Rekordmérleggel megy szünetre a Golden State

ADORJÁN ISTVÁN, GOBODICS TAMÁS (KEZDŐ5.HU)ADORJÁN ISTVÁN, GOBODICS TAMÁS (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2016.02.11. 09:26
null
Curryék ezúttal is nyertek – úton a rekord felé? (Fotó: Action Images)
A Phoenixet is legyőzte a címvédő Golden State az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) alapszakaszában, így Michael Jordan történelmi Chicagójánál is jobb mérleggel mehet az All-Star-szünetre. Nehezen, de a San Antonio is hozta a kötelezőt Orlandóban, a Charlotte szétdobta az Indianát, a Cavs gálahangulatú meccsen verte a Lakerst, a Memphis Marc Gasol nélkül is lelépte a Brooklynt, az Atlanta pedig szintén könnyedén tudott győzni Chicagóban. A Boston ellenben óriási, hosszabbításos thrillert nyert meg a Clippersszel szemben, a Portland pedig Damian Lillard vezérletével lenyomta a Houstont, így a tavalyi nyugati döntős kicsúszott a playoff-helyekről.



Indiana Pacers–Charlotte Hornets 95–117

Nincs védekezés, nincs győzelem. A hazai együttes ékes példáját szolgáltatta annak a tézisnek, hogy szinte semmire sem megy egy csapat a ponterős játékkal, ha nem társul mellé megfelelő védőmunka. A második negyedben hatalmas hátrányt szedett be a Pacers, mely még vezetett az első negyed folyamán. Egyetlen húzóember akadt a hazai együttesben, George (8/18 mezőnyből, 8 lepattanó, 6 gólpassz) személyében, ennél viszont sokkal nagyobb problémaként hatott a vendéglátók számára, hogy védelmük teljes átjáróház volt, s kijátszása nem okozott nagy megerőltetést az ellenfélnek.

Győzelem véráldozattal. Lassan lendült játékba a Hornets, melyben újabb sérülést szedett össze Kidd-Gilchrist és csak alig húsz percet tölthetett a pályán. A második játékrészben 35 pontot termelt a Walker (10/21, 7 lepattanó) által vezetett vendég gárda, mely szezonbeli csúcsot jelentő 51.7 százalékos mezőnyhatékonysággal és 12/28-as triplamutatóval zárta a mérkőzést. A cserék sem vallottak szégyent, Kaminsky +20-as +/- mutatóig jutott, Lamb pedig 14 játékperc alatt vált a csapat második legeredményesebb emberévé. Könnyed sikert könyvelhetett el a Hornets, mely sorozatban harmadik győzelmét aratta és már 8. keleten.

A Pacers legjobb dobói: George 22/6, G. Hill 12/3, Ellis, Turner 10-10
A Hornets legjobb dobói: Walker 25, Lamb 16/6, Lin 14/6


Orlando Magic–San Antonio Spurs 96–98

Négy negyedből áll egy mérkőzés. Annak ellenére, hogy csak 40 százalékos mezőnymutatóval dolgozott a Magic, jó ideig úgy tűnt, hogy meglepheti vendégét. Hiába játszott Oladipo visszafogottan (6/14, 4 eladott labda), Fournier (10/20, 3/5 tripla, 5 gólpassz) pótolta az elmaradó pontokat. A koncentráció viszont elfogyott a végére, mert az utolsó negyedben nyolc perc leforgása alatt 10 pontra volt képes a hazai alakulat, s ebből 8-at Vucsevics (9/22, 13 lepattanó, 5 gólpassz) szállított. Fournier ugyan még próbálta menteni a menthetőt és 14 másodperccel a találkozó vége előtt egalizált, Leonard kosarára azonban nem tudott válaszolni Payton, pedig a lehetősége megvolt rá.

Nagy fordítással jött a győzelem. Mondhatni a két középső negyedben altatott és elhitette ellenfelével a San Antonio, hogy győzhet. A bizakodásra Parker és Ginóbili hiányában lehetett is ok hazai oldalon, de Mills (7/11 mezőnyből, 3/5 tripla, 6 lepattanó, 7 gólpassz), Aldridge (8/16, 7 lepattanó, 2 blokk) és különösen Leonard (12/19, 3/3 tripla, 7 lepattanó) játékára nem igazán talált megoldást a vendéglátó. Az utolsó negyedben ritmust váltott a vendégegyüttes, ledolgozta tetemes hátrányát, melyre nem tudott reagálni az Orlando, s a mérkőzés végére – ki más? – Leonard tett pontot, 0.9 másodperccel a lefújás előtt szerezte meg a győztes kosarat. A Spurs ezt a sikert követően már nyolcas győzelmi szériát tudhat magáénak.

