Atlétikai vb: Gatliné a legjobb idő, Bolt „kocogva” is 20 mp alatt

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2015.08.26. 15:29
Usain Bolt nem erőltette meg magát a végén, de így sem forgott veszélyben a továbbjutása (Fotó: Action Images)
Az amerikai Justin Gatlin érte el a legjobb időt a férfi 200 méteres síkfutás középfutamában, ő enyhe, 0.2 mp/s-os szembe szélben 19.87-et futott.

A fináléba természetesen bejutott Gatlin mellett a világcsúcstartó jamaicai Usain Bolt is, aki 0.8-as hátszél mellett, a táv hajráját gyakorlatilag kocogva megtéve is húsz másodperceben belül zárt (19.95).

Férfi gerelyhajításban kenyai aranyérem született, Julius Yego egy sikertelen első kísérlet után másodikra még csak 82.42 méterig reptette a szert, majd a harmadikra nagyon kijött neki a lépés, a mezőnyből egyedüliként 90 méter felett dobott, nem is kicsivel (92.72).

Honfitársa, Hyvin Kiyeng Jepkemoi is világbajnoki címet szerzett, hatalmas csatában diadalmaskodott a női 3000 méteres akadályfutásban. A célegyenesben az utolsó akadály után három futó harcolt a sikerért fej-fej mellett: a célba a kenyai Jepkemoi ért elsőként, 13 századdal megelőzve a tunéziai Habiba Gribit és 14-gyel a német Gesa Felicitas Krausét.

A női 400 méteres gátfutásban a cseh Zuzana Hejnová megvédte világbajnoki címét, közel fél másodpercet adott az amerikai Shamier Little-nek.

A férfi 400-as finálé a program szerint a nap fő versenyének számított, s az egykörös táv résztvevői nem is okoztak csalódást. A célegyenesre a dél-afrikai Wayde van Niekerk fordult elsőként mögötte a 2008-as és a 2012-es olimpia bajnokai, az amerikai LaShawn Merritt és a granadai Kirani James futottak. Azt lehetett várni, hogy a rajttól elképesztő tempót diktáló Van Niekerk besavasodik a hajrára, ám ő nem lassult, így hiába jött mögötte jól a két sztárfutó, megnyerte a versenyt, méghozzá egészen elképesztő, 43.48 másodperces idővel. Ennél korábban mindössze hárman tudtak jobbat futni a világon, jobb eredményt legutóbb nyolc éve értek el az egykörös távon. A döntő színvonalát mutatja, hogy a kétszeres ötkarikás és hatszoros világbajnok Merritt egyéni csúccsal, 43.65 másodperccel lett második, míg James 43.78-cal ért be harmadikként.

Női rúdugrásban is remek versenyt láthattak a nézők: a kubai raglista-vezető Yarisley Silva és a 2011-es vb-győztes brazil Fabiana Murer nagy csatát vívott egymással. Mindketten sikeresen vették még a 4.85 méteres magasságot is, ami után a brazil vezetett kevesebb rontott kísérletének köszönhetően, a 4.90-et azonban nem tudta átvinni. Silva viszont harmadikra átjutott felette, így győzött.