Innen már csak elveszíteni lehet? A City legyőzte a Chelsea-t, és 13 pontra növelte előnyét

KOCSMÁR-TÓTH ISTVÁNKOCSMÁR-TÓTH ISTVÁN
2022.01.15. 13:17
Kevin De Bruyne gólja döntött a rangadón (Fotó: AFP)
A Manchester City Kevin De Bruyne találatával 1–0-ra legyőzte a Chelsea-t az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 22. fordulójában, ezzel tovább növelte előnyét a tabella élén.

ANGOL PREMIER LEAGUE
22. FORDULÓ
Manchester City–Chelsea
1–0 (0–0)
Manchester, Etihad Stadion, 53 319 néző. Vezette: Pawson
MAN. CITY: Ederson – Walker, Stones, Laporte, Cancelo – De Bruyne (Gündogan, 84.), Rodri, B. Silva – R. Sterling, Grealish, Foden (G. Jesus, 88.). Menedzser: Pep Guardiola
CHELSEA: Kepa – Rüdiger, Thiago Silva, Sarr – Azpilicueta, Kanté, Kovacic, M. Alonso (Mount, 82.) – Zijes (Hudson-Odoi, 69.), R. Lukaku, Pulisic (Werner, 69.). Menedzser: Thomas Tuchel
Gólszerző:
De Bruyne (70.)

Thomas Tuchel teljesen felforgatott védelemmel küldte pályára a Chelsea-t a Manchester City otthonában, a csapat háza tájáról érkező hírek alapján pedig csak sejthetjük, nem örömében tette mindezt. Ezzel együtt sem kezdett rosszul a londoni csapat, amely masszív védekezéssel átvészelte az előzetesen kritikusnak ígérkező első negyedórát. A City a liga összes többi csapatát messze felülmúlva a legeredményesebb az első 15 percben: 12 gólnál jár.

A védekezés azonban felemésztette a Tuchel-csapat minden kapacitását – a vendégek egy-egy kontrából tudtak csak eljutni a hazai kapuig, de lövés vagy fejes ezekből sem született. A hazai hálót őrző Edersonnak egyetlen alkalommal sem kellett védenie, sőt a kapuját messze elkerülő lövést sem kellett szemmel kikísérjen.

A City dominált, 65 százalék felett birtokolta a labdát, de a tizenhatos előterében elfogyott a hazaiak lendülete. Az első igazi ziccerre egészen a félidő hajrájáig kellett várni, akkor sem a manchesteri csapat dolgozta ki azt, hanem Mateo Kovacic passzolt a saját tizenhatosa előterében Jack Grealishez csikócsapatokat idéző hibát elkövetve. Grealish lövését bravúrral véde az Afrika-kupán szereplő Edouard Mendyt helyettesítő Kepa Arrizabalaga.

A második félidő egy hasonlóan nagy Chelsea-lehetőséggel indult: Romelu Lukaku kapott remek kiugratást két védő között, ezúttal a tizenegyespont magasságáig kisprintelő Edersonnak kellett bravúrt bemutatnia.

A szünet után Lukakuék érezhetően felbátorodtak és próbáltak a kontrák mellett valóban támadó szellemű, kombinatív játékkal helyzeteket kialakítani. Ám a City alig tíz perc után ismét kezébe vette az irányítást, és hiába a Chelsea magasra húzódott védelmi vonala, az egyre erőteljesebb presszing, a Guardiola-csapat csak-csak utat talált a vendégkapuig. A 70. percben Joao Cancelo passza után Kevin De Bruyne lódult meg, majd lőtte ki 20 méterről a bal alsót (1–0).

Tuchel hiába próbálta meg átszervezni a csapatát, a hajrában nem volt meg az egyenlítéshez szükséges erő a Chelsea támadásaiban. A City behúzta a győzelmet, s ezzel pillanatnyilag 13 pontos előnnyel vezeti a bajnokságot – a különbség eggyel csökkenhet, ha a Liverpool behúzza a saját meccsét a 22. fordulóban és így megelőzi a most még második Chelsea-t.

