Miami sikerrecept: Nagy Hármas + sok hármas

2011.06.01. 07:06
Dwyane Wade a mérkőzés végén kapott igazán szárnyra (fotó: Action Images)
A Miami Heat hazai pályán 92–84-re legyőzte a Dallas Mavericks legénységét az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) döntőjének első, magyar idő szerint szerda hajnalban megrendezett mérkőzésén.

Bár Dirk Nowitzkit szorosan fogták a hazaiak, a Dallas az első félidőben kiválóan tartotta magát, higgadtabb játékával őrizte az esélyt a győzelemre. A fordulás után azonban feljavult Dwyane Wade teljesítménye, a miami 3-as és LeBron James vezérletével energikusabbá vált a harmadik negyed elején nyolcpontos hátrányba csúszó hazaiak játéka.

A floridaiak végig jobban szedték a lepattanókat (különösen a támadópalánk alatt), pontosabban dobták a hárompontosokat, és végül ledarálták a kissé magára hagyatottan küszködő Nowitzkit és legénységét. Nem elhanyagolható a két cseresor közötti különbség sem: a Heat kiegészítő emberei 27–17-re megverték jobbnak tartott ellenlábasaikat, azaz kiválóan dolgoztak a Nagy Hármas tagjainak keze alá.

A Heat továbbra is veretlen odahaza a playoffban, míg a Dallas öt idegenbeli győzelem után szenvedett vereséget vendégként.

NYILATKOZATOK
MIAMI HEAT
DWYANE WADE: – Mindig a végén nyerjük meg a meccseket. Az embernek nem szabad letörnie, ha a labda nem mindig megy a gyűrűbe, hiszen van más módja is annak, hogy urald a játékot. Ma ezt tettük. Fontos volt, hogy a szünet után jól szedtük a lepattanókat, és nem nagyon engedtük őket második dobólehetőséghez.
LEBRON JAMES: – Mindig jó érzés megnyerni egy párharc első meccsét, különösen, hogy csapatként jól teljesítettünk. Ez tehát már megvan, örülünk, de még sok a munka, holnaptól már csak a második meccs számít. Úgy vélem, leszünk még jobbak is.”
UDONIS HASLEM: – Nem sokat foglalkozom a támadásokkal, arra megvannak a megfelelő embereink. Nekem most az a dolgom, hogy féken tartsam az idei playoff eddigi talán legjobb játékosát (Nowitzkit).
DALLAS MAVERICKS
DIRK NOWITZKI: – Veterán csapat vagyunk, egy vereség nem törhet össze minket. Többször elmondtam már az idén, egy vendégcsapat boldog lehet, ha ikszre hozza az idegenbeli szakaszt, márpedig erre még megvan az esélyünk. Semmiképp sem akarunk nulla kettővel hazatérni.
SHAWN MARION: – A lepattanók okozták a vesztünket. Megvolt az esélyünk, hogy elvigyük a győzelmet, sajnos hagytuk kicsúszni a kezünkből.
RICK CARLISLE (VEZETŐEDZŐ):
– Tízzel több támadólepattanót szedtek (16-6), ezzel pontosan tízzel több lehetőségük nyílt arra, hogy birtokolják és eredményesen megjátsszák a labdát. Az ilyesmi egy olyan meccsen, amikor az általában célba jutó dobásaink sem mennek be, különösen nagy hátrányt jelent.”

1. NEGYED

A mérkőzés első pontjai Chris Bosh nevéhez fűződtek, az egykori torontói két jó büntetője után LeBron James is letette a névjegyét egy hátralépős, megperdülős felugrásos dobással (4–0). Nowitzki a mezőnyből, majd a vonalról is válaszolt (4–4), ám ezt követően a hazaiak percei következtek.

A nagyon jól kezdő Bosh előbb a sarokból talált be, majd támadólepattanót szedve a palánk alól is. Az átmeneti dallasi aszályt James büntetővel megspékelt akcióval használta ki (11–5), ám Jason Kidd még idejében beüzemelte a triplagyárat, a Heat nem tudott elhúzni (13–11). A dallasi „agy” két távoli találata között, a 7. percben Wade is megszerezte első kosarát, ezzel együtt az ő játéka egyelőre akadozott, pontjai fájón hiányoztak a hazaiaknak.

James triplájára Jason Terry szintén hármassal válaszolt, majd kettejük összecsapásából a dallasi fejpántos két jó büntetővel, ellenfele szabálytalansággal jött ki. Hazai szemszögből nemcsak az volt a gond, hogy a Mavs a meccs során először átvette a vezetést (16–17), hanem hogy James már a második személyi hibáját gyűjtötte be.

(A támadóidő bevezetése óta ez volt a döntő első meccsek történetének legkevesebb pontot (33) hozó első negyede, egyben holtversenyben minden idők döntőinek pontokban negyedik legszegényebb 12 perce.)

2. NEGYED

Megint Bosh kosarával indult a játék, Terry triplával azonnal válaszolt, és az ezekben a percekben zajló „húzd meg, ereszd meg" játékban inkább a Dallas tűnt kezdeményezőnek. Egészen a rövid pihenőt kapó James visszatéréséig. Láttunk egy nagyszerű passzt tőle, majd Wade-től éppen neki címezve egy másikat, és miután Mario Chalmers is beverte az első tripláját, kissé meglépett a Heat (30–26).

