NBA: 80 ponton tartotta a Miamit, egy lépésre a döntőtől a Boston

GOBODICS TAMÁS (kezdo5.hu)GOBODICS TAMÁS (kezdo5.hu)
2022.05.26. 06:57
Egy lépésre a döntőtől a Boston (Fotó: Getty Images)
A Boston Celtics bírta jobban az utolsó másfél negyedet a Miami Heat ellen, így 3:2-es előnybe került az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) Keleti döntőjében.

Miami Heat–Boston Celtics 80–93

Az utolsó bő egy negyedben állva hagyta ellenfelét a Boston. Két és fél negyeden keresztül szoros mérkőzést láttunk, az első félidő nagy részében a Heat vezetett néhány ponttal, de csak hét pont volt a hazaiak legnagyobb előnye – jöttek a „hustle playek”, vagyis az akaratból, küzdeni tudásból érkező kosarak, illetve a védekezésük is jól működött. A nagyszünet után azonban előbb fordított a Celtics egy 8–0-s futással, majd ugyan erre még válaszolt a Miami, de a játékrész utolsó bő két percében megléptek a vendégek: 58–59 után egy 10–0-t repesztett a Boston ebben az időszakban és itt elbillent a mérkőzés. A záró etap elején pedig el is dőlt: két és fél perc alatt egy 14–2-vel nyitott a Celtics, Jaylen Brown egymaga három triplát bombázott be ekkor, 60–83-nál pedig be lehetett csukni a boltot. Innentől csak az volt a kérdés, hogy mennyi lesz a számszerű végeredmény, amin végül Bam Adebayo és Gabe Vincent vezetésével valamit kozmetikázott a Heat, de ez már nem számított, az utolsó bő egy negyedre teljesen széteső hazaiak alig érték el a 80 dobott pontot, míg a Boston erre az időszakra feljavulva döntőnek tűnő győzelmet aratott – holnap otthon lezárhatja a párharcot Ime Udoka csapata és bejuthat a fináléba.

Elfogyott a Heat. Az említett harmadik negyed végén, illetve a negyedik elején látott Celtics-futás összesítve 24–2-re jött ki, ebben az időszakban pedig 1/13-at dobott mezőnyből a Miami és eladott három labdát, miközben a Celtics 9/10-et dobott ekkor – nem csoda, hogy az addigi egál meccsből ezekben a percekben sima kiütés lett. A Miami támadójátéka még az addigi szinthez képest is borzasztó volt, sem a negyed vége, sem a cserék nem hoztak változást, míg a Celtics elkapta a fonalat és a Brown, Tatum páros mindent bedobott, ami csak a kezébe került – ez pont elég volt ahhoz, hogy sorsdöntő idegenbeli sikert arassanak. Összességében Brown (25 pont, 5/9 tripla) és Tatum (a gyengébb kezdés után 22 pont, 12 lepattanó, 9 gólpassz) is kiváló meccset játszott, Al Horford 16-7-5-tel jelentkezett, a padról Derrick White dobott 14 pontot 5 gólpasszal, Robert Williams III pedig 10 lepattanót és 3 blokkot tett a közösbe – a visszatérő Marcus Smarttól már nem is kellettek nagy dolgok. Közben a Heatnél egyedül Adebayo dicsérhető, aki 18 ponttal és 10 lepattanóval dupla duplázott, ebből pedig hat lecsorgót is az ellenfél palánkja alatt szedett össze, illetve a padról érkező Gabe Vincent 15 pontja is jól néz ki, de csapatszinten ismét szörnyűek voltak: a 32 százalékos mezőnymutató és a 16 százalékos triplázás kiesésre ítélte a floridaiakat. Hiába a 19–6-ra nyert támadópattanózás és a kevesebb eladott labda, ez csak arra volt jó, hogy ezzel maradtak meccsben az említett nagy bostoni futásig – két pocsék találkozó után pedig nehéz beléjük látni azt, hogy idegenben csodát tesznek.

Május 27.: Boston Celtics–Miami Heat
Május 29.: Miami Heat–Boston Celtics (ha szükséges)

Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 3:2 a Boston Celtics javára.

Május 26.: Golden State Warriors–Dallas Mavericks
Május 28.: Dallas Mavericks–Golden State Warriors (ha szükséges)
Május 30.: Golden State Warriors–Dallas Mavericks (ha szükséges)
Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állása: 3:1 a Golden State javára.