, 0–5) már túl nagy akadályt jelentett.

1995–1996: FERENCVÁROS – BL-CSOPORTKÖR, 5 PONTTAL A 3. HELYEN

Ebben az időszakban még csak egy kört kellett sikerrel megvívni a csoportkörbe jutásért (és csak bajnokcsapatok indultak), az Anderlecht idegenbeli 1–0-s legyőzését követő hazai 1–1 azt jelentette, hogy Európa 16 legjobbja közé jutott be a Ferencváros.

És nem is vallott szégyent, rögvest 3–0-ra legyőzte idegenben a Grasshopperst, míg itthon 3–3-ra végzett a svájciakkal.

Emellett a Real Madrid ellen is tudott egy pontot szerezni a magyar csapat – sőt, sokáig vezetett is (1–6, 1–1) –, így a címvédő (s ebben az idényben is döntőző) Ajax (1–5, 0–4) és a Real mögött öt pontot szerezve a csoport harmadik helyén végzett.

Az első magyar BL-csoportmeccs

BÉLA KIRÁLY
Alighanem máig mindenki emlékszik a „Manchester United-verő” Koplárovics Bélára. Mint ismert, a 2002–2003-as BL-idényben az NK Zagrebet idegenbeli góllal búcsúztató Zalaegerszeg a 3. körben a Manchester Unitedet kapta ellenfélül, és óriási meglepetésre itthon 1–0-ra le is győzte. A visszavágó már a papírforma szerint alakult, az MU 5–0-ra nyert, a ZTE pedig az UEFA-kupában rögvest egy újabb nagy zakóba futott bele – egy másik zágrábi együttes, a Dinamo ellen.

Koplárovics Béla győztes gólja az MU ellen

2003–2004: DEBRECEN – MEGÉRTÜK A TAVASZT!

Már 16 éve, hogy a Debrecen nagyszerű menetelésbe kezdett és végül megérte a kupatavaszt. Pedig nem indult fényesen a Loki számára az UEFA-kupa, hiszen a selejtezőben a litván Ekranas ellen két 1–1-es döntetlen után csak hosszabbításban tudta kiharcolni a továbbjutást.

A horvát Varteks ellen „cserébe” oda-vissza győztek Sándor Tamásék (3–1, 3–2), majd a PAOK ellen Bajzát Péter idegenben szerzett gólja ért továbbjutást (1–1, 0–0). A februári 3. fordulóban az FC Bruges otthonában elszenvedett 1–0-s vereség sem tűnt ledolgozhatatlannak, de a visszavágón ezúttal sem született gól, így a debreceniek nem jutottak be a nyolcaddöntőbe.

2004–2005: FERENCVÁROS – UEFA-KUPA-CSOPORTKÖR, 4 PONTTAL UTOLSÓ ELŐTTI HELY

A következő idényre átalakították a második számú európai kupasorozat lebonyolítását, itt is bevezették a csoportkört. A magyar bajnok a BL-selejtezőben idegenben szerzett gólokkal búcsúztatta az FK Tiranát, majd a BL-főtábla kapujában a hazai 1–0-t követően a Sparta Praha vendégeként hosszabbításban maradt alul (0–2).

Az UEFA-kupában az FA-kupa-döntős Millwall kiejtése viszont már csoportkört ért, és nem is vallott szégyent a Fradi: a Feyenoorddal itthon ikszelt (1–1), a Schalke (0–2) vendégeként és itthon a Baseltől (1–2) kikapott, majd a Hearts vendégeként nyert (1–0), így négy meccsen négy pontot szerezve a 4. helyen végzett – az első három jutott tovább egyébként az ötös csoportokból, melyekben mindenki csak egyszer mérkőzött meg az összes riválisával.

Tőzsér szabadrúgásból vette be Babos Gábor kapuját a Feyenoord elleni csoportmeccsen (5:10-től)

2009–2010: DEBRECEN – BL-CSOPORTKÖR, SOK GÓL, DE NINCS PONT

Ezt követően sokáig hiába vártunk az újabb szép eredményekre, bár a DVSC Hajduk elleni 8–0-s továbbjutása a BL-ben mindenképpen dicséretes volt 2005 őszén, a Manchester United ellen pedig azért „ki lehetett esni” ezt követően. Aztán évekkel később fontos változtatás volt, hogy bevezették a bajnoki és a nem bajnoki ágat, s a Debrecen élt is a lehetőséggel.

Az első akadályt lényegesen döcögősebben sikerült leküzdeni, mint ahogy sokáig tűnt: otthon 2–0-ra nyert a Loki a Kalmar FF ellen, s északon is vezetett, a svédek pedig ezt követően hiába szereztek három gólt, az idegenben szerzett találat továbbjutást ért a mieinknek. Az észt Levadia ellen mindkét meccsen a 70. percben döntött a csapat (1–0, 1–0), majd a Levszki Szófia elleni 2–1-es bulgáriai sikert 2–0-s hazai követte.

