Holland arany 64 év után 100-on, Baji továbbjutott, Zsivoczky jól zárt

2014.08.13. 23:00
Schippers 64 év után szerzett hazájának Eb-aranyat (Fotó: Reuters)
A tízpróbázó Zsivoczky Attila a 17. helyen végzett a zürichi atlétikai Európa-bajnokság szerdai versenynapján, Helebrandt Máté pedig 25. lett 20 kilométeres gyaloglásban. Baji Balázs 110 méter gáton bejutott az elődöntőbe.

A férfi 20 kilométeres gyaloglás mezőnye hűvös, esős időben vágott neki a távnak, két magyarral. Helebrandt Máté 1:27:54 órával a 25. helyen végzett, Rácz Sándor nem ért célba.

Ez vár ránk csütörtökön…

Az olimpiai bajnok kalapácsvető, Pars Krisztián is bemutatkozik a zürichi atlétikai Európa-bajnokság harmadik napján, csütörtökön, rajta kívül hét magyar versenyző lesz érdekelt.

A műsor, akárcsak szerdán, a 20 kilométeres gyaloglással kezdődik, ezúttal a női versenyt rendezik meg, a mezőnyben Madarász Viktóriával.

A címvédő és ezúttal is az aranyéremre pályázó Pars Krisztián mellett még két magyar kalapácsvető indul a selejtezőben, Németh Kristóf és a junior vb-ezüstérmes Hudi Ákos.

A hétpróbázók is elkezdik kétnapos küzdelmüket, az Universiade bronzérmes Zsivoczky-Farkas Györgyi és az idei európai ranglistán hetedik Krizsán Xénia is esélyes az első tízbe kerülésre.

Női 200 méteren Kaptur Éva áll rajthoz az előfutamban.

Az esti programban az elődöntőben fut Baji Balázs 110 méter gáton, a szám fináléját 21.50-kor rendezik.

A 37 éves Zsivoczky Attila a 110 m gáton (15.26 mp - 818 p), majd diszkoszvetésben (44,82 m - 763) is idei legjobbját érte el. Az eső, majd szél miatt félbeszakított rúdugrásban 4,40 méterig jutott (731), gerelyhajításban pedig 57,40 métert (699) teljesített. Az 1500 méteres futásnak a 18. helyről vágott neki, itt is megjavította idei legjobbját 4:33.04 perccel (725), így összesítésben 7646 ponttal a 17. helyen végzett - csaknem tíz évvel 2005-ös világbajnoki bronzérme után.

A 110 méter gát előfutamában mindkét magyar sprinter esetében érvényesült a papírforma. A fedettpályán Eb-negyedik Baji Balázs magabiztos futással, idei legjobbjával, 13.37 másodperccel másodikként ért célba, összesítésben az ötödik idővel lett elődöntős. A 2010-ben Eb-bronzérmes Kiss Dániel szintén ez évi legjobbját futotta 13.64-gyel, de ez csak a hatodik helyhez volt elég futamában.

Női kalapácsvetésben a tavaly vb-döntős Orbán Éva két rontott kísérlet után harmadikra (70,48 m) biztosította helyét a fináléban. Az utolsó pillanatban a csapatba kerülő két fiatal dobó közül az utánpótlás Eb-negyedik Fertig Fruzsina csaknem meglepetést okozott, de 65,46 méterrel végül 15. lett. A junior vb-ezüstérmes Gyurátz Rékának a 62,14 méter a 20. helyet jelentette.

Kazi Tamás nem jutott döntőbe 800 méteren. Futamában az egyes pályáról rajtolt, majd a mezőny végén helyezkedett. A második körre megpróbált előrébb jönni, jól is hajrázott, és ötödikként ért célba 1:48.04 perccel. Ez kevésnek bizonyult a fináléhoz, a 11. helyen végzett.

Koroknai Máté
400 méter gáton szintén az elődöntőben fejezte be szereplését, futamában 50.95 másodperccel utolsóként ért célba.

A nők 100 méteres sprintjében a holland Dafne Schippers futott be elsőként, így begyűjtve élete első felnőtt Eb-aranyát.

Mo Farah újra ünnepelhetett (Fotó: Reuters)

A férfi 10 ezer métert a kétszeres olimpiai bajnok Mo Farah nyerte. A brit sztárfutó egyértelmű esélyesnek számított annak ellenére, hogy a felkészülése nem volt ideális. Maratoni bemutatkozása Londonban nem sikerült, majd egészségügyi problémák miatt a Nemzetközösségi Játékokon sem indult, most azonban újra bizonyított.

A nők 100 méteres sprintjében a holland Dafne Schippers futott be elsőként, így begyűjtve élete első felnőtt Eb-aranyát. Schippersnek ez az első Eb-aranya, a 2012-es Európa-bajnokságon a 4x100-as váltóval az ezüstöt gyűjtötte be. Nem gyakran látni egyébként Eb-n holland győzelmet 100 méteren, legutóbb 64 évvel ezelőtt, 1950-ben a négyszeres olimpiai bajnok Fanny Blankers-Koen tudott hasonló eredményt elérni.

A férfiak 100 méteres sprintjét a brit James Dasaolu nyerte 10.07-es idővel, így a holland hölgyhöz hasonlóan élete első Eb-aranyát szerezte.