Négy év után kapott ki odahaza a Liverpool, ráadásul a Burnleytől!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.01.21. 20:55
Szalahék hajtottak éppen, de... (Fotó: AFP)
A Liverpool hazai pályán nagy meglepetésre 1–0-ra kikapott a Burnleytől az angol Premier League 18. fordulójában.

ANGOL PREMIER LEAGUE
18. FORDULÓ
Liverpool–Burnley 0–1
(0–0)
Liverpool,Anfield,zárt kapuk mögött. V:Dean
Liverpool:
Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Fabinho, Robertson – Oxlade-Chamberlain (Firmino, 57.), Thiago Alcántara, Wijnaldum – Shaqiri (Minamino, 84.), Origi (Szalah, 57.), Mané.Menedzser:Jürgen Klopp
Burnley:Pope – Lowton, Tarkowski, Mee, C. Taylor (Pieters, 49.) – R. Brady (J. Gudmundsson, 65.), Westwood, Brownhill, McNeil – A. Barnes, Wood.Menedzser:Sean Dyche
Gólszerző:A. Barnes (83. – 11-esből)

Az előző idényben csak egy csapat nem kapott ki a bajnokságban az Anfielden: a Burnley. Igaz, az akkori és a mostani Liverpool között mutatkozik némi differencia, az előző idényben 18 mérkőzés után Jürgen Kloppék 55 pontot gyűjtöttek, szemben a mostani 34-gyel.

Mohamed Szalah és Roberto Firmino most a kispadon kezdett, a pályán Sadio Mané, Divock Origi és Xherdan Shaqiri alkotta a csatársort, közülük a svájci kőkemény lövése éppen csak elvétette a bal felső sarkot, Origi pedig hatalmas helyzetből a lécre lőtt – és csak ennyi helyzete volt a Liverpoolnak az első félidőben, egy Alisson által védett Ashley Barnes-ziccerig a vendégek is eljutottak.

A fordulást követően Barnes kihagyott egy újabb helyzetet, az 59. percben pedig beállt Firmino és Szalah, akik egy-egy elpuskázott lehetőséggel vétették észre magukat, igaz, Alisson mellett ihletett formában védett Nick Pope is a túloldalon.

Ahogyan az lenni szokott, a hajrában jött a több helyzetet elpuskázó félnek a hideg zuhany, Ashley Barnes kiharcolt, majd értékesített egy büntetőt. Innen már nem állt fel a hazai csapat, Firmino legalább egy közeli lövésig eljutott, de blokkolt az Origi helyzeténél nagyot hibázó Ben Mee.0–1

A Pool 68 bajnoki után kapott ki ismét odahaza, ezt megelőzően 2017-ben nyertek itt, mégpedig a Crystal Palace; a PL-rekordot a Chelsea tartja, 86 mérkőzéses hazai veretlenségi sorozattal, amely 2008-ban ért véget.

A Burnley a PL-ben mind az öt idényében megverte a regnáló bajnokot: a Manchester Unitedet (2009–2010), a Manchester Cityt (2014–2015), a Leicester Cityt (2016–2017), a Chelsea-t (2017–2018) és most a Poolt. Amikor legutóbb nyert itt, 1974-ben, a Liverpool akkor is címvédő volt! ÓRIÁSÖLŐK.

Korábban
Fulham–Manchester United 1–2 (Lookman 5., ill. Cavani 21., P. Pogba 65.)
Manchester City–Aston Villa 2–0 (B. Silva 79., Gündogan 89. – 11-esből)

Leicester City–Chelsea 2–0 (Ndidi 6., Maddison 41.)
West Ham United–West Bromwich Albion 2–1 (Bowen 45+1., M. Antonio 66., ill. M. Pereira 51.)

Aston Villa–Everton

A Pool sorozatban a 4. bajnokiján nem szerzett gólt. 87 lövéssel/fejessel ezt megelőzően talált be legutóbb, Mané révén.

