Ultrafutó Eb: Csécsei Zoltán és Lubics Szilvia a legjobb magyarok

2016.10.23. 15:52
Csécsei Zoltán és Lubics Szilvia a legjobb magyarok a 24 órás ultrafutó Európa-bajnokságon. Az október 22-23-ai hétvégén a Franciaországban található Albi adott otthon a kontinens legjobb ultrafutóinak, akik a 24 órás futásban mérték össze erejüket.

A magyar válogatott színeiben 9 ultrafutó indult: a férfiak mezőnyében Mazur Béla, Csécsei Zoltán, Zahorán János, Belej-Fekete Bálint, míg a női versenyben Makai Viktória, Vágó Boglárka, Lubics Szilvia, Elek Dóra Zsuzsanna és Kádár Kitti.

Összesen 94 férfi és 77 női ultrafutó állt rajthoz, a rendelkezésükre álló 24 órás időtartam alatt kellett minél nagyobb távot megtenniük a kijelölt 1120 méteres pályán. Az éles fordítók és a pályán futó sok versenyző nehezítették a teljesítést, valamint a hosszú, csaknem 13 órán át sötétben történő futás sem könnyítette meg a résztvevők dolgát.

A viadalon nemcsak egyéni, hanem nemenként csapatbajnoki címet is hirdettek: minden nemzet három legjobban szereplő futójának eredményét összeadták, ez döntötte el, ki lesz csapatban az Európa-bajnok.

A magyar együttes tagjai jól kezdtek, ám a 24 óra során több holtponttal, gyomorproblémával és egyéb, nem várt gonddal kellett megküzdeniük, több-kevesebb sikerrel. Összességében azonban elmondható, hogy minden futó kihozta magából a maximumot az adott helyzetben, és mindent megtett azért, hogy a lehető legjobb eredményt érhesse el a címeres mezt viselve.

Belej-Fekete Bálint sokáig a 2–4. helyen haladt, ám később nem várt problémák miatt 130 kilométernél ki kellett állnia. Mazur Béla számára sem alakult problémamentesen a futás, ő a középmezőnyben fejezte be a 24 órát, sajnos az egyéni csúcsát nem sikerült megközelítenie, 196.064 kilométert tudott futni.

(Fotó: Bárdos Barnabás)

Csécsei Zoltán a versenyzése során már többször jól bevált taktikát alkalmazta: a középmezőnyben haladt sokáig, majd fokozatosan jött fel, végül legjobb magyarként, egyéni csúcsától alig elmaradva a 12. helyen zárta az Európa-bajnokságot 241.410 kilométerrel. Zahorán János végig stabil futással a 36. helyen végzett, 210.930 kilométerrel.

A hölgyek között Lubics Szilvia érte el a legjobb eredményt 224.106 kilométerrel, a 9. helyet szerezte meg elszánt versenyzéssel. Húga, Vágó Boglárka végig stabil futással, 211.037 kilométerrel a 20. lett, Kádár Kitti is több mint 200 kilométerig jutott, ő a 28. helyen végzett 203.532 kilométerrel. Makai Viktória gyomorgondok és térdsérülés miatt sajnos nem tudta befejezni a versenyt, 182.457 kilométert tett meg, Elek Dóra pedig 179.474 kilométerével a 47. helyen zárta a 24 órás Eb-t.

A mieinktől ahhoz, hogy csapatszinten dobogóra kerüljenek, egyéni csúcsokra, vagy ahhoz közeli időkre lett volna szükség. Végül a hölgyek az előkelő 5. helyet szerezték meg, míg a férfiak a 10.-et.

A nőknél a svéd Maria Jansson minden idők harmadik legjobb 24 órás eredményével, egyben Európa-rekorddal győzött, 250.647 kilométert futott. A férfiaknál a brit Dan Lawson 261.843 kilométerrel lett Eb-aranyérmes. Csapatban a férfiaknál Franciaország nyert 763.291 kilométeres összteljesítménnyel, a nőknél pedig Lengyelország 701.429 kilométerrel.