A Magic legjobb dobói: Fournier 28/9, Vucsevics 20, Oladipo 14/6
A Spurs legjobb dobói: Leonard 29/9, Aldridge 21, Mills 17/9


Philadelphia 76ers–Sacramento Kings 110–114

Kiszenvedte a Kings. Sorozatban négy vereség után győzött ismét a Sacramento, de nagyon meg kellett küzdeniük érte Rondóéknak. A Sixers tulajdonképpen végig vezetett és még a negyedik negyed elején is tíz pont feletti előnyben volt, ám a vendégek ekkor kezdték el ezt ledolgozni és bő két perccel a vége előtt fordítani tudtak. A Kings faultolta Ish Smitht az utolsó másodpercekben, hogy ne tudjon triplát dobni, ez pedig elégnek bizonyult – a második félidőben 21 pontot szerző Collison büntetőivel megnyerte a meccset a vendégcsapat.

Ezt nyernie kellett volna a Phillynek. Nem ez volt az első olyan meccse a Sixersnek az utóbbi napokban-hetekben, ahol komoly előnyt épített ki, jól játszott, de végül mégis vereséget szenvedett – mindenesetre ezt ismét nyerniük kellett volna Smithéknek. Okafor 26 pontjával beállította karriercsúcsát, Covington 29 egységgel (7/11 tripla) szintén pályafutása legjobbját hozta és a gárda tizenöt triplát süllyesztett el – azonban az utolsó negyedbe kissé belealudtak Stauskasék és 17 pontos előnyt leadva elbukták a találkozót.

A 76ers legjobb dobói: Covington 29/21, Okafor 26, Stauskas 16/12
A Kings legjobb dobói: Cousins 28, Collison 25/6, Gay 22/6


Boston Celtics–Los Angeles Clippers 139–134 – hosszabbítás után

Kétszer is a Clippers kezében volt. A negyedik negyedben a vendégek eltüntették a Boston kisebb előnyét és öt ponttal megléptek, ám három percig nem tudtak a gyűrűbe találni és Isaiah Thomas végül hosszabbításra tudta menteni a derbit – ez idő alatt voltak kulcsfontosságú kihagyott büntetők és engedett támadópattanójuk is. A ráadást JJ Redick 3+1-es játékával kezdte a Clippers és hatpontos előnyre tett szert, úgy festett, hogy eldőlt a meccs – ám Turner egymaga dobott sorozatban hét egységet és innen már behúzta a derbit a Celtics.

Csillogott a két irányító. Chris Paul 35 ponttal és 13 gólpasszal, Isaiah Thomas 36 ponttal és 11 gólpasszal húzta csapatát és vezérletükkel mindkét csapat nagyon pontosan dobott – nem túlzás azt állítani, hogy róluk szólt a meccs. A rendes játékidő végén azonban Thomas bedobta az egyenlítő kosarat, Paul viszont elrontotta a győztesnek szánt dobást és ez döntőnek bizonyult, a ráadásban már mások szerezték a pontokat helyettük. A Celtics a második félidőre elveszítette a vállsérülést szenvedő Kelly Olynyket de a festékből ezzel együtt is több pontot szereztek a hazaiak, viszont meg kell említenünk a büntetőzést – Jordanék hiába harcoltak ki ötven egypontost, ebből tizenhatot elrontottak.

A Celtics legjobb dobói: Thomas 36/3, Sullinger 21/3, Crowder 19/9
A Clippers legjobb dobói: Paul 35/9, Redick 27/6, Jordan 21


Brooklyn Nets–Memphis Grizzlies 90–109


Gasol nélkül is megy. Legjobb játékosa nélkül kell helyt állnia a Memphisnek, az első feladatot azonban különösebb gond nélkül teljesítette az együttes – igaz, a Brooklyn nem okozott túl nagy problémát. Alacsony szerkezetre váltottak Conleyék (Randolph volt a center, JaMychal Green a négyes) és ez működött is: a második negyedtől kezdve az ő akaratuk érvényesült, a harmadik játékrészben pedig 39 pontot (közte hét triplát) szórtak, amivel eldöntötték a találkozót. A záró etapban már bőven kaptak lehetőséget a cserék is, nem erőltették túl a vendégek, így is könnyed győzelmet arattak.