A csoportkör már kevésbé alakult fényesen, bár a Liverpool, Fiorentina, Lyon hármas előzetesen is kőkeménynek ígérkezett. A debreceni gárda mind a hat meccsét elveszítette, a Liverpool ellen mind a kétszer 1–0-ra, a Fiorentina ellen összesen öt gólt szerzett a csapat (3–4, 2–5), a Lyon azonban egyszer sem ismert kegyelmet (0–4, 0–4).

2010–2011: DEBRECEN – EL-CSOPORTKÖR, ÖSSZEJÖTTEK AZ ELSŐ PONTOK

Egy évvel később a Levadiát megint kiejtette a Loki, ám a Basel már kifogott a magyar aranyérmesen. Egy másik bolgár csapat, a Liteksz Lovecs ellen viszont újra ki tudta harcolni a csoportkört, méghozzá az Európa-ligában – ez amúgy majdnem összejött az 1. selejtezőkörben is érdekelt Győrnek, de a Montpellier-t kiejtő együttes a playoffkörben a Dinamo Zagrebbel már nem bírt (0–2, 1–2).

A Metaliszt Harkiv elleni itthoni zakó (0–5) után a Sampdoria otthonában (0–1) és a PSV (1–2) ellen is szoros vereség következett, Debrecenben épp a hajdúságiak korábbi játékosa, Dzsudzsák Balázs döntött a vendégek javára. Az eindhoveni találkozón már simán nyert a PSV (0–3), és noha vezetett a magyar csapat, Harkivban is pont nélkül maradt (1–2). A sorozatban 11 vesztes csoportmeccset követően aztán 2010. december 16-án csak megtört a jég, a Sampdoria ellen 2–0-ra nyert a Loki.

2012–2013: VIDEOTON – EL-CSOPORTKÖR, REÁLIS TOVÁBBJUTÁSI ESÉLY VOLT

Ebben az idényben is két csapatunk volt érdekelt még a playoffkörben, és a BL-ből búcsúzó DVSC-vel szemben ezúttal a másik együttes, jelesül a Videoton harcolta ki a továbbjutást.

A második selejtezőkörben induló ezüstérmesnek ráadásul összesen két győzelem is elég volt a három párharc megnyeréséhez! A Slovan Bratislava ellen az idegenbeli 1–1 után otthoni 0–0-val ment tovább a fehérvári csapat, majd a Gent elleni dupla siker (1–0, 3–0) után a Trabzonspor elleni párharcban egy találat sem esett, a tizenegyespárbajt pedig a Videoton bírta jobban (0–0, 0–0, 4–2).

A csoportkör nem indult fényesen, a Genk 3–0-ra legyőzte a Vidit, viszont a második körben a Sporting CP ellen 3–0-ra, a harmadikban a Basel ellen 2–1-re nyertek Nikolics Nemanjáék. Az itt a 91. percben kapott találat mindenesetre kedvezőtlen helyzetbe hozta a Vidit, miután Bázelben a 80. percben esett góllal alulmaradt, majd a Genk ismét túl erősnek bizonyult. Az utolsó forduló előtt eldőlt, hogy a Videoton csak úgy juthat tovább, ha a Basel nem szerez pontot Genkben – de szerzett pontot (0–0). A Videoton Sporting elleni meccsét ráadásul másnapra kellett halasztani a pálya használhatatlansága miatt, s az addigra már biztos búcsúzó magyar együttes 2–1-re veszített.

Juhász Rolandék a végső győztes Chelsea dolgát is megnehezítették (Fotó: Szabó Miklós)
2018–2019: ÚJABB FEHÉRVÁRI MENETELÉS

A Mol Vidi FC a 2017–2018-as idényben többek között a Bordeaux-t is kiejtve az Európa-liga playoffköréig jutott, ott azonban a Partizan túl erősnek bizonyult (az idegenbeli 0–0 után otthon 0–4 lett). A fehérváriak az előző kiírásban a BL-ben indulhattak, a Dudelange ellen döcögős rajt után (1–1, 2–1) jutottak tovább, majd a Ludogorec (0–0, 1–0) és az idegenben szerzett gólnak köszönhetően a Malmö (1–1, 0–0) ellen is örülhettek. Az AEK Athén ellen nem jött össze a bravúr (1–2, 1–1), a csoportkör viszont így is meglett, csak éppen az Európa-ligában. Itt a végső győztes Chelsea ellen pontot szerzett a Vidi, a PAOK-ot oda-vissza legyőzte, viszont a BATE Boriszovval szemben mindkét meccsen alulmaradt, így lecsúszott a továbbjutásról.

2019–2020: ÚJABB MENETELÉSEKRE VÁRVA