Dallasi időkérést követően megújult a rendkívül kellemetlen satuba szorított Nowitzki is, a német előbb triplával, majd emberről behámozott duplával adott életjelet magáról – máris vezetett a Mavs (35–36). Terry és Chalmers jóvoltából hullottak a triplák, pontokban gazdag, szép támadásokkal tarkított, már-már örömjátékba fordult az addig a védekezésről szóló találkozó – ami pedig az eredményt illeti, a félidőre maradt az első negyed után is meglévő minimális dallasi előny (43–44).

Bosh (13), James (10), Chalmers (10), illetve Nowitzki (13) és Terry (12) jóvoltából öt játékos érte el a tízpontos határt, lepattanókban a Miami (30–24) állt jobban, a mezőnybeli dobószázalék tekintetében a Dallas (38.2, ill. 36.6).

3. NEGYED

Sokoldalú és eredményes támadójátékkal indított a texasi különítmény. Shawn Marion a festékből, Nowitzki középtávolról, DeShawn Stevenson triplából talált be – a megnyíló rés (43–51) gyors időkérésre sarkallta a hazaiakat.

Az újrakezdést követően Wade két kosarával sikerült megfékezni a Mavst, elkezdődött a hátrány lassú, de biztos faragása, benne James triplájával, Wade sokasodó pontjaival – végül Udonis Haslem kosarával lettek meg a fáradó szökevények (57–57).

James újabb triplájával hosszú idő után újra a hazaiak vezettek (60–59), a töltelékpercekre szerződtetett egykori washingtoni csillag, Juwan Howard két büntetőjével lépett még egyet a Heat, majd LeBron „király” a dudaszó pillanatában kegyetlenül bevert egy odaát minden bizonnyal lélekromboló hatású hármast – először vonult szünetre előnnyel a Miami (65–61).

4. NEGYED

NOWITZKI UJJSÉRÜLÉSE
Ha még nem lenne elég a Dallasnak, hogy kikapott, ráadásul ujjsérülést szenvedett Dirk Nowitzki.

A hírek szerint Nowitzki bal kezének középső ujjában elszakadt az ínszalag a záró negyedben. Annyi szerencséje van a játékosnak, hogy nem a dobó kezéről van szó, így egy rögzítéssel minden bizonnyal ott lehet a döntő további mérkőzésein.

Noha a vonalon ezúttal is lenyűgözően biztos kezű (12/12) Nowitzki két büntetőjével indult az utolsó tizenkét perc, Mike Miller szinte azonnal érkező, triplában megfogalmazott válasza egyértelművé tette: a hazaiak aligha engedik ki kezükből a győzelmet (68–63).

A magabiztosság ekkor már elsősorban Wade feljavuló játékából táplálkozott: a társak mozgatását a rossz napot kifogó Mike Bibbytől még idejében átvevő hátvéd nemcsak a pontokat termelte, hanem szinte mindenhol ott termett, ahol valami elintéznivaló akadt. Játékkedve átragadt a többiekre is – már ha valaki híján lett volna az ilyesminek –, Haslem például két újabb kosárral jelentkezett. A második különösen fontos volt (75–69), hiszen Stevenson második triplája – még egyszer, utoljára – akár lendületet is adhatott volna a vendégeknek.

James jó csellel előkészített elementáris zsákolása, majd a bónuszként kapott büntető értékesítése után először nőtt tízpontosra a különbség (85–75), és bár a csúcspontnak szánt, megint csak LeBron dicsőségét öregbítő alley-oop zsákolás (91–79) után faragott hátrányán a Mavs, akkor már nem volt valódi tétje az eseményeknek – ünnepelhetett a fehérbe öltözött miami csarnok.

Folytatás magyar idő szerint csütörtökről péntekre virradó éjszaka.

V: Steve Javie, Mike Callahan, Bill Kennedy
MIAMI HEAT: Bibby, Wade 22/6, Anthony, Bosh 19, James 24/12. Cs: Chalmers 12/9, Haslem 7, Ju. Howard 2, M. Miller 6/6. Nj: Dampier, House, J. Jones. Vezetőedző: Erik Spoelstra
DALLAS MAVERICKS: Kidd 9/9, Stevenson 6/6, Chandler 9, Marion 16, Nowitzki 27/3. Cs: Terry 12/9, Barea 2, Sztojakovics, Haywood 3. Nj: Brewer, Cardinal, Mahinmi. Vezetőedző: Rick Carlisle
Dobószázalék. Mezőny: 38.8 (31/80), ill. 37.3 (25/67) .Büntető: 73.1 (19/26), ill. 78.1 (25/32). Hárompontos: 45.8 (11/24), ill. 40.9 (9/22)
Lepattanó: 46, ill. 36 (csapat: 13, ill. 10)
Legtöbb lepattanó: Wade 10, ill. Marion 10. Legtöbb gólpassz: Wade 6, ill. Kidd 6. Legtöbb dobásblokkolás: Wade 2, ill. Haywood 3
Az eredmény alakulása. 1. negyed: 40, 44, 115, 1312, 1612, 1617. 2. negyed: 1817, 2224, 2724, 3026, 3029, 3531, 3538, 3838, 4044, 4344. 3. negyed: 4351, 4751, 4753, 5355, 5757, 5759, 6059, 6561. 4. negyed: 6863, 6866, 7266, 7269, 7773, 8273, 8575, 8579, 9179
AZ EGYIK FÉL NEGYEDIK GYŐZELMÉIG TARTÓ PÁRHARC ÁLLÁSA: 1–0
A döntő további mérkőzéseinek időpontja és helyszíne (helyi idő szerint)