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+5. perc Szalah elfut a jobbon, a beadását elpaskolja oldalra Pope, Gudmondsson meg takarít.

90+4. perc Még egy korner a végére, Robertson beadja... Pope elkapja, ennyi.

Barnest kell ápolni, nyilván.

90+2. perc Előrejön Alisson egy kornerhez, ment elől Gudmondsson, fejjel.

90+1. perc McNeill lő Barnes passza után ballal nem sokkal a jobb felső mellé 21-ről, kissé balról.

Négy perc a ráaás.

89. perc Nincs bent, Arnold jobbról jobbal középre rúgja a labdát, Firmino hétről jobbal kapura lő, Pope már verve, de blokkol Mee!

87. perc Joel Matip kap sárga lapot kezezésért.

84. perc MinaminoTakumi be, Shaqiri le.

Most már Barnes is kétgólos.

83. PERC ASHLEY BARNES jobbal a bal alsóba lő, Alisson majdnem elérte, decsak majdnem! 0–1!

83. perc Nincs bent, Fabinho nem figyel Westwood a 16-os elől érkező passza, emelése után, a kivetődő Alisson lemarad, de Barnes jobbal az ötösről a bal alsó mellé emel! ÁM BÜNTETŐ! A kapus felöklelte a támadót.

80. perc Mané kapura lő ballal 14-ről, két jó csel után, de blokkol a bevetődő Tarkowski.

78. perc Arnold beadását elüti Pope jó messzire. Majd fejjel ment a kapus a 16-os és Mané elől.

A Burnley előző 7 idegenbeli bajnokiján 1 gólt szerzett. Csak Woods jutott el 2 gólig az idényben a csapatból, ennyivel is házi gólkirály...

77. perc Pieters ellöki a 16-os jobb sarka előtt Szalahot, szabadrúgás.

71. perc Lowton labdát veszít, Robertson passzát Firmino középről, 11-ről jobbal nagyon a bal sarok mellé gyötri. Szalah mérgesen néz, sokatmondó. Szavak nélkül is.

70. perc Ez nem volt les, McNeill balról ballal középre ad, Barnes az ötös bal sarka elől ballal a léc fölé lő, méternyivel.

69. perc Shaqiri jobb oldali beadását éles szögből ballal a rövid sarok mellé teszi Firmino.

67. perc Barnes jobbal hétről kapura lő, Alisson elképesztően nagyot véd, eléri a félmagasan szálló labdát, de les.

A Burnley utóbbi négy meccse egy nullára végződött, egyszer nyert csak, háromszor kikapott. Csak 9 gólig jutott az idényben, negatív csúcs a PL-ben, csak a Derby County (2007-08) és az Everton (2005-06) jutott ilyen kevésig.

66. perc Mee jobbról középre passzol, de nem éri el Mané... Ameezing.

65. perc Johann Gudmondsson be, Brady le a vendégeknél. Szélső helyett szélső.

64. perc Szalah lapos passzát Mané tízről jobbal a léc fölé vágja, Lowton egy gyilkos, páros lábbal végrehajtott becsúszással érkezett.

60. perc Wijnaldum passzát Szalah 12-ről balról kapura vágja, kissé balról, hatalmas vetődéssel leér a bal alsó elé Pope.

57. perc Origi és Ox le, Mohamed Szalah és Roberto Firmino be a hazaiaknál.

56. perc McNeill megindul a balon, beadását blokkolják.

Szalah és Firmino beáll. Vajon benne vannak az alulteljesítők álomcsapatában?

50. perc Arnold lő ballal 15-ről, kissé jobbról kapura, Pope eléri a labdát a bal alsó előtt egy villámgyors vetődéssel.

49. perc Erik Pieters váltja.

47. perc Taylor jobb bokája kifordul labdaelrúgás közben, csere lesz.

46. PERC FOLYTATJUK!

A Pool 13-szor lőtt kapura, gól nélkül, ez a ligacsúcsa az első félidőket tekintve.

„Ki lesz a legkiegyensúlyozottabban teljesítő csapat? – tette fel a Sky Sportson szakértő Gary
Neville a kérdést. – Korábban a Liverpoolt mondtam volna, de most a Manchester Cityre szavazok. Izgalmas versenyfutásnak lehetünk szemtanúi, amelyben gyakorlatilag hetente változik a helyzet.”

A versenyt pedig kiélezettebbé teszi, hogy nem csak az említett három csapat vetélkedik az elsőségért. A harmadik helyen például a 2016-os meglepetésbajnok Leicester áll, amely az előző kiírás ugyanezen szakaszában második helyen volt, még a mostani kiírásnál is több pontot szerzett. Azonban mindenkit óvatosságra int, hogy akkor részben a sérülések miatt is a tavaszi szezonra olyannyira összezuhant az együttes, hogy végül a Bajnokok Ligájába sem jutott be.

„Erre nincs egyszerű magyarázat – idézi Jürgen Kloppot a Sky Sports. – Mindig maradnak ki helyzetek, próbálkozni kell, hogy megszakadjon a rossz sorozat, de ezt nem lehet erőltetni. A Crystal Palace ellen például szinte minden próbálkozásunkból gól lett, kissé dühítő a mostani helyzet. Úgy látszik, ebben az idényben nagyon kemény harc lesz már az első négybe kerülésért is.”

Az előző idénnyel ellentétben idén sokkal izgalmasabbnak ígérkezik a Premier League bajnoki versenyfutása. A Liverpoolnak tavaly ugyanennyi játéknapot követően már kényelmes, tízpontos előnye volt, a Manchester Uniteddel ikszelő (0–0) címvédő azonban jelenleg csak a negyedik. Természetesen ettől még az esélyesek közé tartozik, ám a középső védőket sújtó sérülések mellett az is aggasztó lehet, hogy a csapat immáron három bajnoki óta nem szerzett gólt, az Anfielden pedig több mint két év után először nem talált be ligameccsen.

E párharc legjobb góllövői a közelmúltból
Roger Hunt 7
Chris Lawler 5
Sadio Mané 4
Roberto Firmino 4
Josszi Benajun 3

Fabinho lökött, Barnes estében visszafelé rúgott egyet! Fabinho kapott sárga lapot.

Fabinho és Ashley Barnes összekap, a földön az ék, Robertsont elhúzza onnan Barnes. VAR a szünetben.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Tarkowski odalép Manének, szabadrúgás 17-ről, középről. Arnold jobbal a léc fölé lő, két lépés és egy legurítás után, jócskán.

43. perc LÉC! Origi kapura tör, középről, jobbal 16-ról a lécre lő, nem sokkal elvétve a bal felső sarkot. Mee indította őt egy pocsék levétellel.

40. perc Shaqiri lő ballal kapura 12-ről, kissé jobbról, közbelép az utolsó pillanatban Tarkowski. Origi jobb oldali beadását eltöri fejjel Mané, de les.

38. perc Robertson ballal kapura lő az ötös bal sarka elől, Pope véd a léc alatt. Barnes felrúgta az indító Thiagót, és kész csoda, hogy nem kapott sárga lapot.

Klopp elégedetlen, több mozgást kér.

34. perc Egy jobbra kifejelt Wood-szabadrúgás után Brady lő 21-ről a bal alsó felé ballal, de odaér Alisson, vetődnie sem kell.

A Pool nem nyert négy bajnoki óta, háromszor gólt sem lőtt, éppen, mióta Szalah is gólképtelen, az MU elleni iksz előtt sorozatban 42-szer betaláltak odahaza. Ugyanakkor 68 bajnoki óta nem kapott ki odahaza a Pool!