Baljós előjel a riválisok számára: a Premier League történetében még sosem fordult elő az, hogy egy csapat 16 fordulóval a vége előtt ekkora előnyben legyen, s végül ne szerezze meg a bajnoki serleget.

Eldőlt a 2021–2022-es PL-cím sorsa? Vagy a Liverpool még bele tud szólni? Más kérdés aligha maradt.

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

Több mint 53 ezren látták a helyszínen a meccset.

Akár 13 ponttal is elhúzhat a másodiktól a Manchester City a forduló végére.

90. perc: Három perc a tervezett ráadás. Ennyi ideje maradt a Chelsea-nek.

88. perc: Foden is lejött, Gabriel Jesus kap pár percet a hajrában.

87. perc: Ederson ment fejjel a 16-oson kívül Lukaku elől.

84. perc: De Bruyne vastaps kíséretében lebattyog, Gündogan jön a helyére.

84. perc: Foden próbálkozott meg egy lövéssel 17 méterről, szinte középről Sterling passza után, de a kapu fölött szállt el a kísérlete.

82. perc: Marcos Alonso le, Mason Mount be!

79. perc: Azpilicueta gyorsít fel a 16-os előterében, jó ütemben kapja is a labdát, kapásból centerez, de a kapujából kivetődő Ederson tisztázni tud az érkező Chelsea-támadók elől.

Mount készül beállni.

77. perc: Werner lapos centerezését fülelik le a védők.

Csak egy mutató a City fölényéről: 75 perc alatt 104 passza volt a hazai csapatnak a támadó harmadban, a Chelsea-nek eközben csak 40!

75. perc: Az ápolás után saját lábán biceg le a belga. Aztán két korty víz és már jelzi is, hogy jönne vissza játszani.

74. perc: De Bruyne kér ápolást, meghúzódhatott, vagy pedig egy rossz lépésnél a jobb bokájával történt valami(?). Leült, mutatja, hogy segítség kell.

72. perc: Azpilicueta lövi a labdát a kapu elé, Werner érkezik veszélyesen, Laporte ment óriásit a német elől!

A De Bruyne-gól előtti lövés pillanata (Fotó: AFP)

70. perc: TE JÓ ÉG MEKKORA GÓL! Cancelo passzol De Bruynéhez, aki jó 35 méterre a kaputól indul előre, a 16-os előterében befelé húz, hárman veszik körbe, felnéz, passzlehetőség híján pedig úgy dönt, jobbal, 19 méterről megpróbálja kilőni a bal alsót, középmagas, jól csapódó löketére hiába vetődik Kepa, esélye sincs elérni! Tökéletes lövés! Óriási gól! 1–0

69. perc: Kettőt cserélt Tuchel, Zijes helyén Hudson-Odoi, Pulisic helyén Werner folytatja!

68. perc: Sterling kapott remek labdát a 16-os jobb oldalánál, miután Silva és Laporte közös erővel szerelte Lukakut a kezdőkörben, az angol szélső Sarra vezethette rá, csinált egy cselt a jobb lába felé, majd éles szögből alig egy méterrel a hosszú alsó mellé lőtt!

66. perc: Zijes balról beívelt szöglete után a Lukaku elől menteni igyekvő Grealish fejéről pattan a hazai kapu irányába a labda, Cancelo vágja ki végül.

63. perc:
De Bruyne ezúttal közvetlenül kapura tekerte a labdát, Kepa azonban ki tudta tolni a jobb felső sarok elől a 20 méterről, szinte a 16-os bal csücskétől érkező lövést!

62. perc: Grealish gyorsított fel a vendégkaputól 40 méterre, Azpilicuetára vezette a labdát, talán már el is ment volna a spanyol mellett, amikor a háta mögül, lendületből érkező Kanté megbillentette. Remek helyről jöhet szabadrúgással a hazai csapat.

A második félidőben jóval kiegyenlítettebb a meccs képe. A labdát minimálisan még mindig a City birtokolja többet (54 százalék ebben a játékrészben), de a Chelsea jóval aktívabb elől, már három lövéssel/fejessel befejezett helyzete is akadt, míg az első félidőben egy sem volt.

