Bolt már a célegyenesbe érve leverte a konkurenciát kétszázon

2013.08.17. 18:35
Konkurencia sehol: Bolt lazán nyert kétszázon is (Fotó: Reuters)
Hét döntőt rendeztek a moszkvai atlétikai világbajnokság szombati versenynapján, köztük a férfi 200 méter döntőjét: Usain Bolt megszerezte hetedik világbajnoki aranyérmét is, miután végtelenül simán, a végén már tulajdonképpen tartalékolva győzött a fináléban.

FÉRFI 200 MÉTERES SÍKFUTÁS

Lesz-e Bolt-dupla? – volt a (költői) kérdés, a válasz meg bántón egyértelmű volt, mert a jamaicai sprintersztár végtelenül simán nyerte meg a finálét. Bolt a célegyenesbe érve már óriási fölényben volt, és a végén ki sem kellett teljesen hajtania magát, 19.66-os idővel könnyedén győzött. A nyolcas pályán futó, szintén jamaicai Warren Weir egyéni csúccsal, nagy hajrával szerzett ezüstérmet, a bronzot az amerikai Curtis Mitchell már 20 másodpercen kívüli idővel (20.04) szerezte meg.

Ez volt Bolt hetedik aranyérme az atlétikai világbajnokságokon, és jó esélye van arra, hogy 2009-hez hasonlóan triplázzon a vb-n. Abból a szempontból máris triplázott, hogy 2009 és 2011 után ismét ő állhat kétszázon a dobogó legmagasabb fokára – egyeduralkodó, kihívók nélkül. „Hét gazella futott, és egy gepárd” – jegyezte meg az IAAF közvetítésében. Bolt 19.66-os ideje a világ idei legjobb eredménye.

FÉRFI MARATONI

Az olimpiai bajnok ugandai Stephen Kiprotich nyerte meg a férfi maratonit a Moszkvában zajló atlétikai világbajnokság szombati versenynapjának nyitányaként. Kiprotich az utolsó kilométerekhez érve hagyta faképnél etióp riválisait, akik közül Lelisa Desisa végzett a második, míg Tadese Tola a harmadik helyen. 2005 óta először fordul elő, hogy nincs kenyai a dobogón – sőt az első nyolc között sem –, pedig a legutóbbi három vb-n kenyai versenyző győzött.

FÉRFI GERELYHAJÍTÁS

A cseh vitéz gerelye igen messze szállt: Vítezlav Vesely elsőre 87.17-et dobott, ezzel el is intézte az aranyérem kérdését. A finn Tero Pitkämäki már másodikra is „feszegette” a 87 méteres határt, majd harmadikra túl is dobta azt, de 87.07-tel az ezüst jutott neki. Javításra ugyan még volt lehetőség, de Pitkämäki ettől fogva 86-ig sem jutott el. A harmadik hely egy oroszé, Dmitrij Tarabin 86.23-mal előzte meg a kenyai csúcsot elérő (85.40) Julius Yegót.

NŐI 100 MÉTERES GÁTFUTÁS

Az amerikai Brianna Rollins12.44-es idővel vágódott be a célba, a szezonbeli legjobbját megfutó ausztrál Sally Pearson (12.50) és az egyéni csúcsot száguldó brit Tiffany Porter (12.55) előtt. Rollins annak ellenére meg tudta szerezni az aranyérmet, hogy a döntő mezőnyéből ő kapta el a legrosszabbul a rajtot.

NŐI 5000 MÉTERES SÍKFUTÁS

2007 után ismét az etiópiai Meseret Defar a női 5000 méteres síkfutás világbajnoka. A moszkvai fináléban Defar tempóját az utolsó körben már nem tudták tartani a riválisok, a kenyai Mercy Cherono és a szintén etiópiai Almaz Ayana. Defar 14:50.19-es idővel ért célba, Cherono lehajrázta az ezüstért Ayanát. Az etiópiai közép- és hosszútávfutó csapat már három világbajnoki aranyéremnél és tíz éremnél tart.

NŐI 4x400 MÉTER VÁLTÓ

A női 4x400-as finálét a hazai közönség nagy örömére az orosz váltó (Julija Guscsina, Tatyana Firova, Kszenija Rizsova, Antonyina Krivosapka) nyerte meg 3:20.19-es eredménnyel, megelőzve a címvédő (és a sérült Allyson Felixet nélkülöző) amerikaiakat, valamint a briteket.