Joe Johnson pont nélkül. Bár legutóbb klasszikus, dudaszós győztes kosárral jelentkezett a Nets veteránja, ezúttal sem mezőnyből, sem büntetőből nem talált a gyűrűbe – 937 mérkőzés után esett meg vele az, hogy nem szerzett egyetlen pontot sem. Ez gyakorlatilag el is döntötte a meccset, ugyan az első félidőben a 20 pontos Lopez és a 4/5 triplát beszóró Ellington révén tartotta magát a Brooklyn, de a fordulás után már nem volt partiban – sima vereség lett a vége.

A Nets legjobb dobói: Lopez 20, Ellington 18/12, Bogdanovic 11/9
A Grizzlies legjobb dobói: Conley 20/9, Jeff Green 18/9, Randolph 15/3


Detroit Pistons–Denver Nuggets 92–103

A második félidő a Denveré volt. A nagyszünetben még egy ponttal a tartalékos Pistons vezetett, ám a fordulás után sebességet váltottak a vendégek és Drummondék egyre kevésbé tudtak velük mit kezdeni – a záró etapban aztán Will Barton egymaga beszórt 15 pontot, amire nem jött érdemi válasz hazai oldalról. Jól játszott Mudiay és Nurkic, büntetőkből Gallinari is hozta a pontokat, a gárda pedig főleg a festékben volt nagyon hatékony – innen 62 egységet szereztek és az utolsó percekben már kézben tartották a meccset. Érdekesség, hogy Chauncey Billups detroiti mezét ezen a meccsen vonultatták vissza, a kiváló irányító anno Denverben is letette a névjegyét.

Nem volt meg a Detroit játéka. Nem csak a sérült Caldwell-Pope, de a betegséggel küszködő Reggie Jackson és Ilyasova is hiányzott a hazaiaktól, ami nyilvánvalóan rányomta a bélyegét a produkcióra. Brandon Jennings ugyan eljutott 16 pontig, de szervezni nem igazán tudta a játékot, Andre Drummond nagyon szenvedett (7/22 mezőnyből), egyedül Marcus Morris játszott jól – ez egészen addig volt tartható, amíg a védekezésük rendben volt, de a hajrában már ezen az oldalon is sokat hibáztak. A Pistons ezzel a vereséggel kicsúszott a legjobb nyolcból, így nem töltheti az All-Star-szünetet playoff-helyen.

A Pistons legjobb dobói: Morris 19/3, Jennings 16/12, Drummond 15
A Nuggets legjobb dobói: Barton 20/3, Nurkic 16, Gallinari 15/3


Cleveland Cavaliers–Los Angeles Lakers 120–111

Ünnepi hangulat. Kobe Bryant bemutatása megalapozta a találkozó atmoszféráját és az egész derbi elég felfokozott hangulatban telt még akkor is, ha a Cavs hamar tíz pont feletti előnybe került. A hazaiak végig vezettek és amikor kicsit közelebb zárkózott a Lakers, mindig jött egy-két tripla és ismét magabiztossá vált a Cleveland előnye. A közönség minden alkalommal tombolt, amikor Bryanthez került a labda (végül 17 pontig jutott 16 dobásból), de végül simán nyerték sorozatban harmadik meccsüket a vendéglátók.

Love megint megsérült. Kobe Bryanttel szemben próbált meg kosarat szerezni az erőcsatár, ám a vállához kapott és berohant az öltözőbe – azóta úgy tűnik, hogy az esetnek nagyobb volt a füstje, mint a lángja és nem kell mérkőzést kihagynia. Nélküle is megoldotta a Cavs, Kyrie Irving 35 pontos estét produkált, LeBron James pedig 29 egysége mellé kiosztott 11 gólpasszt is – ráadásul Tristan Thompson rontott dobás nélkül tett hozzá 15 pontot. A vendégeknél villogtak a hátvédek, Lou Williams 28, Jordan Clarkson 22 egységig jutott, de D’Angelo Russell is jól játszott, a 46 százalékkal beszórt 13 tripla tartotta végig meccsben a Lakerst.