Guardiola a második félidőben látottakkal eddig nem mindig tűnik elégedettnek (Fotó: AFP)

58. perc: Foden újabb sarokrúgása közel sem veszélyes ennyire.

57. perc: Foden szöglete után ezúttal a rövidre száll a labda, Azpilicueta csúsztatja ki az érkező manchesteriek elől. Az első kép alapján kifejezetten veszélyesnek tűnt a labda röppályája. A spanyol szét is tárja a kezét, mintegy azt gesztikulálva, jó volt vagy jó volt?

55. perc: Sterling cselezget a 16-oson belül, Alonso és Kanté szorításában rágyorsít, majd a spanyol egy ütemet késve kibillenti az egyensúlyából. Tizenegyes gyanús! Ám mindegy, mert közben a partjelző lest int. A Sterlinghez passzoló Walker volt lesen jó 20 másodperccel korábban, még az akció indultakor...

53. perc: Szabadrúgáshoz jutott a City a kaputól 22 méterre, enyhén jobbra. De Bruyne ívelte be, az ötös bal sarka felé szállt a labda, de túl lágy, túl íves lett, így a kapujából kilépő Kepa magabiztosan húzhatta le az érkező manchesteriek elől.

52. perc: Grealish veri meg a 16-os bal oldalánál Azpilicuetát, éles szögből laposan centerez, az erőből középre lőtt labdáról azonban minden hazai játékos messze lemarad.

51. perc: Most tábort ver a Chelsea 16-osának előterében a City, de hiába járatják újra és újra a labdát körbe, nem tudják megbontani a londoni védelmet.

49. perc: Pulisic cselezget a 16-os előterében majd a bal kezénél érkező Alonsóhoz passzol, aki egy igazítás után 20 méterről a jobb felső sarok fölé lő!

Ederson nagy védése Lukaku ziccerénél (Fotó: AFP)

48. perc: ZICCER A CHELSEA ELŐTT! Kovacic ugratja ki tökéletes ütemben Lukakut, aki egy az egyben vezetheti a kapusra a labdát, Ederson óriási bravúrral véd a 11-es pont magasságába kitáncolva! A kipattanó Zijes elé kerül, aki kisodródva, éles szögből a jobb felső sarok fölé bombázza!

47. perc: De Bruyne húzta meg a bal szélen, a 16-os csücskétől laposan centerezett, középen Sterling érkezett lendületből és került földre a védők szorításában. A hazaiak reklamálnak, a VAR aktív, de hamar lezárják a vizsgálatot. Nem volt szabálytalanság.

Egyelőre egyik csapat sem cserélt, de Mason Mount jóval aktívabban melegített a többi Chelsea-játékosnál, így nem lenne meglepő, ha jó 10 percen belül érkezne.

46. perc: Elkezdődött a második félidő!

SZÜNET

A Chelsea gólszerzési kísérlet nélkül zárta az első játékrészt!

45+1. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45. perc: Egy perc a tervezett ráadás!

43. perc: Grealish hozza fel a labdát a bal szélen, a kapuvonalhoz érve éles szögből, laposan centerez, a labda eljut De Bruynéhez, aki azonban kapáslövés helyett kifelé veszi át az ötös előterében, így ő is éles szögbe kerül, ennek ellenére lő... pontatlanul. Ha átvétel nélkül megpróbálja ellőni, talán nagyobb helyzet lett volna.

40. perc: KEPA-BRAVÚR! Kovacic adta el a labdát a saját tizenhatosa előterében (úgy passzolt középre, vakon, amiért U8-ban is leszedi az ember fejét az edző), Grealish lecsapott a labdára, kettőt igazított rajta, Kepa szinte reményt vesztve robbant ki a kapujából, s végül a 11-es pont magasságában szétdobva a lábait, karjait valahogy bele tudott kapni a lövésbe, ami így a bal alsó sarok mellé perdült.

Kepa bravúrja (Fotó: AFP)

39. perc: Walker indította a leshatáron helyezkedő De Bruynét a 16-os jobb oldalánál, a belga laposan próbált centerezni, a hosszúnál érkező City-játékos elől azonban Rüdiger kivágta a labdát. Szöglet viszont nem lesz, De Bruyne helyezkedésére behúzták a lest... a visszajátszások alapján teljesen helyesen.

38. perc: Sterling próbált befelé húzni a 16-os jobb oldalánál, a kapuvonallal párhuzamosan, de Sarr sallangmentesen szerelni tudta. Az U-válogatott francia bekk mindössze a második bajnokiján kap lehetőséget ebben az idényben, ehhez képest eddig meggyőző magabiztossággal mozog.

37. perc: Cancelo próbálkozott meg egy jó 50 méteres indítással Silva irányába, Kepa jött ki a kapujából és bikázta ki a labdát a lelátóra a 16-os jobb csücskén túl, a kapujától jó 20 méterre.

A Chelsea-nek nemhogy kaput eltaláló próbálkozása, összességében gólszerzési kísérlete sem akadt 35 perc alatt. A Man. City három próbálkozásnál és kettő kaput el is találó fejesnél/lövésnél jár.

34. perc: A bal oldali szögletet is De Bruyne tekeri középre, ezúttal Rüdiger tisztáz fejjel az ötösről.

33. perc: De Bruyne végezte el a szabadrúgást a kaputól 24 méterre, jobbra. Az ötös előterébe, a bal csücsök irányába szálló labdát Alonso vágta ki szögletre az érkező Laporte elől.

Az elmúlt öt percben 85 százalékban birtokolta a labdát a City. Nyomasztó?

32. perc: Kovacic is kap egy sárga lapot. Ez a második a meccsen. Mindkettő Chelsea-futballistánál landolt. Silvára csúszott rá hátulról, úgy, hogy sansza nem volt megjátszani a labdát.

Silva előretörését próbálják megállítani a Chelsea játékosai (Fotó: AFP)

28. perc: De Bruyne adta el a labdát a felezővonaltól jó 10 méterre, Azpilicueta Pulisickel próbált összejátszani a 16-os jobb csücskénél, de az amerikai szélső lesre futott... ezzel oda is egy jó beadás esélye.

23. perc: Silva verte meg a bal szélen egy az egyben Rüdigert, az ötös előterében, éles szögben érkező De Bruynéhez passzolt, aki átvétel nélkül lőtt is, de Kepa lehúzta a labdát a rövid felső sarok elől!

21. perc: Zijes futott el a bal szélen, a 16-os csücskétől laposan próbált centerezni, a mélységből érkező Lukaku azonban nem tudta megelőzni a védőjét, Laporte lábbal tisztázott előle.

18. perc: Foden jobbról elvégzett szöglete érintés nélkül kanyarodik ki a hosszúnál.

17. perc: Sterling tört be szlalomozva a 16-oson belülre, Sarr az ötös előterében becsúszva remek ütemben tudott szögletre tisztázni.

Az első 15 percben 65 százalékban birtokolta a labdát a hazai csapat.

14. perc: A sarokrúgás után Stones ugorja túl a védőket az ötös jobb (hosszú) oldalánál, de a fejese pont középre, Kepa kezei közé száll.

14. perc: Sterling jobbról érkező beadására Grealish robbant volna be középen, de Azpilicueta túl tudja ugrani az angolt és szögletre csúsztatja előle a labdát!

13. perc: De Bruyne tudott megmenteni egy elsőre hosszúnak tűnő védők mögé emelt labdát a kapuvonal előtt, utána viszont pontatlan volt a lapos centerezése, Alonso kivágta a labdát az érkező csapattársak elől.

Pulisic küzd a City-védőkkel (Fotó: AFP)

10. perc: Lukaku verte meg egy az egyben Stonest a 16-os előterében, három a kettőben indulhattak a Chelsea-játékosok, Lukaku pedig a jobb kezénél érkező Zijest választotta a bal oldalon felzárkózó Alonso helyett – pechjére, mert a marokkói lesen állt már ekkor.

9. perc: Thiago Silva adta haza kissé röviden a labdát, Foden támadta le Kepát, akinek egy jobbra húzva csinálnia kellett egy szolid cselt az ötösön belül, mielőtt ki tudta volna passzolni a jobb csücsökben helyezkedő védőtárshoz.

8. perc: De Bruyne ívelte be a labdát jobbról, alig 5-6 méterre a kapuvonaltól, Sarr tisztázott fejjel az ötös előterében.

7. perc: Marcos Alonso kapta a meccs első sárga lapját. A jobb szélen meglóduló Sterlinget rángatta meg, majd rúgta bokán, mikor így is lehagyta volna.

5. perc: A szöglet után magabiztosan húzta le a labdát a spanyol kapus.

4. perc: EZ VESZÉLYES VOLT! Grealisht kereste egy mélységi indítással Silva, Kepa kirongyolt a kapujából, s a 16-os vonalában megpróbálta elbikázni a labdát, amivel viszont a visszaiszkoló Azpilicuetát trafálta el, a labda veszélyesen vágódott le, de végül elpattogott a jobb oldali kapufa mellett.

Tuchel a kényszerűen összeállított védelemben valóban a jobb oldali középső védő helyére vezényelte Rüdigert, aki az idény eddigi részében balról játszva volt igazán eredményes.

2. perc: Lukaku vette át a labdát a 16-os előterében, de rögvest két védővel találta magát szemben, nem is tudta befűzni magát a büntetőterületen belülre.

Mindkét csapat hagyományosan hazainak számító szerelésében, a City égszínkék felsőben, nadrágban és sportszárban, a Chelsea sötétkék felsőben, nadrágban és fehér sportszárban futballozik ezen a délutánon.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

A MECCS ELŐTT

Újabb felvonásához érkezett a Tuchel és Guardiola közti csata (Fotó: AFP)

A Manchester City jelenleg tízpontos előnnyel vezeti a Premier League tabelláját. Ma délután a második helyen álló Chelsea látogat a Pep Guardiola által felkészített csapat otthonába. Mióta Thomas Tuchel ül a londoni kispadon négyszer találkoztak az együttesek. A négyből három meccset a Chelsea-nyert, az FA-kupa elődöntőjében és a 2021-es Bajnokok Ligája-fináléban 1–0-ra, a múlt tavaszi bajnokin 2–1-re. Az egyetlen City-győzelem a 2021–2022-es, azaz jelenlegi idény 6. fordulójában jött össze, akkor a Stamford Bridge-en a jelentős mezőnyfölény 1–0-s sikert ért Guardioláéknak. A győzelmet érő gólt a ma a kispadon kezdő Gabriel Jesus szerezte.

A két edző először a Bundesligában csapott össze egymással, Tuchel előbb a Mainz majd a Dortmund, Guardiola a Bayern vezetőedzője volt akkoriban. Németországban öt találkozójukból három hozta a katalán edző diadalát, kettő döntetlennel zárult.

A City 11 meccse veretlen a bajnokságban, a Chelsea a legutóbbi ötből csupán egyet nyert meg, igaz a másik négyen sem kapott ki. Az idényben eddig 16-szor szerezte a meccs első gólját a manchesteri csapat aktuális ellenfelével szemben, mind a 16 mérkőzést meg is nyerte. A Chelsea 15-ször került előnybe az első góllal, ám csak 10-szer tudta győzelemre is váltani azt.

Különösen hangsúlyos lehet a meccs első 15 perce: a bajnokság résztvevői közül a City messze a legtöbb gólt szerzi ebben a periódusban, tizenkét találattal, míg a Chelsea öt góllal a negyedik helyen áll a mutatóban.

A kérdés adott: Thomas Tuchel ismét meg tudja lepni Pep Guardiolát? Ha igen, a Chelsea 7 pontra megközelítheti az éllovast, ha nem... Lehet, már január közepén nincs mit számolgatnunk az angol bajnoki esélyekről.