31. perc Wijnaldum passzát két csel után Origi jobbal 15-ről a kapushoz lövi, keményen, a közbelépni akaró Lowton lába között.

29. perc Origi lerázza magáról Mee-t, jobbal 19-ről, középről kapura lő, de véd a bal alsó előtt a vetődő Pope.

24. perc Thiago emel jobbra csodásan Shaqiri elé, a jobblábas beadást már lőné jobbal hatról Origi, de közbelép bevetődve Mee.

A Burnley az előző 12 Pool elleni meccséből csak 1-et nyert, odahaza, öt éve, itt összesen 26 meccsen nyert 1-szer. Az előző idényben csak egy csapat nem kapott ki a PL-ben itt: a Burnley.

22. perc Ox jobbal 24-ről a kapus öléhez lő, kissé jobbról.

21. perc Ez igen, Wijnaldum passzát Shaqiri ballal 22-ről milliméterekkel vágja a bal felső sarok mellé!

20. perc Három beadást is ment a hazai védelem.

16. perc Ziccer, Wood fejéről Barnes elé üti a labdát Alisson, aki lő is jobbal, 16-ról, középről, de ment a visszevetődő kapus.

12. perc Robertson középre kanalazza Mané passzát, a labda éppen csak elsuhan az érkező Wijnaldum mellett!

10. perc Helyzet, Barnes lő ballal 18-ról a bal alsó felé, de vetődve fogja a labdát Alisson. De les.

2017 óta, amióta Szalah a Poolé, négyszer nem kezdett sem ő, sem Firmino, mindannyiszor nyert a Pool – kétszer éppen a Burnley ellen.

1974-ben nyert itt utoljára a Burnley, 17-szer sem tudott itt nyerni azóta. De van öt iksze!

7. perc Mané fejeli a kapu elé Arnold jobb oldali beadást, de mentenek Lowtonék. Korner, veszélytelen, majd Mané bal oldali beadása is.

5. perc Alisson indítása után Origi jobbal 22-ről a nézők közé lőné a labdát, ha még lennének. Pope máris húzza az időt...

3. perc Ox bal oldali beadását kifejeli Mee, Fabinho nagyon a kapu mellé fejeli aztán tízről, középről Shaqiri beadását.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta vörösben, a vendégek sárga mezben és fekete nadrágban.

Egy kis örökmérleg: 106 találkozó, 47 liverpoolos és 33 burnley-s sikerrel, 167, ill. 116 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Diogo Jota, Naby Keita, Konsztantinosz Cimikasz, Virgil van Dijk és Joe Gomez sérült, a vendégektől nincs maródi.

A támadó hármast is nyilván meg lehetne bontatni, csak éppen az első számú alternatívának számító Diogo Jota sérült, Klopp pedig láthatóan vonakodik nagyobb szerepet adni Minamino Takuminak vagy Divock Originak. Csütörtökön a Burnley ellen talán mégis meg lehetne próbálni.

A visszaesés tényét könnyebb meghatározni, mint az okait. Abban a szigetországi szakírók egy részénél egyetértés mutatkozik, hogy a védelem problémái a támadósorra is hatással vannak. Trent Alexander-Arnold az előző évadhoz képest rossz formában van, a védelem közepéről meg alapemberek estek ki. Jordan Henderson és Fabinho kénytelen hátvédet játszani. Ezt a más stílusban, ritmusban futballozó középpálya is megérzi, a csapat valamivel többet járatja a labdát, talán a szélső védők sem mennek előre annyira bátran, így az ellenfelek védelmének több ideje van visszarendeződni, s ez kihat a támadókra. A United ellen Fabinho és Jordan Henderson játszott középső védőt, s noha megoldották a feladatukat, a szokatlan felállás miatt a szélső bekkek ez alkalommal sem támadtak annyira bátran, mint egyébként. A csatárok láthatóan hullámvölgyben vannak, ami optimális esetben elmúlik, a szerkezeti problémák meg a sérültek felépülésével, netán további variálással megoldhatók.

Az xG-mutató bonyolultabb modell, amely arra próbál választ adni, hogy a helyzetek minősége alapján mennyi gólt kellene szereznie egy gárdának. Ha erre támaszkodunk, a Poolnak nagyjából öt gólt kellett volna szereznie az elmúlt négy fordulóban, de csak egyszer talált a kapuba, ami helyzetkihasználási problémára utalhat. Vagy éppenséggel arra, hogy sok, ám nem túl kedvező lehetősége van a csapatnak – az például, hogy a Manchester United ellen tizenhét lövés, fejes ment az ellenfél kapujára, azért nem releváns, mert e próbálkozások közül igazából csak egy kecsegtett góllal.

A visszaesést sokan sokféleképpen magyarázzák, Dietmar Hamann szerint Thiago Alcántara nem illik a Pool játékába, Michael Owen úgy véli, Szalah önző, Jamie Carragher nyugalomra int, szerinte Szalah és Mané egyszerűen hullámvölgyben van, viszont Firmino formáját aggasztónak tartja.

Ezek önmagukban viszont félrevezető mutatók lehetnek.

Immár négy bajnoki óta nyeretlen a címvédő Liverpool, és különösen aggasztónak tűnik, hogy az előző három találkozóján gólt sem szerzett. Jürgen Klopp menedzser természetesen csak végső esetben
nem a Mohamed Szalah, Roberto Firmino, Sadio Mané hármassal kezd. A trió az előző idényben 18 játéknap után ugyanúgy 24 gólt szerzett, mint most, a csapat pedig az elmúlt évadhoz képest csak hajszálnyival teljesít rosszabbul a kapura lövések, fejesek, illetve a kaput eltaláló próbálkozások számában.

Az angol Premier League lehet a világ első profi ligája, amelyben bevezetik a fejsérülések esetén alkalmazható ideiglenes cserét – adta hírül a The Times. A liga vezetősége a részvényesekkel és a klubokkal folytatott megbeszélésen jelentette be a tesztidőszakot, amely már a jövő héten elkezdődik. A szabály szerint mindkét klub kijelölhetne meccsenként két cserét, akik a pályán lévő társ/társak agyrázkódásgyanús fejsérülése esetén jutnának játéklehetőséghez. Ugyanebben a periódusban az ellenfél is cserélhetne – így küszöbölnék ki, hogy a mérkőzés hajrájában újonnan beálló ember frissessége befolyásolja a játékot.

A játékos másnap két aranyórával érkezett… (nevet) Valójában a következő nap óra nélkül és teljesen átlagos autóval jött edzésre.”

–Milyen autóval érkeztél ma ide?
–Mercedesszel.
–Mi az ott a csuklódon?
–Egy Rolex.
–Hány meccsed volt az első csapatban?
–Nulla.

„Elmondok egy rövid történetet. 2017-ben a felkészülés első napján egy tizennyolc éves játékos, akit nem nevesítek, Mercedesszel jött edzésre, és aranyszínű Rolex karórát viselt. Így nézett ki a beszélgetés közte és Klopp között.

Lovren 2020 nyarán távozott Liverpoolból az orosz Zenithez, azelőtt közel öt éven keresztül dolgozhatott együtt Jürgen Kloppal. Most a szentpétervári klub honlapján olvasható interjúban mesélt többek között arról, hogy hogyan nevel a „vörösök” menedzsere.

Jürgen Kloppot sokan a világ egyik legjobb futballedzőjének tartják, és az eredményeit elnézve nem véletlenül: a Mainznál, a Borussia Dortmundnál és a Liverpoolnál is maradandót alkotott. Azonban korábbi játékosa, Dejan Lovren jóvoltából most kicsit jobban ráláthatunk arra, milyen ember a német szakvezető.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LIVERPOOL–BURNLEY LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!