A Cavaliers legjobb dobói: Irving 35/9, James 29/9, Thompson 15
A Lakers legjobb dobói: Williams 28/12, Clarkson 22/9, Bryant 17/9


Chicago Bulls–Atlanta Hawks 90–113

A harmadik negyedben eldöntötte az Atlanta. Az első félidőben még tartotta magát a tartalékos Bulls, de a fordulás után már nem adott esélyt a Hawks – ugyan a vendégek sem játszottak igazán jól, nyolcan is elérték a tízpontos határt és húsz egység feletti előnyt építettek ki. Horfordék ekkor már uralták a meccset és két szoros vereség után egy fontos győzelemmel mehetnek pihenni, míg a Chicago sorozatban negyedszer kapott ki.

Ebben a formában nagyon gyenge a Bulls. Jimmy Butler, Nikola Mirotic és Joakim Noah nélkül elöl-hátul komoly gondokkal küzdöttek a hazaiak, ráadásul Derrick Rose kritikán aluli (14 pont 18 dobásból, 3 gólpassz) teljesítményt nyújtott – Pau Gasol egyedül nem képes meccseket nyerni. Egy félidőn keresztül tartották magukat, de az első rosszabb periódus után összezuhantak, az alapemberek hiányában nem volt meg bennük az erő a fordításhoz – nekik a legjobbkor jön a szünet.

A Bulls legjobb dobói:
Gasol 20, McDermott 17/6, Rose 14/6
A Hawks legjobb dobói: Schröder 18/9, Teague 17/3, Horford 16/6


Minnesota Timberwolves–Toronto Raptors 117–112

Bravúrgyőzelem. Nem sokan vártak sikert a Minnesotától ezen a találkozón és a Raptors már 18 ponttal is vezetett a második negyedben, ám a hazaiak nem törtek meg és a fordulás után ledolgozták a hátrányt. Az újonc Karl-Anthony Towns az utóbbi hetekben a liga legjobbjainak szintjén teljesít és erre most rátett még egy lapáttal: 35 pontig jutott, zseniális dolgokat művelt, emellé pedig leszedett 11 lepattanót és kiosztott három blokkot is. Az utolsó negyedben már fellépett mellé Andrew Wiggins (13 pontot dobott ekkor a 26-ból) és a gárda a büntetővonalról megnyerte a meccset – 43/53 (!) szabaddobást értékesítettek a hazaiak.

Csak DeRozan és más senki. A második félidőben alárendelt szerepet játszott az utóbbi 15 meccséből 14-et megnyerő Toronto, egyedül a 35 pontig jutó DeRozan emelhető ki – ő parádésan teljesített, de Lowry csak szenvedett Rubio ellen, Valanciunas nem tudott mit kezdeni Townsszal és most senki nem tudott igazán fellépni a kispadról sem. A hajrában így is megvolt az esélyük, de Wiggins egymás után süllyesztette el a demoralizáló dobásokat, ellene tehetetlenek voltak ekkor, ez pedig végül eldöntötte a találkozót.

A Timberwolves legjobb dobói: Towns 35, Wiggins 26, Rubio 19/9
A Raptors legjobb dobói: DeRozan 35/9, Lowry 14/3, Valanciunas 12


New Orleans Pelicans–Utah Jazz 100–96

Davis fellépett, amikor kellett. Anthony Davis nem játszott igazán jó meccset, Gobert-ék eléggé elszívták előle a levegőt, de az utolsó percben két nagyon fontos kosárral jelentkezett: előbb 92–92-nél egy horogdobással, majd 94–93-nál egy triplával, ezek pedig tulajdonképpen eldöntötték a találkozó sorsát. A mérkőzés különös hangulatban zajlott, ugyanis nem sokkal a feldobás előtt derült ki, hogy a korábbi tréner, Monty Williams felesége, Ingrid Williams elhunyt – a derbi egyperces gyászszünettel kezdődött és a végső dudaszó után is megemlékeztek róla a játékosok, valamint Alvin Gentry is.

Megszakadt a széria. Sorozatban hét győzelem után kapott ki a Jazz, de így is playoff-helyen töltheti az All-Star-szünetet – a kissé kifulladó Haywardéknak alighanem jól jön majd a pihenő. Ezen az estén 17 labdát adtak el és csak 7/21 triplát tudtak értékesíteni, a kispadról senki nem tudott hozzátenni (összesen tíz pont érkezett innen) és védekezésben is lassabbak, pontatlanabbak voltak a megszokottnál. Az utolsó percben Davis két kosarára már nem tudtak válaszolni, de a vereség ellenére nem lehet okuk panaszra az All-Star előtti időszakukat nézve.

A Pelicans legjobb dobói:
Holiday 21, Davis 19/3, Cole 11/3
A Jazz legjobb dobói: Favors 29, Hayward 21/6, Hood 15/6


Phoenix Suns–Golden State Warriors 104–112

Úton a 72–10 felé? Steph Curry három negyed után majdnem tripla-duplánál járt (26 pont, 9-9 pattanó és gólpassz), ekkor viszont megkapta jól megérdemelt pihenőjét – 16 ponttal vezetett már a GSW. A címvédő a második negyedben rázta le a Sunst, az is simán belefért, hogy Green nem élete meccsét játszotta: a Splash Brothers és a cserepad elintézte a zsinórban 11. sikert. 48–4-gyel megy az All-Star-szünetre a gárda, ami a legjobb a liga történetében, a 95–96-os Bullst (és a 66–67-es Sixerst) egy győzelemmel „verik”.

Balhé a kispadon. Markieff Morris újra tett róla, hogy minél hamarabb elcseréljék valahová, ezúttal Archie Goodwinnal civakodott egy időkérés alatt, majd meglehetősen nagyképűen nyilatkozott az esetről a meccs után. A Sunst meg is zavarta az incidens, az első negyed után a másodikban összeomlott a játékuk. Goodwin egyébként kiválóan játszott (9/15 mezőnyből), a másik fiatal hátvéd, Devin Booker jó teljesítményét (15 pont, 10 gólpassz, 7 pattanó) viszont eléggé lehúzta a 7 eladott labdája. Morris és Chandler sem volt rossz a palánkok alatt, de amikor nagyon kellett, előlépett valamelyik hátvéd a vendégeknél, így a győzelemről (ismét) csak álmodhatott Earl Watson legénysége.

A Suns legjobb dobói:
Goodwin 20/3, Morris 19, Booker 15/3.
A Warriors legjobb dobói: Curry 26/15, Thompson 24/15, Barbosa 12.


Portland Trail Blazers–Houston Rockets 116–103

Kettőt előzött a Portland. Nagy összeget nyerhetett az, aki arra fogadott a szezon előtt, hogy az All-Star-szünetben a Trail Blazers playoff-helyen fog állni – zsinórban harmadik sikerükkel Lillardék nem csak a Houstont, hanem a vereséget szenvedő Jazzt is megelőzték, így hetedikek Nyugaton. Lillard újra üzent az All-Star-keretből kihagyóknak, 31 pontja mellett 9 gólpasszt osztott ki, de az idei Portlandhez méltóan ezúttal is relatíve ismeretlen játékosok villogtak – ezúttal a 19 pontig és 13 pattanóig jutó Mo Harkless csatlakozott a cseresorból előlépő Leonard (14 pont), Henderson (13 pont) és Davis (13 pattanó) mellé.

Houston bajban. Utóbbi nyolc meccséből a hatodik buktát nyelte be a Rockets, amivel kiestek a playoff-helyekről – ezzel is lehetett szakítani a fogadóirodáknál. Hiába járt tripla dupla közelben Harden (34 pont, 9 pattanó, 11 gólpassz), megint borzasztó sok (8) labdát adott el, így Howard remek estéje (28 pont, 13 pattanó) is mehetett a levesbe. A rutinos kiegészítők is egyszerre mondtak csődöt, nem csoda, hogy már a második negyedben egy kicsit megrogyott a Houston. Innen még visszajöttek, 93–88-nál úgy tűnt, hogy megcsíphetik a Portlandet – Lillard vezetésével ekkor futott egy 19–4-et a Blazers…

A Trail Blazers legjobb dobói:
Lillard 31/12, Harkless 19/3, McCollum 14/6, Leonard 14.
A Rockets legjobb dobói: Harden 34/9, Howard 28, Brewer 9/6.

NBA, ALAPSZAKASZ
Indiana Pacers–Charlotte Hornets 95–117
Orlando Magic–San Antonio Spurs 96–98
Philadelphia 76ers–Sacramento Kings 110–114
Boston Celtics
–Los Angeles Clippers 139–134 – hosszabbítás után
Brooklyn Nets–Memphis Grizzlies 90–109
Detroit Pistons–Denver Nuggets 92–103
Chicago Bulls–Atlanta Hawks 90–113
Cleveland Cavaliers–Los Angeles Lakers 120–111
Minnesota Timberwolves
–Toronto Raptors 117–112
New Orleans Pelicans
–Utah Jazz 100–96
Phoenix Suns–Golden State Warriors 104–112
Portland Trail Blazers–Houston Rockets 116–103

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik